Wiadomości z Rudy Śląskiej

1,6 mln złotych na remonty zabytków

 • Dodano: 2017-02-01 07:45, aktualizacja: 2017-02-01 07:11

1,6 mln złotych przekażą w tym roku władze Rudy Śląskiej na dofinansowanie remontów zabytków. Rudzcy radni podjęli uchwały w tej sprawie. Wsparcie przeznaczone zostanie na renowację sześciu rudzkich kościołów oraz trzech budynków mieszkalnych na zabytkowych osiedlach robotniczych. Pieniądze pomogą w wyremontowaniu wieży południowej kościoła Trójcy Przenajświętszej w Kochłowicach, przeprowadzeniu konserwacji organów kościoła pw. św. Michała Archanioła w Orzegowie, a także renowacji witraży znajdujących się w kościele pw. św. Andrzeja Boboli w Wirku. Dotacje przeznaczone będą też na odnowienie elewacji domów przy ul. ks. Józefa Niedzieli 24 i 26 oraz budynku przy ul. Raciborskiej 13.

Dotacje celowe na dofinansowanie prac konserwatorskich w Rudzie Śląskiej od kilku lat utrzymują się na wysokim poziomie. W tym roku na renowację zabytków przeznaczymy ponad 600 tys. złotych więcej, niż  w roku ubiegłym – zaznacza wiceprezydent Michał Pierończyk. - O dofinansowanie ubiegać mogą się jedynie właściciele tych budynków, które znajdują się w wojewódzkim rejestrze zabytków. Istotny jest też wkład własny właścicieli – dodaje.

Najwięcej, bo aż 450 tys. zł, otrzyma w tym roku od miasta parafia św. Michała Archanioła w Orzegowie. W kościele prowadzone będą równolegle dwie inwestycje. 250 tys. zł przeznaczonych zostanie na kontynuację prac związanych z remontem dachu świątyni, które rozpoczęły się w ubiegłym roku, zaś 200 tys. zł wesprze konserwację techniczną zabytkowego instrumentu organowego.

Te organy wybudowane zostały w roku 1929 przez Fabrykę Organów Dominika Biernackiego z Włocławka. Była to pierwsza na ziemiach polskich przemysłowa fabryka tego instrumentu, a wyprodukowane przez nią organy są cenione w całym kraju i poza jego granicami – tłumaczy dr Łukasz Urbańczyk, Miejski Konserwator Zabytków.

W roku 2017 remontu doczeka się też południowa wieża kościoła pw. Trójcy Przenajświętszej w Kochłowicach. W lipcu ubiegłego roku podczas burzy doszło tam do oderwania kilku bloków kamiennych od elewacji. Co więcej, okładzina elewacji miejscami oddzieliła się od konstrukcji ścian.

Wszystko to stwarza bezpośrednie zagrożenie dla użytkowników budynku. Remont poprawi jego stan techniczny. Lepszy będzie też odbiór wizualny kościoła – zaznacza Marta Lip – Kornatka z Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków.

Miasto na remont wieży przeznaczy 400 tys. zł, czyli ponad 80% potrzebnej kwoty.

Kolejne dotowane w tym roku inwestycje to prace konserwatorskie prowadzone w kościele pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela, polegające na pomalowaniu wnętrza i odnowieniu polichromii oraz renowacja fragmentu elewacji kościoła pw. św. Pawła. Prace realizowane w pierwszej z wymienionych parafii dofinansowane zostaną kwotą 90 tys. zł, zaś inwestycja dotycząca nowobytomskiego kościoła otrzyma dotację w wysokości 100 tys. zł.

Zmian na lepsze doczekają się też dwie wireckie świątynie. 150 tys. zł. trafi do parafii ewangelicko – augsburskiej pw. Odkupiciela, zaś kościół pod wezwaniem św. Andrzeja Boboli otrzyma 80 tys. zł. W świątyni przy ul. 1 Maja wyremontowana zostanie klatka schodowa i poddasze, które docelowo będzie miało charakter wystawienniczy. Kościół, który jest jednym z cenniejszych obiektów sztuki protestanckiej w regionie, zyska dzięki temu dodatkowe funkcje. Z kolei w parafii pw. św. Andrzeja Boboli w tym roku odbędzie się renowacja witraży, które zobaczyć można w prezbiterium kościoła. Zamontowano je wiosną 1954 roku.

Witraże zostały zaprojektowane przez artystę - plastyka Adama Bunscha, twórcę m.in. zespołu witraży w kościele Mariackim w Katowicach. Wyróżnia je użyta z wielkim wyczuciem kolorystyka, operująca całą gamą chłodnych tonów z akcentami barw czerwonych i pomarańczowych – tłumaczy Marta Lip - Kornatka. – Program ikonograficzny opiera się o postać patrona świątyni. Artysta wykorzystał wywodzący się jeszcze z tradycji średniowiecza układ boskich postaci, przed którymi modlą się fundatorzy – podsumowuje.

Na liście dofinansowanych w tym roku obiektów znalazły się też trzy budynki mieszkalne, wchodzące w skład objętych ochroną konserwatorską osiedli robotnicznych. Mowa tu o domach znajdujących się przy ul. ks. Józefa Niedzieli 24 i 26 oraz budynku przy ul. Raciborskiej 13. Na renowację elewacji zabytków zlokalizowanych w Bielszowicach przeznaczone zostaną dwie dotacje – na każdy budynek po 130 tys. zł. Remont elewacji budynku przy ul. Raciborskiej dofinansowany zostanie kwotą 120 tys. zł.

Krok po kroku nasze zabytkowe osiedla robotnicze nabierają blasku. Dofinansowywanie remontów prowadzonych przy ul. ks. Niedzieli, czy ul. Raciborskiej ma charakter kompleksowy. Już teraz dzięki wsparciu finansowemu miasta w Bielszowicach wyremontowane zostały dwa budynki wchodzące w skład osiedla robotniczego. Natomiast kolonia Carl Emanuel w Rudzie jest sukcesywnie odnawiana od 12 lat. Wyremontowano już dachy i elewacje 9 budynków, a kilka kolejnych posiada wyremontowane dachy, a niebawem zostaną również odnowione ich elewacje – mówi dr Łukasz Urbańczyk.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku miasto dofinansowało remont zabytków kwotą 1 mln zł. Obok wspomnianych budynków zlokalizowanych przy ul Raciborskiej i ul. ks. Józefa Niedzieli, dotacje przeznaczono również na renowację dawnego ratusza w Orzegowie oraz elewację kościoła pw. św. Pawła Apostoła. Dzięki środkom z budżetu miasta dokonano też rekonstrukcji wieży sygnaturki kościoła p.w. Ścięcia św. Jana Chrzciciela.

Komentarze (42)    dodaj komentarz »

 • gosć

  Nie narzekajcie,wybraliście takich radnych,takich macie.

 • nowobytomianin

  Niech mi ktoś rozumnie wytłumaczy, co tak specjalnego jest w Orzegowie, że od czasu PP Dziedzic pchane są tam tak duże pieniądze a sama dzielnica jest non stop w treści WR.Nowobytomski park straszy od wielu lat a był to najładniejszy fragment miasta (staw, fontanny, woliery z ptakami itp). Miało się poprawić po przejęciu przez MPGM i dalej nic. Sp....na ścieżka rowerowa znikąd do nikąd kończąca się wyjazdem wprost na ul. Parkową bez jakichkolwiek zabezpieczeń aż do wypadku (wide: kobieta na Wirku, która zginęła pod tramwajem bo żywopłot był nie przycięty i zasłaniał torowisko i nie było tzw. szykany ). Na Nowym Bytomiu nie ma gdzie zaparkować, bo pracownicy UM zajmują wszystkie przyległe ulice? Dlaczego P.Prezydent nie zmusi ich, żeby parkowali na dużym, pustym parkingu koło basenu - parominutowy spacer jeszcze nikomu nie zaszkodził itd. itp. Nasi radni nieporadni...

 • Orzegowianin

  Do Nowobytomianina .Odnoszenie się do Orzegowa i wskazywanie go jako dzielnicy , wyjątkowo uprzywilejowanej jest hipokryzją w najczystszej postaci.W momencie gdy zlikwidowano kopalnię Karol w 1970 roku Orzegów uległ totalnej degradacji .Przez najbliższe trzydzieści kilka lat dosłownie wszystko popadało tu w ruinę . Kolejno zrównano z ziemią boisko, amfiteatr, salę widowiskową , Dom Kultury , kąpielisko.Całkowicie zaniedbano budynki mieszkalne Nikogo wtedy nie interesowało włącznie z tobą jak strasznie to zaniedbana dzielnica .Teraz gdy powstał a właściwie to został zmodernizowany obiekt Burlocha i coś się zaczyna pozytywnego dziać (bo kiedyś wreszcie musiało) zabolało cię ,że to u nas a nie u was.Najgorsze w tych twoich wywodach jest to ,że czujesz tu jakąś dyskryminację w stosunku do Fryny .Nie widzisz ,że wyremontowano u was wszystkie kamienice ,macie piękny też zresztą odremontowany Dom Kultury , gdzie w dodatku ciągle coś się dzieje , Nowy rynek , zrewitalizowany Kaufhaus , przepiękny basen , za niedługo powstanie równie piękny i nowoczesny stadion lekkoatletyczny .I wierz mi ,że jako Orzegowianin a również mieszkaniec tego miasta cieszy mnie ,że tyle się u was zmieniło .Też wiem ,że nigdy nie jest tak żeby nie mogło być lepiej .Wyręczanie się przez ciebie Orzegowem jest nie na miejscu .Wypominasz komuś ,że łoży na Orzegów .To ,że zmodernizowano tu stadion wiązało się głównie z tym , że on tu już był tyle, że 50 lat nieremontowany.Nie jest to też obiekt wyłącznie dla Orzegowa ale dla całego miasta .Jak my jeździmy do was czy to na basen czy to do Domu Kultury , tak każdy mieszkaniec miasta może przyjechać do nas.Piszesz ,że Orzegów ciągle pojawia się w treści WR .Masz rację , nie tylko tam , a dlaczego? Długo by pisać .Powiem tylko ,że tutejsi mieszkańcy walcząc o swoje nie robią tego biernie tylko poprzez narzekanie i krytykowanie ale gdzie tylko mogą , nie patrząc na nikogo aktywnie włączają się do poprawy wizerunku naszej dzielnicy

 • Rasik

  Co jest w Orzegowie? Może radni, ktorzy łażą, trują, wiercą dziurę, przynudzają, straszą, tumania itp... nie wiem co jeszcze, ale robia coś dla mieszkańców dzielnicy, którzy ich wybrali. Wez sobie rzuć okiem na listę elektów nowobytomskich, porównaj ich dokonania i w kolejnych wyborach wybierz innych. PS. Zgadzam się w 100%, że park na Frynie powinien byc perłą a jest hasiokiem...

 • www

  Kobieta nie zgineła przez zywopłot - nie pisz głupot

 • Marzena

  A co z zabytkowymi budynkami na ul. Wojska Polskiego, kiedy wreszcie będą przylaczone do niki CO. tyle sie mowi o szkodliwym powietrzu tzw smogu, a co Wy obiecane było że pod koniec ub roku będą przystosowane piony pod CO na klatkach schodowych, oczywiście na obietnicach sie skończylo.Osobiście krew mnie zalewa jakslyszę o zabytkach kościelnych i dotacji na nie. Aco my mieszkańcy...P. Prezydent kiedy wreszcie doczekamy sie CO ?

 • rudzianin

  takich mamy radnych -zasiadają tam lekarze co dbają o twoją 'duszę"i przeznaczają na kościoły niż na zdrowie mieszkańców lekarze 21 wieku ha ha

 • nina

  ta górka to zabytek

 • Grażyna

  Jestem za dofinansowaniem zabytków.Czemu jednak takie ogromne sumy idą na kościoły?To iluminacje świetlne.opłaty za prąd(przesadne to oświetlenie), to dachy itd...w nieskończoność.Właśnie ,a co robi sie z pieniążkami z funduszu miasta,z ofiar na tace opłaty za śluby,pogrzeby i inne datki z parafian??Ile trzeba czekać i nachodzić sie za dofinansowanie zwykłego podjazdu dla inwalidy!!A może tak dofinansować zewnętrzne windy w blokach(jak np. w Cieszynie)Ale po co-niech starzy siedzą w ,,domowych więzieniach"Chory, to po co żyje!!!Pozdrawiam i proszę o przemyślenie wydatków.

 • robcio

  to jest skandal. czy zabytki to tylko kościoły? wielebni maja nadto kasiory na zwoje zabytki i zbytki.

 • smog

  A ja się pytam ile możnaby za te pieniądze wymienić piecy węglowych w naszym mieście na te ekologiczne lub przyłączyć kamienice do sieci miejskiej?? Dlaczego nikt z was w urzędzie miasta nie robi NIC żeby ten problem rozwiązać? Przecież oddychacie tym samym syfem co my! Też macie dzieci, które zamiast spędzać zimę na dworze, na sankach, siedzą w domu bo złe powietrze? Co z tego, że informujecie o złej jakości powietrza? Dlaczego raz a poważnie nie zajmiecie się tym problemem?? Skupcie się! Zamiast przez dwa lata upiększać kościoły/zabytki, przeznaczcie te pieniądze na likwidację REALNEGO PROBLEMU!

 • mieszkaniec/os-bykowiny

  Gdzie post na temat cmentarza na nowej bykowinie, czego nie drukowany????,

  • mieszkaniec/os-bykowiny
   2017-02-01 22:05
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • Walt

  Tak jest, najlepiej zostawic Koscioly zeby ni[...]y, a zabytkowe budowle bedziemy jezdzic zwiedzac za granice. Co ma piernik do wiatraka? Zabytki to zabytki - trzeba o nie dbać, sam nie chodze na msze ale idiotyzmem jest zostawienie na pastwe losu najstarszych budowli miasta.

 • Krystyna

  niech wierni sami finansują swoje parafie już religię finansuje nasze świeckie państwo .chyba ważniejsze sprawy są,do sfinansowanianajbardziej zaskakuje ta zgodność naszych przedstawicieli reprezentujących mieszkańców -bo mieszkańcy mają różne zdaniakogo wy radni reprezentujecie tylko siebie ,a lekarze co myślałam ze oni coś wykażą co ważniejsze wiara w bożki czy zdrowie mieszkańców ,seniorów bo na to forsy brak.

 • Antykrycha

  Rozumiem, że wierni kościoła katolickiego nie płacą w tym kraju podatków? Kasa w budzecie pochodzi z składek ateistów, buddystów i islamskich inżynierów i architektów?

 • Krystyna

  "Dzwonię i Jadę" dla seniorów i osób z niepełnosprawnością na terenie Rudy Śląskiej dostało dofinansowanie, czy to na styczniowej sesji nasi Radni uznali mało ważny temat

 • nina

  wierni niech sami utrzymują swoje zabytki

 • Antynina

  Rozumiem, że jako katolik jestem w tym kraju zwolniony z podatków? Skąd władza bierze pieniądze na ten czy inny cel?

 • antynina

  A niewierni niech sobie sami kupują i utrzymują kawałek gruntu, żeby było ich gdzie pochować po śmierci, a nie na cmentarzach ludzi wierzących!

 • Katoliczj

  Są też cmentarze komunalne , kościoły mają dość kasy i nie muszą okradać państwa

123

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.