Wiadomości z Rudy Śląskiej

30. CMOK SONG za nami! Do tegorocznej edycji festiwalu zgłosiło się 360 uczestników

  • Dodano: 2024-03-18 09:45

W Domu Kultury w Bielszowicach odbył się finał 30. edycji Festiwalu Piosenki Harcerskiej i Turystycznej "Cmok Song". Do tegorocznej edycji festiwalu zgłosiło się aż 360 uczestników!

Ruda Śląska: Cmok Song po raz 30.

W imprezie wzięli udział przedstawiciele wszystkich środowisk harcerskich, dziecięce i młodzieżowe grupy wokalne i wokalno-instrumentalne, soliści, zespoły i duety, które zaprezentowały publiczności swoje talenty. Organizatorem festiwalu jest Komenda Hufca ZHP im. hm. Łucji Zawady w Rudzie Śląskiej.

– Nasz festiwal nieustannie przyciąga coraz większe zainteresowanie, co nie tylko potwierdza jego rangę jako ważnego wydarzenia kulturalnego, ale także świadczy o tym, jak wielkie znaczenie ma dla społeczności harcerskiej i miłośników piosenki turystycznej – mówił hm. Łukasz Hendrysiak, komendant Hufca ZHP Ruda Śląska. - To więcej niż tylko festiwal – to manifestacja wartości harcerskich, inspirująca do działania na rzecz społeczności i szacunku do przyrody, jednocześnie stanowiąca wyjątkowe święto muzyki i spotkania. Festiwal oferuje trzydniowy maraton muzyczny, który urzeka różnorodnością i bogactwem artystycznym – dodał.

Do tegorocznej edycji festiwalu zgłosiło się 360 uczestników z 37 podmiotów wykonawczych w czterech kategoriach zespołowych, dwóch kategoriach solowych (junior i senior) oraz w kategorii OPEN dla zespołów, oraz osób niezrzeszonych w ZHP. Przed koncertem finałowym odbyły się warsztaty i przesłuchania festiwalowe. Każdy z uczestników mógł zaśpiewać nie więcej niż dwie piosenki. Zmagania wokalne uczestników oceniło profesjonalne jury, które szczególną uwagę zwróciło na teksty i własne kompozycje oraz aranżacje, walory głosowe, interpretację utworu oraz muzykalność i poczucie rytmu.

Festiwalowe zmagania rozpoczęły się już w piątek. Nie zabrakło różnych warsztatów artystycznych, które pobudzały kreatywność uczestników oraz szlifowały ich talent. Z kolei w sobotę odbyły się przesłuchania, podczas których uczestnicy zaprezentowali swoje interpretacje piosenek turystycznych i harcerskich. 

- Festiwal „Cmok Song”, organizowany przez Komendę Hufca ZHP w Rudzie Śląskiej im. hm. Łucji Zawady, to wyjątkowe wydarzenie, które na stałe wpisało się w kalendarz wydarzeń kulturalnych miasta oraz Hufca Ruda Śląska – mówiła phm. Marianna Strzeja, komendantka festiwalu. – To niezwykłe spotkanie nie tylko dla harcerzy, lecz także dla wszystkich miłośników piosenki turystycznej i harcerskiej, niezależnie od wieku czy przynależności do ruchu harcerskiego – dodała.

Kulminacyjnym momentem całego Festiwalu „Cmok Song” był niedzielny koncert laureatów. To właśnie wtedy najlepsi mieli okazję zaprezentować się na scenie i popisać talentem przed publicznością. 

Początki "Cmok Song" sięgają 1993 roku

Warto dodać, że początki Festiwalu Piosenki Harcerskiej i Turystycznej "Cmok Song" sięgają 1993 roku. Wtedy to część instruktorów z dzielnicy Bykowina, wchodzących w skład I Szczepu Drużyn Harcerskich i Zuchowych, zainspirowana wciąż rosnącym zainteresowaniem muzyką wśród młodzieży, postanowiła zorganizować festiwal, który pozwalałby młodym artystom zaprezentować swoje autorskie piosenki. Ta idea organizatorom przyświeca także dzisiaj. W imprezie uczestniczą dzieci i młodzież z całego Śląska, osoby zrzeszone w harcerstwie oraz nienależące do żadnej organizacji.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również