Wiadomości z Rudy Śląskiej

5 mln zł dla Rudy Śląskiej z Funduszu Inwestycji Lokalnych!

 • Dodano: 2021-03-31 12:00

Spora dotacja dla naszego miasta! Senator Dorota Tobiszowska poinformowała dziś za pośrednictwem mediów społecznościowych, że Ruda Śląska otrzyma kolejną transzę finansowego wsparcia rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. To ponad 5 milionów złotych!


Pieniądze te zostaną przeznaczone na budowę gmachu Szkoły Podstawowej nr 17 w Rudzie Śląskiej oraz budowę dwóch budynków mieszkalnych wielorodzinnych przy ul. Bankowej.

- Jednoznacznie widać, jak moja dobra współpraca z Prezydentami poszczególnych Miast skutkuje tym, iż jestem na bieżąco informowana o najważniejszych programach i potrzebach gmin. Działania te sprzyjają rozwojowi poszczególnych samorządów – podkreśliła senator Dorota Tobiszowska.

Dofinansowanie otrzymają także inne śląskie miasta:

 • Siemianowice - 1,5 mln zł (Przebudowa i termomodernizacja Miejskiej Biblioteki Publicznej przy alei Sportowców),
 • Piekary Śląskie - 5 mln zł (Termomodernizacja Młodzieżowego Domu Kultury nr 2),
 • Świętochłowice - 1 mln zł (Modernizacja zasobów mieszkaniowych Gminy w 75 mieszkaniach poprzez likwidację archaicznych rozwiązań sanitarnych)

Informację tę skomentowała Grażyna Dziedzic, prezydent Rudy Śląskiej.

- Dobra wiadomość przed świętami. Ruda Śląska otrzyma ponad 5 mln zł na kolejne projekty zgłoszone do Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Większa część tej kwoty, czyli 4 mln zł, przeznaczona zostanie na nowy budynek Szkoły Podstawowej nr 17 w Bielszowicach – podkreśliła prezydent Dziedzic.

Przypomnijmy, że nowy budynek ma zastąpić dotychczasowy, który z powodu szkód górniczych i fatalnego stanu technicznego został przeznaczony do wyburzenia. Nowy gmach będzie połączony z istniejącą salą gimnastyczną, która zostanie wyremontowana. 

Sprawa budowy nowego szkolnego gmachu dyskutowana jest już od kilku lat. W kwietniu 2018 roku włodarze wspominali o budowie nowego, parterowego budynku z gotowych elementów modułowych. Z kolei w listopadzie 2018 roku zorganizowano konsultacje społeczne z mieszkańcami. Zaprezentowano też koncepcję wzniesienia nowego obiektu. We wrześniu 2019 roku przetarg na „Opracowanie projektu budowlano-wykonawczego budowy nowego budynku Szkoły Podstawowej nr 17 przy ul. Szkolnej w Rudzie Śląskiej – Bielszowicach wraz z uzyskaniem pozwolenia na budowę” wygrała rudzka pracownia SCHICK ARCHITEKCI SP. Z O.O. SP.K., która przystąpiła do realizacji przedsięwzięcia.

Jak będzie wyglądał nowy budynek SP 17?

Nowy gmach zostanie wybudowany tuż obok starego budynku SP 17 i docelowo zastąpi obecny, który zniknie z powierzchni ziemi. Pomieści 20 sal lekcyjnych. Będzie się tu mogło uczyć maksymalnie 480 uczniów uczęszczających do klas 1-8. Dodatkowo, w gmachu tym zostanie wydzielona przestrzeń dla przedszkola, które będzie dysponowało czterema salami i przyjmie pod opiekę 60 dzieci.

To nie koniec dotacji. Na co miasto wyda kolejny milion?

- Natomiast 1,05 mln zł to dofinansowanie na dwa budynki wielorodzinne z podziemną częścią garażową, które mają powstać przy ul. Bankowej. W sumie znajdą się w nich 52 mieszkania. W tym miejscu chciałabym podziękować senator Dorocie Tobiszowskiej za zaangażowanie w sprawy rodzinnego miasta. Mimo obowiązków związanych z pracą parlamentarną Pani Senator na bieżąco śledzi sprawy Rudy Śląskiej i współpracuje z władzami samorządowymi – dodała prezydent.

5 mln zł dla Rudy Śląskiej z Funduszu Inwestycji Lokalnych!

Zobacz także

Komentarze (8)    dodaj komentarz »

 • Mario

  Dziwne że nie widzicie plusów otrzymania tego dofinansowania. Ciągle źle.

 • Karl

  Że szkoła odbudują to spoko, ale w PRL-u powstało 1000 szkół na 1000-lecie. Dwa bloki nikogo nie bawią bo wiadomo że nikt normalny nie dostanie w nich lokalu, choć my tu raczej pisaliśmy o finansowej stronie owej sprawy...

 • Szwarc Małgorzata

  Wszystko jest ok,a ul Wesołą i Gurniczaicza nikt się nie zainteresuje.Rozpadajace się stare chlewiku,klatki schodowe w opłakanym stanie,brak oświetlenia przed klatkami.

 • eko

  Bykowina okopowa wele ogrodów dzałkowych,tam to syf haldy smieci,pewno na dotacje czekajom,skoro nic anic ztym bajzlem nie robiom.

 • boluś

  Fto wygro wiadomo' barzij ciekawo lista potencjalnych najemców. Kiej pojawio sie rządowe finansowanie budynków znoczy że budujom dlo Urzędników i Służb' czyli budujom dlo funkcyjnych systemu,przeca niy ulokujom ich na folk'kwartałach?

 • Mieszkaniec przez małe "m"

  Lepiej dla urzędników, niż dla patusów, którzy zniszczą wszystko w tydzień, bo przecież jest "za darmo". Całe życie na krzywy ryj...

  • Mieszkaniec przez małe "m"
   2021-03-31 18:20
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • boluś

  A urzyndniki niy majom 'za darmo' i niy bez cołkie życie na krzywy ryj ?

 • Karl

  No to jest się zaś czym dzielić z ulubieńcami.... Nawet nie chcę typować potencjalnych wykonawców.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.