Wiadomości z Rudy Śląskiej

Zioła, które warto mieć w swojej apteczce

  • Dodano: 2024-01-29 12:00, aktualizacja: 2024-02-06 14:28

Ziołolecznictwo od starożytności było podstawą medycyny. Obecnie, coraz częściej wraca się do naturalnych rozwiązań. Jakie zioła warto mieć w domu?

Skrzyp polny – nie tylko dla urody

Skrzyp polny (łac. Equisetum arvense) znany jest ze swojego korzystnego wpływu na stan włosów, skóry i paznokci. Dzięki dużej zawartości krzemu wzmacnia naczynia krwionośne. Wykazuje działanie moczopędne, ułatwiając pozbycie się obrzęków. Jego właściwości wykorzystywane są jako uzupełnienie terapii dny moczanowej i kamicy nerkowej. Jak przygotować napar ze skrzypu? Dla najlepszego efektu, około 4g skrzypu gotujemy w garnuszku w 250 ml wody przez około 15 minut. Tak przygotowany odwar będzie cechował się wysoką zawartością krzemu. Należy jednak pamiętać, że ze względu na działanie moczopędne zioła nie zaleca się wykonywać zbyt długo trwających kuracji. Po około 3-4 tygodniach zalecana jest krótka przerwa.

Dziurawiec zwyczajny – na lepszy nastrój

Dziurawiec zwyczajny (łac. Hypericum perforatum) od lat stosowany był w celu zmniejszenia łagodnych, początkowych objawów depresyjnych. Już po 10-14 dniach obserwowano pierwsze efekty poprawienia nastroju. Dodatkowo, napar z dziurawca działa rozkurczowo na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego. Niestety, zioło to wchodzi w liczne interakcje z lekami m.in. przeciwdepresyjnymi, immunosupresyjnymi, przeciwzakrzepowymi, przeciwnowotworowymi oraz antykoncepcją hormonalną. Działą fotouczulająco – podczas stosowania dziurawca należy unikać słońca i stosować kremy z bardzo wysokim filtrem UV (SPF50, PA+++).

Rumianek – popularny środek na trawienie

Rumianek pospolity (łac. Chamomilla recutita) w Polsce bardzo często stosowany jest po obfitych posiłkach jako środek na poprawę trawienia. Wpływa rozkurczowo na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego. Działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Często stosowany jest zewnętrznie w celu przyspieszenia procesu gojenia ran i regeneracji naskórka. Picie naparu z rumianku nie jest wskazane u osób stosujących leki przeciwzakrzepowe oraz antykoncepcję hormonalną.

Mięta pieprzowa – remedium na problemy trawienne

Mięta pieprzowa (łac. Mentha piperita) jest najczęściej stosowanym ziołem stosowanym w celu łagodzenia dolegliwości ze strony układu pokarmowego takich jak wzdęcia, gazy, nudności czy nieżyt żołądka. Może wchodzić w interakcje z lekami na nadciśnienie i cukrzycę.

Melisa lekarska – zioło na wyciszenie

Melisa lekarska (łac. Melissa officinalis) działa wyciszająco, uspokajająco, przeciwlękowo i nasennie. Jest częstym wyborem wśród osób z zaburzeniami snu i nadmiernym napięciem nerwowym. Ponadto napar z melisy może pomagać w zmniejszaniu dolegliwości związanych z menstruacją i menopauzą.

Szałwia lekarska – nie tylko przy zapaleniu gardła

Szałwia lekarska (łac. Salvia officinalis) działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Z tego powodu napar z szałwii jest często stosowany jako płukanka w stanach zapalnych gardła i jamy ustnej. Herbatki z szałwii neutralizują nieprzyjemny zapach potu oraz pomagają ograniczać nadmierną potliwość. Należy pamiętać, że pojedyncza kuracja nie powinna trwać dłużej niż 14 dni. Jakie są właściwości szałwii?

Zioła lecznicze – jak je stosować?

Zioła często pite są jako zamiennik herbaty. Większość osób nie myśli o ich działaniu leczniczym i możliwych interakcjach ze stosowanymi lekami. Niemniej jednak, powinno się je traktować jak leki roślinne. Przed zastosowaniem powinno się dokładnie przeczytać wskazania i przeciwwskazania do stosowania danego surowca oraz możliwe interakcje z lekami. Szczególną ostrożność powinny zachować osoby przyjmujące leki przeciwzakrzepowe, psychotropowe, hormonalne, na nadciśnienie oraz cukrzycę. Należy także pamiętać, że niektóre zioła mają właściwości fotouczulające i w trakcie kuracji powinno się unikać ekspozycji na promieniowanie słoneczne. Zioła najlepiej kupować ze sprawdzonych źródeł – aptek lub zielarni. Niektóre z roślin można hodować z powodzeniem w przydomowych ogródkach.

Justyna DudekJustyna Dudek
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.