Orkiestry dęte już po raz 21.zagrają w Rudzie Śląskiej. W najbliższą niedzielę (18.09) w Parku im. Augustyna Kozioła odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Dętych, podczas którego zaprezentują się rudzkie orkiestry dęte: „Pokój”, „Halemba” oraz „Bielszowice”.
Wydarzenie uświetnią musztra paradna i koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej z Nowego Sącza oraz pokaz mażoretek formacji „Efekt” i koncert Amatorskiego Teatru „Pierro”. Publiczność będzie miała okazję posłuchać także zespołu „Tercja Pikardyjska” z Ukrainy. Wstęp na imprezę jest bezpłatny.
Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Dętych - program:
- Serdecznie zapraszam do Parku Kozioła, ponieważ będzie to wspaniała okazja do posłuchania pięknej muzyki, a także do dobrej zabawy, integracji oraz spędzenia niedzielnego popołudnia na powietrzu – zaprasza Jacek Morek, pełniący obowiązki prezydenta miasta.
Tegoroczne święto orkiestr dętych rozpocznie hejnał o godz. 14.00. Zaraz potem (o godz. 14:15) uczestnicy imprezy będą mogli podziwiać musztrę paradną Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej z Nowego Sącza, która prezentuje się na licznych krajowych oraz międzynarodowych festiwalach muzycznych. Orkiestra ta reprezentuje Straż Graniczną w czasie najważniejszych uroczystości państwowych, okolicznościowych i religijnych oraz bierze czynny udział w najważniejszych wydarzeniach artystycznych, prezentując muzykę operową, operetkową, musicalową i rozrywkową. Posiada w swoim repertuarze muzykę organowo-instrumentalną oraz formy symfoniczne i oratoryjno-religijne.
Następnie o godz. 14:35 dla publiczności zagra pierwsza z rudzkich orkiestr - Orkiestra Dęta „Pokój” pod batutą Jacka Kampy.
- Rudzkie orkiestry dęte mogą pochwalić się nie tylko długą historią, ale również wieloma sukcesami. Grały dla publiczności różnych polskich miast, jak również za granicą. Zespoły są laureatami licznych konkursów, a ich repertuar został uwieczniony na płytach. Obecnie część rudzkich orkiestr działa na zasadzie stowarzyszeń, jednak tak jak przez dziesiątki lat nadal łączą pokolenia i ludzi o tej samej, muzycznej pasji – podkreśla Andrzej Trzciński, naczelnik Wydziału Kultury i Kultury Fizycznej Urzędu Miasta Ruda Śląska.
Orkiestra Dęta „Pokój” powstała w 1922 roku, ale kiedy w 1968 roku połączono sąsiadujące ze sobą kopalnie „Wanda – Lech” i „Pokój”, połączono również orkiestry obu zakładów. Z kolei w 1996 roku powstał jeden zespół złożony z orkiestr kopalni „Pokój” i „Walenty-Wawel”, a grało w nim ówcześnie blisko 120 muzyków. To właśnie orkiestrą kopalni „Walenty-Wawel” dyrygował Augustyn Kozioł, którego imieniem został nazwany niedzielny festiwal. Z kolei o godz. 15:20 rozpocznie się koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej z Nowego Sącza.
O godz. 16.05 będzie można podziwiać pokaz mażoretek formacji „Efekt” oraz koncert młodych artystów Amatorskiego Teatru „Pierro”, działającego przy II Liceum Ogólnokształcącym im. G. Morcinka w Rudzie Śląskiej, a zaraz po nim (godz. 16:30) rozpocznie się koncert Orkiestry Dętej „Bielszowice” pod dyrekcją Zygmunta Kliksa. Warto przypomnieć, że w 2019 roku orkiestra ta obchodziła wyjątkowy jubileusz, czyli stulecie istnienia. Wspomniana orkiestra na początku swojej działalności liczyła 15 muzyków, a jej kapelmistrzem był Pantaleon Bronny, zaś w 1936 roku batutę przejął jego syn – Fryderyk, następnie 27 lat później syn Fryderyka – Melchior. Kolejnymi kapelmistrzami byli: Emil Czyż, Henryk Hahn i Herbert Hahn. W 1976 roku orkiestra kopalni „Bielszowice” została połączona z orkiestrą kopalni „Zabrze”, a kapelmistrzem połączonego zespołu został Alfred Skutela. Natomiast od przeszło 20 lat orkiestrę prowadzi Zygmunt Kliks.
Z kolei o godz. 17:15 dla publiczności zagra Orkiestra Dęta „Halemba” pod dyrekcją Piotra Szczygioła. Zespół ten powstał 1960 roku z inicjatywy Ryszarda Banika, Kazimierza Ćwieląga, Gerarda Rzepki i Jerzego Kościelnego. Jego pierwszym dyrygentem był Herbert Hahn, ówczesny koncertmistrz Wielkiej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i Telewizji w Katowicach. Funkcję kapelmistrza pełnił on przez 23 lata. W 1983 roku batutę przejął Jan Niesterok, a w 1986 roku Teodor Zając. Od 1991, przez 20 lat, orkiestrą dyrygował Norbert Gemander, a od 2012 roku funkcję kapelmistrza pełni Piotr Szczygioł.
O godz. 18:05 po raz kolejny będzie można usłyszeć hejnał festiwalu, a o godz. 18:15 w Parku im. A. Kozioła zaśpiewa ukraiński zespół „Tercja Pikardyjska”. To sześciu absolwentów wydziału Dyrygentury Konserwatorium we Lwowie. Swoją nazwę wzięli od rozpowszechnionego w szesnastowiecznej Pikardii zwyczaju wieńczenia utworu w tonacji molowej ozdobnym akordem durowym. Zespół ten powstał w 1992 r. we Lwowie jako kwartet, w którego skład wchodzili: Wołodymyr Jakymeć, Jarosław Nudyk, Andrij Kapral i Bohdan Bohacz. W 1993 r. „Tercja Pikardyjska” została wyróżniona na festiwalu Czerwona Ruta w Doniecku, rok później grupa nagrała debiutancki album, a na festiwalu w Czerniowcach zdobyła nagrody w aż trzech kategoriach: pieśni narodowej, piosenki popularnej i poezji śpiewanej.
Warto dodać, że imprezę w Parku Kozioła poprowadzi znany śląski piosenkarz, satyryk, kabareciarz i konferansjer Grzegorz Poloczek. Podczas imprezy nie zabraknie także strefy zabaw dla dzieci oraz stoisk handlowych i gastronomicznych.
Sponsorami tegorocznego XXI Międzynarodowego Festiwalu Orkiestr są: Madej Wróbel Sp. z o.o. oraz Mercedes-Benz Inter Car Silesia, Inter Car Rybnik.