Wiadomości z Rudy Śląskiej

45 rodzin otrzymało pomoc - Szlachetna Paczka

 • Dodano: 2017-12-11 12:45, aktualizacja: 2017-12-11 14:16

Weekend cudów za nami. W tym roku Szlachetna Paczka trafiła do 45 rodzin z Rudy Śląskiej.

Szlachetna Paczka, której tegoroczny finał przypadł na 8, 9 i 10 grudnia, sprawiła, że w naszym mieście setki ludzi będą miały wspaniałe święta. Darczyńcy przygotowali paczki dla 45 rodzin.

Darczyńcami często są firmy, ale także osoby prywatne - grupy przyjaciół, członkowie rodzin, sąsiedzi. Jedną paczkę przygotowuje od kilku do kilkuset osób - mówi nam Karolina Kara, Lider Rejonu Południe Szlachetnej Paczki w Rudzie Śląskiej.

Przypomnijmy, na czym polega Szlachetna Paczka. Instytucje i osoby zgłaszają liderom danego rejonu potrzebującą rodzinę. Wolontariusze weryfikują zgłoszoną rodzinę czy osobę, sprawdzają jej realne potrzeby, dochody. Gdy zapadnie decyzja o włączeniu rodziny do projektu, opis rodziny ze szczegółami dotyczącymi jej sytuacji wędruje do internetowego systemu Paczki. Tam darczyńcy wyszukują interesującą ich rodzinę, której mogą pomóc i sporządzają dla niej paczkę zgodną z wypisanymi potrzebami. Te są różne.

Rodziny i osoby w projekcie nierzadko potrzebują bardzo specjalistycznych rzeczy. Zdarza się, że są to środki opatrunkowe, łóżko ortopedyczne, okulary dla dziecka, wózek czy nawet pralka, piecyk i węgiel na opał. Najczęściej jednak większość osób prosi o jedzenie, chemię, słodycze na święta czy ubrania. Nasi darczyńcy są bardzo hojni i spełniają wszystkie te potrzeby - mówi jeden z wolontariuszy.

W Rudzie Śląskiej działało 38 wolontariuszy, którzy czuwali nad powodzeniem akcji. Byli oni pośrednikami pomiędzy darczyńcą a obdarowanym. Potrzebujący są bowiem anonimowi i w większości przypadków, jeżeli nie zdecydują inaczej, nie są znani osobom, które przygotowują dla nich prezent. Wolontariusze nie byli sami. Jak co roku w akcji pomagały także służby działające w naszym mieście i ludzie dobrej woli. Szczególne podziękowania należą się funkcjonariuszom Straży Miejskiej za czynny udział i użyczenie samochodu, a także członkom Ochotniczej Straży Pożarnej w Rudzie Śląskiej, pracownikom Państwowej Straży Pożarnej w Rudzie Śląskiej i Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Rudzie Śląskiej. Osoby z wymienionych jednostek pomagały w transporcie paczek i wspomagały wolontariuszy pojazdami.

W tym roku w Paczce znalazło się więcej rodzin niż w roku ubiegłym. Może to wynikać z faktu, że wolontariusze dotarli do większej ilości osób, które podlegały weryfikacji a także z tego, że do projektu włączono wielu seniorów i osób chorych, które także potrzebują naszej pomocy. Zazwyczaj w większości były to rodziny z dziećmi.

Wiele osób starszych zostało zakwalifikowanych do Paczki Seniorów. To projekt towarzyszący, obok Paczki Lekarzy i Paczki Prawników. Polega na znalezieniu dla seniora darczyńcy, który nie zagwarantuje dóbr materialnych, a swoją obecność, uwagę, towarzystwo. Wielu seniorów nie walczy z biedą, lecz z samotnością. Projekt rusza niebawem. Mamy nadzieję, że dzięki temu w przyszłym roku mniej osób będzie potrzebowało naszej pomocy. Ogólne założenie Szlachetnej Paczki jest takie, aby rodzin do akcji było coraz mniej. To bowiem będzie sygnał, że wszyscy przed świętami będą szczęśliwi. - mówi Karolina Kara.

Zobaczcie zdjęcia z magazynu Szlachetnej Paczki mieszczącego się w ten weekend w ZSO nr 2 im. G. Morcinka, gdzie darczyńcy przywozili paczki.

45 rodzin otrzymało pomoc - Szlachetna Paczka

Komentarze (14)    dodaj »

 • Ela

  To jest jakieś nieporozumienie ta paczka, normalna rodzina nie będzie zadowolona ze starych szmat i ściepow, to bardziej pomoc dla bezdomnych

 • Rudzianka

  Zapraszamy do przyszłorocznej edycji. Zobaczy pani jak to wszystko wyglada i dopiero pózniej się pani wypowie na ten temat.

 • Ewa

  Ja nie polecam, chyba że dla ludzi bezdomnych.. Była mowa że pomagają normalnym rodzinom, a nie patolologii a to co jest w tych szlachetnych paczkach niby to pożal się Boże dosłownie... Inaczej piszą inaczej to wygląda.. Ja dostałam same stare sciepy, ciuchy miały być nowe a były chyba z czerwonego krzyża ale z lat 80 jeszxze.. Ja cały czas pracuje wiec na podstawowe rzeczy mnie stać potrzebowałam bardziej ciuchów dla dzieci czy jakichś łóżek do spania a dostałam wszystko co się dało stare zużyte, nadające się tylko na śmietnik, oni chyba ta szlachetna paczkę w śmietniku pakowali.. Masakra

 • Rudzianka

  Nie jesteśmy mopsem ani niczym takim żeby regularnie pomagać. Skoro ktoś panią zgłosił to chyba powinna cieszyć się pani z tego że ktoś o Was pamięta. Normalna rodzina potrzebująca ucieszy się ze wszystkiego. Więc tutaj pani jest przykładem patologii która twierdzi że się należy. Gdyby naprawdę pani była w trudnej sytuacji to byłaby pani zadowolona ze wszystkiego! A nie jeszcze wydziwiała i była wiecznie niezadowolona. Pozdrawiam!

 • Ewa

  Ja nie chce regularnej pomocy, pracuje na podstawowe rzeczy mnie stać,z mopsu nie korzystam i nigdy nie korzystalam, nie stac mnie na takie rzeczy jak łóżko czy tym podobne, pytali co potrzebuje, powiedzialam a dostałam co dostałam..

 • Halembianka

  Znam rodzine ktora naprawde potrzebuje pomocy i to teraz gdy zblizaja sie swieta i gdzie jest ta pomoc:(:(

 • Wolontariuszka

  A zgłosiła ją Pani do Szlachetnej Paczki? To, że Pani ją zna nie oznacza, że wolontariusze także. Dlatego kożdy może zgłosić rodzinę.

 • Halembianka

  Pisalam tobodpowiedzieli ze juz za pozno

 • Wolontariuszkamila

  No właśnie. My tez jesteśmy tylko ludzmi. Są wyznaczone terminy, o których mówi się głośno(otwarcie bazy i finał), a my też mamy procedury, które do tego czasu musimy wykonać jeśli chodzi o rodziny. Zgłaszać rodziny można praktycznie cały czas, więc proszę nie robić na ostatni moment.

 • Anonim

  Mogla Pani zgłosić tą rodzine do paczki :)

 • ...

  Popieram ideę szlachetnej paczki, ale LUDZIE dajcie paczki i dary osobom, które naprawdę tego potrzebują. Osobiście pomagam takiej rodzinie, ale jak w tamtym roku widziałam komu znosiliście podarki to aż nie mogłam uwierzyć. W rodzinie same "stare" 20 kilku letnie pachoły dla których robota jest fuj, i tylko patrza gdzie coś ukraść, rodzice też patrzą żeby tylko mieć na kawę i papierosy, a dwoje najmłodszych z powodu tego nawet nie zna smaku owoców. Nie wiem jak przebiega ta weryfikacja, ale w tym wypadku popełniono błąd.

 • jan

  Jak się komuś nie podoba to jego sprawa my mamy swoje idee i może Pani nie wiedzieć do końca co się u tej rodziny dzieje A my się dowiadujemy przy osobistej rozmowie z członkami rodziny

 • ...

  Wiem aż za dobrze co się tam dzieje, bo to moi sąsiedzi

 • bob

  SZACUNEK dla wolontariuszy !!!! DZIĘKUJE !!!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.