28 sierpnia odbyła się rudzka odsłona Festiwalu Miedzianka Po Drodze. W programie wydarzenia znalazły się spotkania autorskie, lekcje poezji, kino letnie oraz festiwalową telewizję śniadaniową on-line.
Spacery po mieście
Festiwal Miedzianka Po Drodze w Rudzie Śląskiej rozpoczęła się już o godz. 7.00 rano, kiedy to po najbardziej dziewiczych terenach północnej części miasta uczestników festiwalu oprowadził Stanisław Łubieński. Spacer odbył się na styku Rudy Śląskiej, Zabrza i Bytomia, gdzie ślady osadnictwa sięgają 10 tysięcy lat, a przyroda świetnie sobie radzi, pomimo kilku wieków intensywnego przemysłu wydobywczego.
Spacer po Rudzie
Później Andrzej Godoj z Muzeum Miejskiego im. M. Chroboka poprowadził spacer po Rudzie, najstarszej, przemysłowej dzielnicy miasta. Zwiedzający przeszli śladami początków górnictwa na Górnym Śląsku, pomiędzy ruinami domu Karola Goduli – "króla cynku" a przepięknymi koloniami robotniczymi. Swoje kroki skierowali także do Muzeum Miejskiego, gdzie znajduje się m.in. ekspozycja "Czas to pieniądz. Historia cywilizacji i ekonomii na przykładzie Rudy Śląskiej".
Spacer po Trakcie Rudzkim
Z kolei po godzinie 14:00 odbył się spacer po Trakcie Rudzkim, który poprowadził Michał Adamczyk z Wydziału Rozwoju Miasta rudzkiego magistratu. Trakt Rudzki to modelowy przykład kompleksowej rewitalizacji i rekultywacji zdegradowanych terenów miasta w kierunku środowiskowym, a także zwiększenia udziału mikromobilności w przemieszczaniu się pomiędzy dzielnicami. Zwałowiskom cynku, hałdom powęglowym czy terenom po koksowni nadano drugie życie poprzez utworzenie nowych, bezpiecznych i atrakcyjnych przestrzeni publicznych. Rudzka hałda jest największym do tej pory tego typu obiektem, który ze zdegradowanego został przeobrażony w użytkową, zieloną przestrzeń.
Wydarzenia w ogrodzie Śląskiego Teatru Impresaryjnego
Festiwal Miedzianka Po Drodze to również cykl spotkań autorskich, które odbyły się w ogrodzie Śląskiego Teatru Impresaryjnego. O godz. 16.00 Mateusz Łysiak rozmawiał z Sylwią Chutnik, pisarką, kulturoznawczynią i działaczką społeczną. Autorka jest laureatką Paszportu Polityki w kategorii Literatura za rok 2008, była też trzykrotnie nominowana do Nagrody Literackiej Nike. Z kolei o godz. 17.00 odbyło się spotkanie z Anną Goc, dziennikarką, laureatką m.in. Grand Prix Nagrody Dziennikarzy Małopolski (2018). Wieczorem Filip Springer poprowadził rozmowę ze Stanisławem Łubieńskim, pisarzem, publicystą i kulturoznawcą.
W międzyczasie, w ogrodzie ŚTI, odbyła się lekcja poezji z Julią Fiedorczuk. Wieczorem w ramach kina letniego fundacji Deloitte wyświetlono film "Art Thinking". Miedziankę Po Drodze zakończyło ok. 21.15 wydarzenie plenerowe Latarnicy i Latarniczki, podczas którego autorki i autorzy festiwalu czytali swoje ulubione teksty.
- Wiele osób mogło dziś odkryć ciekawe zakątki naszego miasta. Spacery, prelekcje, lekcja poezji, spotkania literackie i kino plenerowe zgromadziły wielu mieszkańców i gości z miast ościennych. Ciesze się, że udało nam się zaprosić do miasta festiwal Miedzianka Po Drodze i mam nadzieję, że nie było to nasze ostatnie spotkanie. Wierzę, że Ruda Śląska zapadnie w pamięć tym wszystkim, którzy zechcieli nas dziś odwiedzić. Wpadajcie do nas częściej - napisał prezydent Michał Pierończyk.