Wiadomości z Rudy Śląskiej

Poczta Polska wprowadza zmiany w świadczonych usługach

  • Dodano: 2020-03-19 12:45, aktualizacja: 2020-03-22 23:28

W Polsce wprowadzono stan zagrożenia epidemicznego, w związku z czym pozamykano puby, restauracje i inne miejsce spotkań. Niektóre instytucje, takie jak poczta wciąż pozostają otwarte. Wprowadzono jednak pewne zmiany w funkcjonowaniu placówek.

Od poniedziałku (16 marca) wprowadzone zostały zmiany w organizacji pracy placówek pocztowych:

  • Godziny pracy placówek w dni robocze uległy skróceniu do 6 godzin, przy czym w wybrane dni placówka będzie czynna w godz. 14-20 lub zamiennie przez trzy godziny w sobotę.
     
  • Placówki czynne dotychczas w soboty będą obsługiwać klientów przez trzy godziny – szczegółowe informacje o czasie pracy poszczególnych placówek można sprawdzić na www.poczta-polska.pl.
     
  • Praca placówek całodobowych została skrócona, placówki te będą czynne przez 7 dni w tygodniu od godz. 8 .00 do 20.00.
     
  • Punkty obsługi klienta w Galeriach Handlowych będą nieczynne.


Przy każdym czynnym okienku może przebywać tylko jedna osoba

Organizacja obsługi klienta w placówkach pocztowych jest oparta o zasadę, że przy każdym czynnym okienku może przebywać jedna osoba. Szczegółowe informacje zostały umieszczone na drzwiach wejściowych.

Mając na uwadze bezpieczeństwo klientów i pracowników w placówkach zostały już wprowadzone tzw. STREFY OCHRONNE w bezpośredniej obsłudze klienta. Osoby wchodzące do placówki proszone są o zachowanie odległości około 1,5 metra podczas oczekiwania na obsługę i pozostawanie za znajdującą się na podłodze taśmą także w trakcie obsługi. Bliżej do pracownika klienci powinni podchodzić jedynie w celu okazania dokumentów i innych niezbędnych czynności, na wyraźną prośbę pracownika Poczty - czytamy w komunikacie Poczty Polskiej.

WAŻNE: Poczta Polska nie zmienia zasad wypłaty przekazów rentowo – emerytalnych.

Poczta Polska respektując wytyczne rządu sformułowane w specustawie dotyczącej zapobiegania i zwalczania choroby COVID-19 oraz związane z ogłoszeniem stanu epidemicznego od 17 marca 2020 r. do odwołania zawiesiła świadczenie usługi "Doręczenie na życzenie", oraz ogranicza świadczenie przekazów pieniężnych zagranicznych.


Przekazy pieniężne

Przyjmowanie zagranicznych przekazów pieniężnych zostają całkowicie zawieszone do następujących krajów:

  • Armenii,
  • Egiptu
  • oraz Watykanu.

Realizacja pocztowych przekazów zagranicznych dla pozostałych krajów pozostaje bez zmian. Spółka wdrożyła procedury zapewniające bezpieczeństwo klientom i pracownikom przy dostawie przesyłek wprost pod drzwi.


Nowe procedury doręczania przesyłek

Oprócz tradycyjnej formy doręczenia wszystkie przesyłki listowe rejestrowane, paczkowe i kurierskie (z zastrzeżeniem przesyłek z dokumentami zwrotnymi) można odebrać bez pokwitowania. W tym przypadku wystarczy jedynie okazanie pracownikowi Poczty Polskiej z bezpiecznej odległości dokumentu tożsamości np. dowodu osobistego, paszportu, prawa jazdy. Pracownik Poczty Polskiej sam spisze 4 ostatnie cyfry numeru weryfikowanego dokumentu.

Dla przesyłek paczkowych i kurierskich, w przypadku gdy nadawca podał numer telefonu Klienta, przed doręczeniem przesyłki Klient otrzyma numer kontaktowy do kuriera. Od kuriera można uzyskać informacje o prognozowanym czasie dostawy lub uzgodnić bezpośrednio tryb odbioru przesyłki.

W przypadku przesyłek pobraniowych Poczta rekomenduje płatność bezgotówkową np. kartą płatniczą.


Przesyłki zagraniczne

Wysyłanie przesyłek zagranicznych (bez przesyłek EMS) zostało przywrócone do następujących krajów w podanym zakresie:

  • Niemcy – listy (priorytetowe i ekonomiczne), paczki (priorytetowe i ekonomiczne) oraz GLOBAL Expres;
  • Czechy i Słowacja – listy (priorytetowe i ekonomiczne), paczki (priorytetowe i ekonomiczne);
  • Ukraina – listy (ekonomiczne), listy polecone (priorytetowe), paczki (ekonomiczne) oraz Paczka UKRAINA PLUS;
  • Białoruś, Litwa, Łotwa, Dania, Hiszpania, Portugalia, Belgia, Holandia – listy ekonomiczne oraz paczki ekonomiczne;
  • Meksyk (drogą morską) – listy ekonomiczne;
  • USA i Kanada (drogą morską) – listy (ekonomiczne) oraz paczki (ekonomiczne).

Ponadto informujemy, iż zawieszenie przyjmowania przesyłek pocztowych do innych krajów niewymienionych powyżej nadal obowiązuje. O rozszerzeniu dostępności wysyłania przesyłek zagranicznych będziemy informować na bieżąco - czytamy w komunikacie Poczty Polskiej.


Poczta Polska - infolinia

W przypadku dodatkowych pytań spółka zaprasza do kontaktu telefonicznego lub e-mailowego. Infolinia:

  • 801 333 444 z telefonów stacjonarnych (opłata wg cennika operatora)
  • (+48) 438 420 600 z telefonów komórkowych oraz z telefonów stacjonarnych krajowych i zagranicznych (opłata wg cennika operatora).

Infolinia jest czynna od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-20.00.

Poczta Polska zapewnia, że wypełnia wszelkie zalecenia i dyspozycje Ministerstwa Zdrowia oraz Głównego Inspektoratu Sanitarnego dotyczące profilaktyki minimalizującej ryzyko zakażenia się koronawirusem SARS-CoV-2, a w przypadku pojawienia się nowych zaleceń i wytycznych rekomendowanych przez GIS czy poszczególne Inspekcje Sanitarne, są one wdrażane.

Po tym, jak zakażenie koronawirusem wykryto u kolejnych 18 osób, liczba potwierdzonych przypadków w Polsce wzrosła do 305 - podało w czwartek Ministerstwo Zdrowia.

Komentarze (5)    dodaj »

  • ciekawy

    Autor zdjęcia zabrania jego kopiowania i rozpowszechniania - ciekawe, czy miał zgodę stojących w kolejce ludzi na udostępnienie ich wizerunku? Coś tu nie tak....

  • polecony

    Dac listonoszom ze50procent podwyszki płacy,to sie lepiej poczujom basta.

  • Magma

    Teraz się dopiero na poczcie zacznie jak wszystkie babcie ruszą w odpowiedzi na apel ojca dyrektora. Chyba mało która ma internetowy dostęp do swojego konta albo wcale nie ma kona.

  • Darmo

    A co z listonoszami chodza po ludziach

  • PiS

    Niech Bóg im błogosławi.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również