Wiadomości z Rudy Śląskiej

SP 17 w Rudzie Śląskiej - Bielszowicach zmieni się nie do poznania. Oto wizualizacje!

 • Dodano: 2020-01-20 07:30, aktualizacja: 2020-01-20 07:58

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 17 niebawem zyskają nowoczesny obiekt. W Rudzie Śląskiej – Bielszowicach powstanie nowy budynek szkolny. Projekt stworzyła rudzka pracownia projektowa Schick Architekci by TKHolding.Sprawa budowy nowego szkolnego gmachu dyskutowana jest już od kilku lat. W kwietniu 2018 roku włodarze wspominali o budowie nowego, parterowego budynku z gotowych elementów modułowych. Z kolei w listopadzie 2018 roku zorganizowano konsultacje społeczne z mieszkańcami. Zaprezentowano też koncepcję wzniesienia nowego obiektu. Wskazywano wówczas, że istnieje prawdopodobieństwo, że dzieci rozpoczną naukę w nowej szkole już w 2021 roku.

Projekt stworzyła pracownia Schick Architekci by TKHolding

W międzyczasie wiele się jednak zmieniło, a ostateczny przetarg (po unieważnieniu pierwszego) na „Opracowanie projektu budowlano-wykonawczego budowy nowego budynku Szkoły Podstawowej nr 17 przy ul. Szkolnej w Rudzie Śląskiej – Bielszowice wraz z uzyskaniem pozwolenia na budowę” z września 2019 roku wygrała rudzka pracownia SCHICK ARCHITEKCI SP. Z O.O. SP.K., która przystąpiła do realizacji przedsięwzięcia.


W ramach zlecenia wykonawca musi przygotować m.in. projekt budowlano-wykonawczy dla branży budowlanej, elektryczne, instalacyjnej, drogowej, specyfikację techniczną wykonania i odbioru robót, przedmiar robót, kosztorys inwestorski, opracowanie dokumentacji niezbędnej do pozwolenia na wycinkę drzew itp. Co ważne, zakres prac projektowych nie objęty przedmiotowym postępowaniem to rozbiórka istniejącego budynku szkoły i budowa boisk sportowych.

20 sal lekcyjnych i 480 uczniów


Okazuje się, że nowy gmach zostanie wybudowany tuż obok starego budynku SP 17 i docelowo zastąpi obecny, który zniknie z powierzchni ziemi. Pomieści 20 sal lekcyjnych. Będzie się tu mogło uczyć maksymalnie 480 uczniów uczęszczających do klas 1-8. Dodatkowo, w gmachu tym zostanie wydzielona przestrzeń dla przedszkola, które będzie dysponowało czterema salami i przyjmie pod opiekę 60 dzieci.


Ze starego kompleksu pozostawiona zostanie jedynie sala gimnastyczna. Dlaczego? Od wielu lat mówiło się, że szkoła znajduje się w kiepskim stanie technicznym z uwagi na szkody górnicze. W końcu, zamiast naprawiać zniszczenia, postanowiono zburzyć stary budynek i wznieść nowy. To rozwiązanie usatysfakcjonuje nie tylko dzieci, ale także ich rodziców i nauczycieli.

Zobacz także

Komentarze (8)    dodaj komentarz »

 • H 52

  Szkoła na ulicy Bielszowickiej otrzymała panele słoneczne.Również szkoła nr. 13 po remoncie ma panele,a tu szkoła nowo zaprojektowana i brak paneli, szok.

 • Zdzisław

  Bardzo dobry pomysł XXI wiek , i nowoczesna szkoła , brawo dla pani dyrektor za pomoc w uzyskaniu zgody , oraz całemu Urzędowi Miejskiemu za wyrażenie zgody .

 • Rozsądny Gość

  Dziwi fakt że dachy zostały pochylone na północ, zamiast w dobie fotowoltaiki pochylić je na południe i zainstalować fotowoltaiki. Chyba inwestor czyli miasto nie pomyślał o ekonomicznej efektywności tej inwestycji. Będzie bowiem trzeba za prąd płacić zamiast mieć go za darmo lub nawet na tym zarabiać.

 • Axc

  Radzę pomyśleć o przedszkolu na Halembie. Szeregowców pełno się buduje a dzieci trzeba do innej dzielnicy wozić do przedszkola. Tragedia

 • Axc

  Radzę pomyśleć o przedszkolu na Halembie. Szeregowców pełno się buduje a dzieci trzeba do innej dzielnicy wozić do przedszkola. Tragedia

 • rudziol

  Znów wycinka drzew. To idiotyczne, że z jednej strony dopłaca się ludziom do ekologicznego ogrzewania a z drugiej wycina się setki drzew, które są dostarczycielami tlenu. Ruda w tej dziedzinie przoduje. Niech zlikwiduję wszystkie pozostałe enklawy zieleni i wszystko zabetonują, może wtedy się zastanowią. W tym konkretnym przypadku otaczająca zieleń była atutem tej szkoły.

 • bruno

  gdyby wykonać lustrzane odbicie, na dachach można by bez problemu zainstalować panele fotowoltaiczne do pokrycia potrzeb szkoły, ale architekta i użytkownika to nie interesuje

 • narutowicz

  Jak przejdą dwie ściany to dopiero zmieni się nie do poznania. Póki istnieją kopalnie szkoda na to kasy.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.