Wiadomości z Rudy Śląskiej

Projekt domu z kontenera - co uwzględnić

  • Dodano: 2021-12-16 09:30, aktualizacja: 2022-12-06 10:50

Z kontenerów transportowych buduje się wiele obiektów, takich jak magazyny, hale, budynki gastronomiczne, ale też całoroczne domy mieszkalne. W naszym kraju domy z kontenerów zyskują rosnąca popularność. Na rynku działa już wiele firm zajmujących się przygotowywaniem projektów takich domów i ich budową. Dzięki nim zwykły kontener morski przemienia się w piękny i funkcjonalny dom mieszkalny.

Projekt kontenera mieszkalnego

Dużą zaletą domu wykonanego z kontenera morskiego jest jego szybki montaż. Dom powstaje jedynie w kilka tygodni i jest całkowicie gotowy do zamieszkania. Szkieletem budynku jest samonośna rama stalowa z profili zamkniętych. Jeśli chodzi o sufit, podłogę i ściany zewnętrzne są one wykonane z usztywnianej ocynkowanej blachy, wypełnionej materiałem izolacyjnym. Izolacją może być wełna mineralna czy też płyty PUR. Od wewnętrznej strony mocowane są płyty wiórowe, płyty gipsowo-kartonowe czy laminowane. Na zewnętrznej tworzona jest elewacja. W przypadku prostych budynków nie trzeba żadnych fundamentów. Wystarczy umieścić kontener na twardym i wyrównanym podłożu. Może być osadzony na kostce brukowej czy też bloczkach betonowych. Fundamenty są niezbędne, jeśli dom będzie podłączony do stałych przyłączy i instalacji i będzie stał w jednym miejscu powyżej 120 dni. W sytuacji, kiedy dom ma być wykonany z kilku kontenerów ułożonych na sobie, wówczas konieczna będzie ława fundamentowa.

Izolacja oraz ogrzewanie

W projekcie domu z kontenera morskiego musi zostać uwzględniony rodzaj izolacji, jak i sposób jego ogrzewania. Warto pamiętać, że stalowa blacha nie jest materiałem zapewniającym dobrą izolację termiczną. Z tego względu budynek wykonany z kontenerów potrzebuje odpowiedniej otuliny. Polecana jest minimum 15-centymetrowa warstwa izolacji zewnętrznej. Do tego celu używa się najczęściej wełnę mineralną, styropian, poliuretan PUR mocowany na specjalnej ściennej kratownicy. Oprócz tego ważne jest zredukowanie występowania mostków cieplnych. Domy z kontenerów powinny więc posiadać okna energooszczędne. Jeśli chodzi o ogrzewanie, najczęściej wybierane są instalacje o świetnej wydajności, które pozwalają też na jak najlepsze wykorzystanie przestrzeni. Chętnie stosowane jest między innymi ogrzewanie podłogowe. Dobrym źródłem ciepła jest też dwufunkcyjny kocioł gazowy, aczkolwiek zajmuje trochę miejsca, gdyż należy dla niego przygotować kotłownię. Właściciele domów decydują się też na instalację elektryczną, w szczególności wyposażoną w programator uruchamiający grzanie w zależności od preferencji domowników. Popularność zyskuje też ogrzewanie promieniami podczerwonymi czy tradycyjnym kominkiem. Aby uzyskać pasywny dom, można też wybrać pompy ciepła czy kolektory słoneczne. Oczywiście, będą one wiązać się z wyższymi wydatkami, aczkolwiek doprowadzą do zmniejszenia kosztów eksploatacyjnych. Domy kontenerowe w okresie letnim ulegają zbytniemu nagrzaniu. Aby móc temu zaradzić, najlepiej wybrać na lokalizację budynku miejsce zacienione. Innym rozwiązaniem jest przemienienie kontenera w ramę używaną do budowy obiektu o cechach „oddychającego” domu szkieletowego. Ostatecznością jest zakup klimatyzatora.

Instalacja oraz przyłącza

Oczywiście dom z kontenerów można postawić na działce nieuzbrojonej, jednak dostęp do mediów będzie konieczny, jeśli ma on być użytkowany do celów mieszkalnych. Projekt domu musi uwzględniać wszelkie instalacje i przyłącza. Powinny być one wykonane przez profesjonalną firmę. Nieprawidłowe położenie instalacji może doprowadzić do wycieków powodujących wilgoć, ale niekiedy nawet korodowanie części istotnych dla zachowania sztywności całej bryły. Układ instalacji musi być prosty i oszczędny w planowaniu, dzięki czemu można ograniczyć jednostkowy koszt budowy sieci. Ponadto, w razie awarii będzie do niej łatwy dostęp. Dom z kontenerów powinien być wyposażony w materiały wytrzymałe i niedrogie. Na przykład do instalacji wodnej sprawdzą się tanie i wytrzymałe rury z polipropylenu.

Elewacja domu z kontenerów

Jeśli dom wykonany z kontenerów morskich zostanie już ocieplony, właściwie zbędna jest okładzina elewacyjna. Kontener można wtedy odmalować. Zazwyczaj jednak domy z kontenerów są ocieplane od zewnątrz, wówczas konieczne jest pokrycie czymś materiału izolacyjnego. Jeśli chodzi o wełnę mineralną, można położyć na niej tynk cienkowarstwowy na siatce z włókna szklanego. Innym sposobem będzie wykonanie okładziny z desek o grubości ok. 16-25 mm. Do zrobienia elewacji sprawdzi się także tanie drewno świerkowe, aczkolwiek ładniej prezentuje się zwłaszcza modrzew czy też rodzaj drewna egzotycznego, jak cedr. Inną możliwą opcją jest zrobienie elewacji domu z kontenerów albo jej fragmentów z wodoodpornej sklejki o grubości 8-12 mm. Do zrobienia takiej elewacji sprawdzi się idealnie wiele gatunków drewna, jak na przykład: mahoń, okume, meranti, dąb, buk, topola, olcha, brzoza. Jeszcze inną propozycją wykończenia elewacji domu z kontenera jest wykorzystanie systemów paneli oraz kasetonów elewacyjnych z blachy stalowej powlekanej, cynkowo-tytanowej, tudzież aluminiowej.


Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.