Wiadomości z Rudy Śląskiej

Tomografia komputerowa - na czym polega?

  • Dodano: 2022-03-25 10:45, aktualizacja: 2022-03-30 07:15

Rentgenowska tomografia komputerowa jest młodą i dynamicznie rozwijającą się dziedziną metrologii oraz badań NDT. Jest to technologia pozwalająca nie tylko na wiarygodny pomiar wielkości geometrycznych, ale także pozwala „zajrzeć” do środka struktury, w celu zbadania ukrytych lub niedostępnych z zewnątrz komponentów, a także sprawdzenia ciągłości materiału np. w odlewach.

Podstawy teoretyczne technologii zostały opatentowane już w 1940 roku, jednak ze względu na konieczność wykonania czasochłonnych obliczeń podczas rekonstrukcji obrazu debiut funkcjonalnych konstrukcji nastąpił dopiero w latach 70. XX wieku. Wraz z rozwojem komplementarnych technologii rentgenowska tomografia komputerowa w obszarze medycyny uzyskała zdolność obrazowania nawet ruchomych organów (np. serca).
W odróżnieniu od większości rozwiązań znanych ze świata medycyny tomografy komputerowe używane w przemyśle opierają się na konstrukcji, w której to przedmiot mierzony wykonuje ruch obrotowy, a układ lampa-detektor pozostaje stacjonarny. Takie rozwiązania pozwala drastycznie zmniejszyć czas wykonania jednego prześwietlenia, a także znacząco poprawiło jakość i precyzję pomiaru

Co to jest tomografia komputerowa?

Tomografy przemysłowe najczęściej wykorzystują cyfrowe płaskie detektory rejestrujące „cień” przedmiotu w wiązce promieniowania zapewniające szybką generację obrazów 3D. Takie rozwiązanie wykorzystuje stożkową wiązkę promieniowania. W innej konfiguracji tomografia rentgenowska wykorzystuje tzw. Wiązkę wachlarzową oraz detektor liniowy. Takie rozwiązanie zapewnia mniejszą obecność artefaktów pomiarowych, poprzez niwelowanie efektu tzw. „rozproszonego promieniowania”

Tomograf komputerowy musi spełniać rygorystyczne wymogi dotyczące dawek promieniowania, dlatego jego obudowa jest solidną, ołowiano-stalową konstrukcją, co dodatkowo umożliwiło optymalizację parametrów pod kątem precyzji i czasu pomiaru.

TOMOGRAFIA KOMPUTEROWA W ITA-POLSKA >>

Co pokazuje tomografia komputerowa w przemyśle?

Przemysłowy tomograf komputerowy wykonuje serię prześwietleń, tzw. Radiografów, mierzonego elementu, który jest obracany podczas pomiaru. Następnie w wyspecjalizowanym oprogramowaniu seria radiografów jest rekonstruowana, a wynikiem takiego zabiegu jest uzyskanie przekrojów tomograficznych oraz trójwymiarowej bryły.

Dzięki unikalnej specyfice pomiaru tomografia rentgenowska jest w stanie dostarczyć nie tylko informacje o geometrii przedmiotu, ale także o jego strukturze i geometrii wewnętrznej w bardzo krótkim czasie. Czas większości pomiarów nie przekracza kilku minut, natomiast w rozwiązaniach w zabudowie liniowej czas pojedynczego pomiaru może trwać tylko kilkadziesiąt sekund. Na czas pomiaru wpływa w dużej mierze liczba wymaganych radiografów, których im jest więcej tym wierniejsze będzie odwzorowanie struktur.

Tomografy obecnie stosowane w przemyśle nie wymagają wielkich przestrzeni laboratoryjnych i mogą zmieścić się w średniej wielkości pomieszczeniu. Przemysłowy tomograf komputerowy może stanowić również integralną część linii produkcyjnej, wykonując pomiary elementów w locie.

Precyzja pomiaru, definiowana m.in. przez rozdzielczość na voxel zależy od położenia przedmiotu pomiędzy lampą, a detektorem, a także, w mniejszym stopniu, od mocy generowanej wiązki.

Mikrotomografia komputerowa - co to?

Mikrotomografia komputerowa jest rozwiązaniem pozwalającym na obrazowanie detali z rozdzielczością nawet jednego mikrometra na voxel.

Mikrotomografia wykorzystuje lampy rentgenowskie typu otwartego wysokiej mocy. W zależności od potrzeb klienta mikrotomograf może być wyposażony w jedną lub dwie lampy rentgenowskie.

Unikalnym rozwiązaniem w naszej ofercie jest nanotomografia komputerowa. Firma Waygate Technologies oferuje tomograf phoenix nanotom, zdolny do pomiarów nano CT z rozdzielczością nawet <300 nm. Nanotomografia umożliwia podgląd i pomiar mikro- i nanostruktur zewnętrznych i wewnętrznych, m.in. w próbkach biologicznych, kompozytach i materiałach ceramicznych.

Tomografia komputerowa - cena

Cena wyjściowa urządzenia podyktowana jest również koniecznością stosowania wysokowydajnych stacji roboczych, które są w stanie podjąć się obliczeń na ogromnych ilościach danych, jakie generuje tomograf rentgenowski, sięgających nawet kilkudziesięciu gigabajtów na pomiar.

Cena urządzenia zależy od konfiguracji komponentów, w jakie może być wyposażony tomograf.
Produkcja komponentów biorących udział w generowaniu wiązki promieniowania oraz jej detekcji wymagają najwyższej precyzji i dokładności wykonania.

Oferta firmy ITA obejmuje mikrotomografy komputerowe firmy Waygate Technologies, która specjalizuje się w rozwiązaniach stacjonarnych i do zabudowy w linii produkcyjnej.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.