Wiadomości z Rudy Śląskiej

Zakazy ruchu dla ciężarówek w Polsce na rok 2020

  • Dodano: 2020-08-05 08:00, aktualizacja: 2020-08-05 08:19

Zakazy ruchu dla ciężarówek o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton wprowadzone zostały w celu zwiększenia przepustowości i bezpieczeństwa na drogach. W jakich terminach obowiązują ograniczenia w ruchu na terenie Polski w 2020 roku?

Dni ustawowo wolne od pracy

Rozporządzenie zakazuje poruszania się pojazdów ciężarowych i zespołów pojazdów, z wyjątkiem autobusów, w dni ustawowo wolne od pracy oraz w dni je poprzedzające. W 2020 roku ograniczenie od godziny 8 do 22 obowiązuje: 1 stycznia – Nowy Rok, w pierwszy i drugi dzień Wielkanocy, 1 maja – Święto Państwowe, 3 maja – Święto Narodowe, pierwszy dzień Zielonych Świątek 31 maja, dzień Bożego Ciała 11 czerwca, 15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, 1 listopada – Wszystkich Świętych, 11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości,25 i 26 grudnia- Boże Narodzenie. W dni poprzedzające te święta, za wyjątkiem Bożego Narodzenia i Nowego Roku oraz Bożego Ciała, zakaz obowiązuje w godzinach od 18 do 22.

Okres wakacyjny

Kolejne ograniczenia dotyczą okresu wakacji. W tym czasie ruch na drogach jest wzmożony, gdyż wiele osób wyjeżdża i powraca z wypoczynku. W 2020 roku w Polsce zakazy dla ciężarówek w sezonie wakacyjnym obowiązują od dnia 18 czerwca do 30 sierpnia w piątki, soboty i niedziele. Okres ten kończy się w ostatnią niedzielę wakacji. W piątki ograniczenie obowiązuje w godzinach od 18 do 22, w soboty od 8 rano do 14, a w niedziele od 8 rano do 22 godziny. Ciężarówki mogą wyjechać na drogi wtedy, gdy ruch osobowy słabnie. Nawet w godzinach dopuszczalnych przez prawo, kierowcy pojazdów ciężarowych muszą dostosować się do ograniczeń regulowanych przez znaki drogowe. Do wielu miast nie będą mogli wjechać wcale lub wyłącznie za uzyskaniem zezwolenia od miejskiego Zarządu Dróg i Mostów. Przed wyjazdem w trasę wskazane jest zatem uprzednie upewnienie się, że do danego miasta można wjechać.

Wyjątki od zakazu

Oprócz wspomnianych już autobusów rozporządzenie wprowadza również inne wyjątki od zakazu. Dla firm transportowych istotne jest zniesienie zakazu dla ciężarówek wracających do kraju po wykonaniu przewozu międzynarodowego. Na liście wyłączonych z zakazu znajdują się pojazdy: Policji, Straży Pożarnej, Inspekcji Transportu Drogowego, Straży Granicznej, Służby Celnej, Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, Biura Ochrony Rządu, pogotowia technicznego, jednostek ochrony przeciwpożarowej oraz ratownictwa chemicznego, a także jednostek służb ochrony radiologicznej i ochrony przed skażeniami, biorących udział w akcjach ratowniczych, akcjach humanitarnych, usuwaniu skutków klęsk żywiołowych oraz usuwaniu awarii. Zakaz nie dotyczy również samochodów ciężarowych używanych przy budowie dróg, przewożących przesyłki pocztowe, żywe zwierzęta, szybko psujące się materiały (również żywnościowe), a także biorące udział przy obsłudze imprez masowych.

Za nieprzestrzeganie ograniczeń w ruchu drogowym grożą wysokie mandaty. Do przepisów należy się bezwzględnie stosować, gdyż zwiększają bezpieczeństwo na drodze. Zapraszamy również do zapoznania się z artykułem: „Zakazy dla ciężarówek – podstawowe informacje”.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.