Wiadomości z Rudy Śląskiej

29 lat służby. Ksiądz prałat Jerzy Lisczyk na emeryturze

 • Dodano: 2018-07-23 09:15

Po 29 latach posługi w kochłowickim kościele Trójcy Przenajświętszej, proboszcz parafii i kustosz Sanktuarium Matki Boskiej z Lourdes, ksiądz prałat Jerzy Lisczyk przechodzi na emeryturę. Wczoraj odbyła się Msza Święta dziękczynna za lata posługi duszpasterskiej z prośbą o Boże Błogosławieństwo i zdrowie na dalsze lata życia księdza proboszcza.

Serdecznie Wam wszystkim dziękuję i życzę, abyście jeszcze szerzej otwarli serca na Jezusa, On jest naszym Panem i przewodnikiem. Ja o sobie chcę powiedzieć - sługą nieużytecznym jestem i byłem, co miałem wykonać wykonałem. Czasu nie marnowałem. Serce swoje tu zostawiam. Całe moje życie kapłańskie to Kochłowice i przez dziesięć lat Katowice.  Współpracowałem wtedy z biskupami diecezjalnymi, Damianem Zimoniem i Herbertem Bednorzem. Pracowałem też księdzem arcybiskupem Wiktorem Skworcem w Kurii. Teraz wracam. Idę do domu księży emerytów. Tam, obok księdza arcybiskupa zamieszkam i chcę dalej służyć – mówił proboszcz Jerzy Lisczyk, żegnając się z wiernymi.

W imieniu obecnych na Mszy św. przedstawicieli władz miasta, prezydent Grażyny Dziedzic oraz Przewodniczącego Rady Miasta Kazimierza Myszura, podziękowanie na ręce prałata Lisczyka złożył wiceprezydent Krzysztof Mejer.

29 lat to strasznie długo. Każdy z tutaj obecnych żywi jakieś wspomnienie związane z Księdzem Proboszczem i pewnie długo jeszcze będzie miał je w swoim sercu. Nie podejmę się próby podsumowania tych minionych lat, ale powiem krótko w imieniu władz Rudy Śląskiej. Bóg zapłać. Bóg zapłać za prowadzenie tej wspólnoty parafialnej, która nie jest wspólnotą łatwą i nie mówię tego w negatywnym znaczeniu. Ta wspólnota jest wymagająca, nieobojętna na losy parafii – mówił. – Życzymy dużo sił, zdrowia i łask Bożych w realizacji jeszcze wielu zadań, jakie postawi przed księdzem Kościół Katolicki – dodał.

Serdeczne życzenia i podziękowania w stronę księdza Lisczyka kierowały dzisiaj wszystkie grupy parafialne, klerycy, instytucje i stowarzyszenia, z którymi ksiądz proboszcz na drodze tych 29 lat posługi w Kochłowicach się zetknął. przewodniczący rady parafialnej zaznaczył jak olbrzymią rolę duchową, ale także i administracyjną pełnił ksiądz Lisczyk w parafii. „Walcząc” ze szkodami górniczymi, przewodniczył remontowi kościoła Matki Boskiej z Lourdes, który, dzięki jego staraniom, w roku 2008 stał się sanktuarium. Ksiądz proboszcz wraz z parafianami doprowadził do wykończenia budowy i oddania do użytku domu parafialnego, z zabudowań gospodarczych w latach 90. utworzona została nowocześnie wyposażona ochronka Świętej Rodziny, powstało też muzeum parafialne. Ksiądz Lisczyk zmierzył się z restauracją kościoła Trójcy Przenajświętszej, któremu groziło zamkniecie, zaś w ostatnich kilku latach, po tym jak z jednej z wież kościelnych odpadły głazy piaskowca, doprowadził do odnowy i zabezpieczenia obu wież.

Składamy Ci serdeczne podziękowania. Dbałość o pamięć historyczną naszej ojczyzny, sprowadzanie relikwii świętych do parafii, Eucharystie odprawiane z okazji święta św. Józefa, upamiętnianie osób zasłużonych dla dzielnicy i Śląska, integracja mieszkańców poprzez organizowanie festynów parafialnych, pomoc najbiedniejszym, niesienie wsparcia górnikom i ich rodzinom to tylko ułamek inicjatyw i działań księdza, które nie sposób wszystkie wymienić. Żaden przedmiot nie jest w stanie wyrazić naszej wdzięczności. Zapewniamy o naszej modlitwie. Odwiedzaj nas często, bo kochłowiczanie zawsze będą Cię tutaj chętnie przyjmować i wspominać – mówił przewodniczący rady parafialnej.

Za wszystkie zasługi, wierni chcąc podziękować i uhonorować księdza prałata Jerzego Lisczyka ufundowali tablicę pamiątkową, która zamontowana została od wewnątrz, przy wejściu głównym do kościoła.

Przypomnijmy, że sprawujący funkcję proboszcza w kochłowickiej parafii od sierpnia 1989 r. ksiądz prałat Jerzy Lisczyk urodził się 28 lipca 1951 r. w Boronowie, w powiecie lublinieckim. W 1969 roku wstąpił do Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie, zaś święcenia kapłańskie przyjął 15 kwietnia 1976 w Katedrze Chrystusa Króla w Katowicach. O tego czasu ksiądz Lisczyk sprawował wiele funkcji m.in. Diecezjalnego Duszpasterza Ministrantów, wizytatora katechetycznego, diecezjalnego duszpasterza nauczycieli i wychowawców, kapelana w Areszcie Śledczym w Katowicach, wicedziekana oraz dziekana. W 2009 roku ksiądz Lisczyk otrzymał nominację na Opiekuna Duchowego Szkół im. Jana Pawła II na terenie Archidiecezji Katowickiej.

W kwietniu tego roku arcybiskup metropolita katowicki nominował go zastępcą przewodniczącego Kapituły Katedralnej w Katowicach.

Komentarze (12)    dodaj »

 • Dino

  Nareszcie. Ta zmiana powinna być już 10 lat temu. On tylko patrzył na kasę nie na dobro ludzi. Jak na kolędzie nie dostał koperty z odpowiednią zawartością to krzywo patrzył. Księże Jacku witamy Cię serdecznie.

 • Rudzianin

  Meje... Co ty człowieku wiesz o Kochłowicach? Przecież ty nawet nie jesteś z Rudy Śląskiej, a z Kaszub!

 • Kasia

  A ja mam dużo dobrych wspomnień...Mialam zaszczyt ten że Ks uczył mnie religii...Ten Ksiądz zrobił bardzo duzo dla Parafii i myślę że należy to docenić a nie krytykowaćI zgadzam się że Ks Proboszcz mógł zostać tu dłużej.. Wielka szkoda

 • Kochłowiczanka

  Zastanawia mnie czym to się tak zasłużył ten gościu? Jest dużo mieszkańców, którzy odeszli na emeryturę, a pies z kulawą nogą ich nie pożegnał i nikt nie podziękował - a tu prezydenci, rada miasta, a może jakieś wybory się zbliżają? Tym bardziej, że wielebny preferował kontakty tylko z oficjelami zwykłych obywateli nie uznając!!!

 • Jaa

  Nareszcie...:)

 • Oqieczka

  Jedna geba do ogladania mniej

 • Jorguś

  KK -utrzymujemy podatnicy Rada Miasta wszystkie remonty jako pierwszoplanowe a my WC w sieni fajnie się dzieli naszymi podatkami; - Kościoły niech utrzymują wierni som wciepna 1 grosz,,

 • Rosa

  Jaki był taki był, ale niewątpliwie zrobił bardzo dużo dobrego dla parafii. Bardzo dziekujemy

 • dddd

  i bardzo dobrze !!!

 • xyz

  Proboszczem mógł jeszcze zostać do 70 roku życia! Przykro, że abp Wiktor Skworc tak krzywdzi parafię, ludzi i samego ks. Jerzego Lisczyka - ma siły, zdrowie i poparcie społeczne. Przykra uroczystość odbyła się wczoraj...!

 • Kasia

  Zawsze był i bydzie naszym Farorzym.

 • ehs

  Wreszcie.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również