Wiadomości z Rudy Śląskiej

125 lat poczty w Nowym Bytomiu. Zobacz archiwalne zdjęcia!

  • Dodano: 2023-03-14 13:30

Za kilka dni, 16 marca, 9 Urząd Pocztowy w Nowym Bytomiu będzie obchodził 125 lat! Z tej okazji postanowiliśmy przybliżyć wam historię tej placówki. Niespodziankę z okazji jubileuszu przygotowali również rudzcy filateliści.

125 lat nowobytomskiej poczty

Opracowanie na temat naszej nowobytomskiej poczty stworzył filatelista Jan Olchowik. Otwarcie nowobytomskiej poczty przypada na okres działalności na tym terenie Poczty Rzeszy Niemieckiej. 9 marca 1898 roku w Zarządzeniu Głównego Dyrektora Poczty Holfeld  z Carskiej Rejencji w Opolu, ogłoszono, że 16 marca tego samego roku w osadzie hutniczej Friedenshutte funkcjonowanie rozpocznie Urząd Pocztowy III klasy.

Dzięki materiałom archiwalnym wiemy nawet, jak wyglądał pierwszy znak nadawczy poczty na Nowym Bytomiu!

- Pierwszym znakiem nadawczym tutejszej placówki pocztowej Friedenshutte był datownik jednoobrączkowy z nazwą miejscowości w jego górnej części, w środku - z cyframi nadania (dzień, miesiąc i rok), w części dolnej umieszczono godzinę nadania przesyłki – czytamy w opracowaniu „Historia Poczty w Nowym Bytomiu Stemplem Pisana” autorstwa Jana Olchowika.

Ponad 100 lat historii

Poczta w Nowym Bytomiu funkcjonowała nieprzerwanie, również w czasach III Powstania Śląskiego w 1921 roku – świadczą o tym materiały archiwalne, na których widać znaczki powstańcze, obowiązujące tylko na terenach zajętych przez powstańcze wojska. Utraciły ważność w dzień zakończenia powstania, 5 lipca 1921. Po podjęciu przez Radę Ligi Narodów decyzji o podziale górnośląskiego obszaru plebiscytowego, osadę przemysłową Friedenshutte, czyli dzisiejszy Nowy Bytom, włączono do granic II RP. Wówczas dzielnicę zamieszkiwało 12,5 tysiąca osób. Nowa nazwa miejscowości brzmiała „Bytom Nowy”, co widać na stemplach pocztowych z tamtego okresu.

Czy poczta na Nowym Bytomiu jest najstarszą w Rudzie Śląskiej?

Mogłoby się wydawać, że poczta w Nowym Bytomiu jest najstarszą w mieście. Zapytaliśmy o to skarbnika Zarządu Oddziału PZF w Rudzie Śląskiej, Romana Pawliszaka.

- Najstarszym urzędem pocztowym [w Rudzie Śląskiej] jest Ruda Śląska 1, bowiem działa ona w dzielnicy Ruda od 2 listopada 1845 roku, czyli od 178 lat - tłumaczy rudzki filatelista.

Mimo iż nowobytomska poczta nie działa w mieście najdłużej, wciąż jest ważnym i wyjątkowym miejscem na mapie Rudy Śląskiej. Z tego powodu rudzcy filateliści postanowili uczcić 125. urodziny 9 Urzędu Pocztowego w Nowym Bytomiu.

Wyjątkowa wystawa na 125-lecie

Oddział Polskiego Związku Filatelistów w Rudzie Śląskiej przygotował kilka niespodzianek z okazji 125-lecia nowobytomskiej poczty. Od piątku, 17 marca, w holu urzędu pocztowego w Nowym Bytomiu będzie można oglądać pokaz filatelistyczny. W jego ramach będzie można zapoznać się z opracowaniem Jana Olchowika dotyczącym nowobytomskiej poczty, a także podziwiać pocztówki i karty skasowane datownikami stosowanymi przez Urząd Pocztowy w Nowym Bytomiu. 

Ponadto, z okazji urodzin placówki od 18 marca będzie stosowany specjalny, okolicznościowy datownik. Dodatkowo, w budynku poczty będzie można nabyć wyjątkową kartkę pocztową przygotowaną specjalnie na 125. urodziny poczty.

Komentarze (11)    dodaj »

  • Babka

    Budynek może i stabilny, ale instytucja do bani. Doręczyciele, nawet nie starają się przyjść z przesyłką, nawet najmniejszą, tylko od razu zostawiają awizo udając, że nikogo w domu nie było.

  • Karlus Jan Johhann

    Poczta jest jedną z niewielu instytucji z którymi do czynienia mamy na co dzień. Historia poczty jest poważną częścią historii kultury i ducha danego regionu. 16 marca 2023 roku przypada ważna data dla Urzędu Pocztowego Nr 9 Ruda Śląska (Nowy Bytom), który działa przy ul. Piotra Niedurnego 77. Został uruchomiony 125 lat temu.Bestosik skuli Waszego 125 Geburtstagu życza Wszystkim pracownikom UP Ruda Śląska 9 zdrowio, szczyńścio i satysfakcji z wykonywanego zawodu.

  • yahu pawul

    o poczcie:https://1952yahudeejay1970.blogspot.com/p/pob-2.htmlorazhttps://rudaslaska-ruda-slaska.blogspot.com/p/historia-rudy-slaskiej-nowy-bytom-fryna.html (scroll down)

  • wikary

    Niemcy wybudowali to i stoi a co my wybudowali panie Pierończyk brak słów po prostu (

  • Ziga z Wirku

    No a hale na Czarnym Lesie?

  • asd

    Fajny taki, brudny, obdrapany. Widać te lata...Było nie dodawać tych nowych zdjęć.

  • TLK

    Było się nie udzielać mule.

  • asd

    Lepiej zamilcz

  • Anonim

    Ten budynek kilka lub kilkanaście lat temu był odnawiany ....Trochę ciężko i drogo przeprowadzać renowacje co roku

  • Oupa Willi

    Konserwator zabytkow jest tu jest potrzebny i specjaliści a nie jakiś malarz od 7 boleści

  • Ziga z Wirku

    O jakim roku piszesz? Lekko 20 lat to remontu nie widziało, budynek piękny.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również