Wiadomości z Rudy Śląskiej

Operacja odstających uszu, czyli skuteczny sposób na poprawę wyglądu

  • Dodano: 2019-06-27 06:45, aktualizacja: 2019-06-27 06:50

Odstające uszy to defekt kosmetyczny będący przyczyną dużych kompleksów i ogólnego dyskomfortu - uszy mogą np. przeszkadzać w noszeniu nakryć głowy. Chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób przebiega operacja odstających uszu? Kto kwalifikuje się do zabiegu? Prezentujemy najważniejsze informacje!

Operacja odstających uszu, czyli otoplastyka, to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów estetycznych. Z badań wynika, że częściej korzystają z niego mężczyźni niż kobiety, jednak operacja może być przeprowadzana już u dzieci. Pierwsze zabiegi tego typu datuje się na połowę XIX wieku. Od tamtej pory wiele się zmieniło - rozwinęły się nowe, doskonalsze metody poprawiania wyglądu uszu. Obecnie znanych jest ponad 200 sposobów na chirurgiczną korektę odstających małżowin.

Kiedy warto zdecydować się na operację?

Specjaliści podkreślają, że na zabieg korekty odstających uszu kwalifikują się osoby, u których odległość pomiędzy małżowiną uszną a czaszką wynosi więcej niż 2 cm. Ten defekt kosmetyczny najczęściej ma podłoże genetyczne. Przez odstające, często niesymetrycznie, uszy pacjenci wstydzą się wiązać włosy, a nawet uprawiać sport. Małżowiny mogą też stanowić problem przy noszeniu nakryć głowy - odstają pod kapeluszem czy czapką i powodują ból. Odstające uszy to nie lada problem w przypadku dzieci - często spotykają się one z nieprzyjemnymi i obraźliwymi reakcjami ze strony rówieśników. Z tego też powodu część chirurgów wykonuje zabiegi już u dzieci w wieku sześciu, siedmiu lat.

Na czym polega operacja odstających uszu?

Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym (dorośli) lub ogólnym (dzieci) i trwa około 1,5 godziny. Korekcja polega na przecięciu skóry za uchem oraz wymodelowaniu chrząstki przy pomocy odpowiednich nacięć. W niektórych przypadkach chirurg usuwa część chrząstki. Następnie zakładane są szwy, które zdejmuje się po kilku dniach. Po zabiegu należy przestrzegać zaleceń lekarza - pacjent przez kilka tygodni nie może się opalać, korzystać z sauny czy solarium, a także uprawiać sportów kontaktowych.

Czy korekta odstających uszu może się nie udać?

Zabieg korekcji małżowin usznych jest uznawany za jeden z najbardziej bezpiecznych sposobów poprawiania wyglądu - ewentualne powikłania nie stanowią zagrożenia dla ogólnego zdrowia pacjenta. Przez około 6 tygodniu po zabiegu zaleca się noszenie specjalnej opaski, szczególnie podczas snu. Efekty operacji są trwałe, zdarza się jednak - chociaż niezwykle rzadko - że małżowina wróci do dawnej pozycji. W takiej sytuacji przeprowadzana jest druga korekta.

Ile kosztuje operacja odstających uszu?

Koszt zabiegu jest różny w zależności od miasta oraz kliniki, w której jest wykonywany. Z analizy ofert oznaczonych jako operacja odstających uszu na tourmedica.pl wynika, że cena waha się od 2500 zł do 4000 zł. Zabieg może być refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia, jednak tylko w przypadku dzieci poniżej czternastego roku życia.

Więcej informacji na temat korekty uszu znaleźć można w innej publikacji: „Operacja odstających uszu - pozbądź się kompleksów!”.
 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.