Za kilka dni, 16 marca, 9 Urząd Pocztowy w Nowym Bytomiu będzie obchodził 125 lat! Z tej okazji postanowiliśmy przybliżyć wam historię tej placówki. Niespodziankę z okazji jubileuszu przygotowali również rudzcy filateliści.
125 lat nowobytomskiej poczty
Opracowanie na temat naszej nowobytomskiej poczty stworzył filatelista Jan Olchowik. Otwarcie nowobytomskiej poczty przypada na okres działalności na tym terenie Poczty Rzeszy Niemieckiej. 9 marca 1898 roku w Zarządzeniu Głównego Dyrektora Poczty Holfeld z Carskiej Rejencji w Opolu, ogłoszono, że 16 marca tego samego roku w osadzie hutniczej Friedenshutte funkcjonowanie rozpocznie Urząd Pocztowy III klasy.
Dzięki materiałom archiwalnym wiemy nawet, jak wyglądał pierwszy znak nadawczy poczty na Nowym Bytomiu!
- Pierwszym znakiem nadawczym tutejszej placówki pocztowej Friedenshutte był datownik jednoobrączkowy z nazwą miejscowości w jego górnej części, w środku - z cyframi nadania (dzień, miesiąc i rok), w części dolnej umieszczono godzinę nadania przesyłki – czytamy w opracowaniu „Historia Poczty w Nowym Bytomiu Stemplem Pisana” autorstwa Jana Olchowika.
Ponad 100 lat historii
Poczta w Nowym Bytomiu funkcjonowała nieprzerwanie, również w czasach III Powstania Śląskiego w 1921 roku – świadczą o tym materiały archiwalne, na których widać znaczki powstańcze, obowiązujące tylko na terenach zajętych przez powstańcze wojska. Utraciły ważność w dzień zakończenia powstania, 5 lipca 1921. Po podjęciu przez Radę Ligi Narodów decyzji o podziale górnośląskiego obszaru plebiscytowego, osadę przemysłową Friedenshutte, czyli dzisiejszy Nowy Bytom, włączono do granic II RP. Wówczas dzielnicę zamieszkiwało 12,5 tysiąca osób. Nowa nazwa miejscowości brzmiała „Bytom Nowy”, co widać na stemplach pocztowych z tamtego okresu.
Czy poczta na Nowym Bytomiu jest najstarszą w Rudzie Śląskiej?
Mogłoby się wydawać, że poczta w Nowym Bytomiu jest najstarszą w mieście. Zapytaliśmy o to skarbnika Zarządu Oddziału PZF w Rudzie Śląskiej, Romana Pawliszaka.
- Najstarszym urzędem pocztowym [w Rudzie Śląskiej] jest Ruda Śląska 1, bowiem działa ona w dzielnicy Ruda od 2 listopada 1845 roku, czyli od 178 lat - tłumaczy rudzki filatelista.
Mimo iż nowobytomska poczta nie działa w mieście najdłużej, wciąż jest ważnym i wyjątkowym miejscem na mapie Rudy Śląskiej. Z tego powodu rudzcy filateliści postanowili uczcić 125. urodziny 9 Urzędu Pocztowego w Nowym Bytomiu.
Wyjątkowa wystawa na 125-lecie
Oddział Polskiego Związku Filatelistów w Rudzie Śląskiej przygotował kilka niespodzianek z okazji 125-lecia nowobytomskiej poczty. Od piątku, 17 marca, w holu urzędu pocztowego w Nowym Bytomiu będzie można oglądać pokaz filatelistyczny. W jego ramach będzie można zapoznać się z opracowaniem Jana Olchowika dotyczącym nowobytomskiej poczty, a także podziwiać pocztówki i karty skasowane datownikami stosowanymi przez Urząd Pocztowy w Nowym Bytomiu.
Ponadto, z okazji urodzin placówki od 18 marca będzie stosowany specjalny, okolicznościowy datownik. Dodatkowo, w budynku poczty będzie można nabyć wyjątkową kartkę pocztową przygotowaną specjalnie na 125. urodziny poczty.