Wiadomości z Rudy Śląskiej

Smarownice – rodzaje i zastosowanie w przemyśle

  • Dodano: 2020-07-21 20:30

Smarownica jest urządzeniem niezbędnym w prawie każdym zakładzie przemysłowym oraz warsztacie. Jest to niezwykle przydatne i funkcjonalne urządzenie, którego głównym celem jest konserwowanie różnego rodzaju maszyn, urządzeń, sprzętów i narzędzi. Poznaj rodzaje smarownic i dowiedz się, jak i gdzie można je stosować!

Smarownica to urządzenie, które umożliwia podawanie smaru pod ciśnieniem w określone miejsca. Smarownicy najczęściej używa się tam, gdzie występują pojedyncze punkty smarne wymagające okresowego smarowania. Podawanie smaru odbywa się przy pomocy końcówki smarowej zamontowanej na sztywnej metalowej lub wężyku elastycznym, co umożliwia dotarcie do trudno dostępnych miejsc. Smarownice umożliwiają aplikacje smaru do wszelkich elementów, wykonujących względem siebie ruch posuwisty bądź obrotowy, takich jak wały, sworznie, przeguby czy łożyska. Smar jest podawany poprzez wpięcie końcówki smarnej w tzw. smarowniczkę (kalamitkę). Można wyróżnić kilka rodzajów smarownic, a ich podział może dotyczyć mobilności, źródła energii, jak i przeznaczenia. Można wyróżnić następujące typy:

Smarownica nożna – mobilne przenośne jak również przewoźne urządzenie smarownicze o różnej pojemności, aplikacja smaru odbywa się za pomocą pedału. Smarownice nożne wyposażone są we własny zbiornik o różnych pojemnościach, najczęściej 5 lub 13 kg. Mniejsze z nich są urządzeniami przenośnymi, natomiast większe przewoźnymi. Smarownice nożne osiągają nawet 500 bar ciśnienia, tak, jak znajdująca się w naszej ofercie smarownica nożna SAMOA S157000, czy smarownica RAASM R68113. Stosuje się je tam, gdzie jest niezbędne podanie smaru, a nie ma dostępu do sprężonego powietrza, które umożliwia użycie smarownicy pneumatycznej.

Smarownica ręczna – niewielkich rozmiarów urządzenie smarownicze wyposażone w dźwignię, służące do podawania smaru stałego. Smarownice ręczne zazwyczaj są wyposażone w zbiornik 400/500g napełniany poprzez zassane smaru z większego pojemnika lub poprzez specjalny zawór (wtedy trzeba mieć urządzenie wydawcze – pompę ręczną lub pneumatyczną zaciągającą smar z większego pojemnika wyposażoną w specjalną końcówkę). Zbiornik smarownicy ręcznej jest również przystosowany do kartridży smarowych o pojemności 400g, które w ofercie posiada niemal każdy producent środków smarnych. Należy dodać, że na rynku są także dostępne smarownice ręczne wyposażone w większe zbiorniki (10-20 kg), jak również ręczne zestawy do pompowania smaru bezpośrednio z beczek (takie zestawy charakteryzują się zazwyczaj dużą wydajnością oraz mniejszym ciśnieniem). Smarownice ręczne stosuje się m.in. tam, gdzie punkty smarne nie wymagają dużej ilości smaru lub są rozrzucone na dużej odległości. Smarownic ręcznych, zwłaszcza wysokociśnieniowych, takich jak np. Alemite A500 (690 bar ciśnienia) czy Umeta TWIN-LOCK 70 PK używa się także do przepychania punktów smarnych, które wskutek zanieczyszczenia uległy „zaczopowaniu”, co często dzieje się np. w przypadku maszyn działających w silnie zapylonym i zawilgoconym środowisku. Oferta smarownic ręcznych obejmuje także specjalistyczne smarownice ręczne do smarowania zaworów stosowanych w przemyśle gazowym. Tego typu smarownice są w stanie wygenerować ciśnienie 1050 bar, jak np. model ALEMITE 325540, dostępny m.in. w ofercie Deforin.

Smarownica pneumatyczna – przewoźne lub przenośne urządzenie smarownicze o pojemności 500g, 1 lub 13 kg, wyposażone w pompę pneumatyczną. Smarownice tego typu charakteryzują się wysoką jakością wykonania, prostą, wzmocnioną konstrukcją oraz niezawodnością użytkowania, niemniej jednak wymagają źródła sprężonego powietrza. Smarownice pneumatyczne dzieli na te wyposażone we własny zbiornik, jak również na tzw. zestawy smarowe na beczki 15-180 kg, z których można napełniać mniejsze smarownice. Zestawy smarowe są wyposażone w pompę smaru, wąż smarowy, zakończony pistoletem wyposażonym w końcówkę smarową, dysk dociskowy (płytę nadążną), pokrywę na beczkę oraz opcjonalnie wózek. Polecane przez nas zestawu smarowe ZS20/50/200 są oparte o pompy pneumatyczne GRACO, SAMOA lub RAASM. Przewagą zestawów smarowych nad smarownicami z własnym zbiornikiem jest brak konieczności przeładunku smaru, tj. po otwarciu pojemnika ze smarem od razu montuje się pompę, dzięki czemu smar pozostaje czysty nawet w uciążliwych warunkach. Smarownice pneumatyczne umożliwiają łatwą, nie wymagająca użycia siły aplikacje smaru. Stosuje się je m.in. do smarowania pojedynczych punktów smarnych, zarówno tych o małym zapotrzebowaniu na smar, jak punktów smarowych, gdzie wymagane jest wtłoczenie dużych ilości smaru. Smarownice pneumatyczne znakomicie sprawdzają się również w napełnianiu zbiorników pomp centralnego smarowania. W smarownicach pneumatycznych w przeciwieństwie do smarownic ręcznych czy nożnych można zastosować nawet kilkunastometrowy przewód smarowy, co jest istotne np. w przypadku całkowicie zautomatyzowanych instalacji centralnego smarowania, gdzie pompa centralnego smarowania jest dopełniania automatycznie bezpośrednio z dużej beczki smaru.

Smarownica elektryczna – smarownica akumulatorowa – to smarownica ręczna o pojemności 500 g, wyposażona w silnik elektryczny napędzanym akumulatorem. W przeciwieństwie do typowych smarownic ręcznych, smarownice akumulatorowe są dużo wygodniejsze w użyciu, wymagają użycia jednej ręki do procesu pompowania oraz nie wymagają użycia siły. Polecane przez nas smarownice to m.in. ALEMITE 596, czy też smarownice akumulatorowe LINCOLN POWER LUBER serii 1880/1882. W ofercie znajdują się również smarownice elektryczne z własnym zbiornikiem wielkości 20-30 kg jak również do montażu na pojemniku ze smarem. Są to jednak urządzenia mało popularne i stosunkowo drogie.


Źródło: Artykuł sponsorowany

Komentarze (1)    dodaj »

  • boluś

    Smarownica Urzędnicza zwana Samorządową. Posmarujesz- Pojedziesz!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.