Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

80 nowych miejsc postojowych w Rudzie Śląskiej

  • Dodano: 2018-09-12 06:30, aktualizacja: 2018-09-12 18:47

Dwa nowe parkingi w Rudzie Śląskiej są już do dyspozycji kierowców. 52 miejsca postojowe wybudowano w dzielnicy Bykowina, a 27 w dzielnicy Orzegów. Obecnie trwa jeszcze budowa parkingów na 98 samochodów przy ul. Planty Kowalskiego i na 60 samochodów przy Szkole Podstawowej nr 27. Te inwestycje warte są łącznie około 3,4 mln zł.

Miejsca parkingowe to temat stale powracający w rozmowach z mieszkańcami. Nie wszędzie możemy je budować, ale parkingów w mieście systematycznie przybywa – mówi prezydent Grażyna Dziedzic. – Od dziś kierowcy mogą korzystać z kolejnych dwóch – dodaje.

Parking w dzielnicy Bykowina powstał przy ul. Szramka, na terenie między Miejskim Przedszkolem nr 47 a osiedlem mieszkaniowym. Zapewnia 52 miejsca postojowe z geokraty, w tym 4 dla osób niepełnosprawnych, z dojazdem z płyt ażurowych. Oświetlenie składa się z 8 słupów z oprawami LED. Zadanie kosztowało prawie 387 tys. zł. Z kolei parking w Orzegowie zlokalizowany jest przy Szkole Podstawowej nr 6. Zaparkuje na nim 27 samochodów – 25 na miejscach z geokraty i 2 na miejscach dla niepełnosprawnych z kostki brukowej. Jezdnia manewrowa wykonana została z płyt ażurowych, wybudowane zostały też 4 słupy oświetleniowe z oprawami LED. Koszt to ponad 143 tys. zł.

Największa tegoroczna inwestycja parkingowa realizowana jest przy ul. Planty Kowalskiego, między przychodnią zdrowia, szkołą, centrum medycznym i targowiskiem.

Dotąd był to teren niezagospodarowany, z nawierzchnią żużlową bądź tłuczniową. W ramach inwestycji powstaną drogi manewrowe z kostki brukowej oraz miejsca parkingowe z geokraty wypełnionej kruszywem – informuje Bartosz Wójcik z Wydziału Dróg i Mostów UM.

Wyjątkiem będą miejsca dla osób niepełnosprawnych, wykonane z kostki betonowej w kolorze niebieskim.

Parking będzie się składał z trzech części, obejmujących łącznie 98 miejsc postojowych, w tym 7 dla osób niepełnosprawnych.

Inwestycja obejmie również budowę oświetlenia LED i kanalizacji deszczowej, a także przebudowę kolidującej infrastruktury podziemnej. Zainstalowany zostanie też system zliczający wolne miejsca i prezentujący ich aktualną liczbę na tablicy świetlnej - podkreśla Bartosz Wójcik.

Zadanie ma zostać zrealizowane do końca października br., a jego koszt wynosi ponad 2,25 mln zł.

Niedawno rozpoczęła się budowa parkingu na 60 miejsc przy Szkole Podstawowej nr 27 w dzielnicy Halemba. Zadanie obejmuje również wykonanie jezdni manewrowej, odwodnienia oraz oświetlenia. Parking ma powstać do końca listopada br. a koszt jego budowy to 615 tys. zł. W tegorocznym budżecie miasta zaplanowano również środki na dokumentację budowy parkingu przy terenach sportowych w rejonie ul. Gwareckiej. Miejsca parkingowe powstaną też przy zabytkowym dworcu kolejowym w dzielnicy Chebzie, który jest właśnie rewitalizowany w ramach projektu „Stacja Biblioteka”. Przy budynku, który przy zachowaniu funkcji obsługi podróżnych służyć będzie miejskiej bibliotece, powstanie 58 miejsc postojowych. Do tego dochodzi 27 miejsc parkingowych, które powstaną w ramach rozpoczętej w lipcu br. budowy ronda na skrzyżowaniu ulic Wolności, Brańskiego i Magazynowej.

W tej dekadzie w Rudzie Śląskiej powstało już 60 parkingów na prawie 1700 samochodów.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.