Wiadomości z Rudy Śląskiej

1 września minęła 80 rocznica wybuchu II Wojny Światowej

 • Dodano: 2019-09-02 13:00

Wczoraj minęła 80 rocznica wybuchu największej wojny, w jakiej kiedykolwiek pogrążyła się ludzkość. II Wojna Światowa pochłonęła przeszło 60 milionów ofiar, a regularne działania wojenne były prowadzone na terenie niemal całej Europy, a także we wschodniej i południowo-wschodniej Azji, Afryce północnej, na Bliskim Wschodzie oraz na terenie wszystkich oceanów.

To właśnie 1 września około godziny 4:45 rozpoczął się atak pancernika Schleswig-Holstein na Westerplatte, co jest uznane rozpoczęcie II Wojny Światowej. Niemiecki pancernik, który tydzień wcześniej zawitał do portu Gdańskiego z „wizytą kurtuazyjną” był przygotowany do ataku już 26 sierpnia – ale rozkaz ataku na Polskę przesunięto.

Atak nastąpił również z lądu – około 400 metrów od polskiej placówki Niemcy zorganizowali desant swoich wojsk, a saperzy na murach podłożyli ładunki wybuchowe, by zrobić wyłom w ogrodzeniu. Z kolei Schleswig-Holstein tuż przed atakiem podniósł cumy i przepłynął na dogodniejsze do ataku pozycje.

Załoga Westerplatte, pomimo druzgocącej przewagi wroga, broniła się przez tydzień.

Z kolei dzisiaj, tj. 2 września, przypada rocznica zakończenia II WŚ – to właśnie tego dnia Japonia podpisała kapitulację, a tym samym działania wojenne związane z tym konfliktem zostały przerwane, chociaż wiele mniejszych konfliktów zbrojnych w następnych dekadach miało było efektem nowego porządku politycznego po 1945 roku. W Europie wojna zakończyła się kilka miesięcy wcześniej – Adolf Hitler popełnił samobójstwo 30 kwietnia, 7 maja Niemcy skapitulowali na froncie zachodnim.

Komentarze (6)    dodaj komentarz »

 • Reichs

  Pisanie Niemcy to nadużycie, ten naród jest tak samo ofiarą wojny jak i inne narody. Przed Niemcami powinno się pisać faszyści lub naziści! Zwykły obywatel Niemiec wtedy był ofiarą, zastraszona której wmawiano że jest Panem świata!

 • Izu

  Niemcy to Niemcy, III Rzesza, Nazistowskie Niemcy, Faszystowskie Niemcy, Hitlerowskie Niemcy i nikt i nic tego nie zmieni

 • Jo

  Twój Nick wszystko wyjaśnio

 • Reichs

  Nie masz o tym pojęcia!

 • Darek

  Nigdy wiecej wojny!!!

 • Wyborca

  80 rocznica napaści Niemiec na Polskę

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.