Wiadomości z Rudy Śląskiej

A. Skowronek: "Największym wyzwaniem na chwilę obecną jest budżet miasta na rok 2023"

 • Dodano: 2022-10-19 14:00, aktualizacja: 2022-10-20 11:31

W poniedziałek podczas briefingu prasowego poznaliśmy trzeciego wiceprezydenta Rudy Śląskiej. Prezydent Michał Pierończyk do współrządzenia miastem zaprosił Aleksandrę Skowronek. Jak nowa wiceprezydent zapatruje się na czekające ją wyzwania? 

Aleksandra Skowronek III Wiceprezydentem Rudy Śląskiej 

W ubiegły poniedziałek Aleksandra Skowronek objęła funkcję III wiceprezydenta Rudy Śląskiej. Wiceprezydent ds. zagospodarowania przestrzennego nadzoruje pracę wydziałów: urbanistyki i architektury, spraw lokalowych, gospodarki nieruchomościami, zamówień publicznych, rozwoju miasta, a także Biura Geodety Miasta oraz Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków. 

- Mam bardzo bogate doświadczenie samorządowe. Właściwie z samorządem jestem związana od 30. lat. Zadania, które mi Pan Prezydent powierzył, są mi znane, ze względu na pełnione przeze mnie funkcje i będę starała się wykonywać je sumiennie i rzetelnie. Przechodzę w tej chwili z organu uchwałodawczego do organu wykonawczego i myślę, że to przejście będzie z korzyścią dla miasta i dla mieszkańców - mówiła nowa wiceprezydent Rudy Śląskiej, Aleksandra Skowronek.  

Jakie wyzwania stoją przed nowym zarządem miasta?

Podczas spotkania z mediami Aleksandra Skowronek zapytana została przez jednego z dziennikarzy, jakie wyzwania stoją przed nowym zarządem? Według opinii nowej wiceprezydent największym wyzwaniem jest obecnie budżet miasta. 

- Największym wyzwaniem na chwilę obecną jest budżet miasta na rok 2023. Przyszły rok będzie bardzo trudnym rokiem. Mamy galopującą inflację, podwyżki cen energii. Ten budżet trzeba spiąć, a wiemy, że tych środków finansowych jest zbyt mało, żeby to zrobić. Więc to jest ogromne zadanie - mówiła Aleksandra Skowronek. 

Nowa wiceprezydent licz na pozyskanie dodatkowych środków unijnych i rządowych. 

- Będę się starała te środki ściągnąć do miasta. Myślę nie tylko o środkach unijnych, ale także rządowych. Jakiekolwiek się pojawią możliwości pozyskania dodatkowych środków finansowych, ja to będę robić - mówiła Aleksandra Skowronek. 

Aleksandra Skowronek

Aleksandra Skowronek swoją karierę rozpoczęła w 1992 roku w Wydziale Zdrowia Urzędu Miejskiego w Rudzie Śląskiej. Później piastowała stanowisko wiceprezydenta naszego miasta. Podczas sprawowania swojej funkcji doprowadziła m.in. do budowy nowej infrastruktury sportowo-oświatowej w Nowym Bytomiu, Bykowinie, Wirku i Orzegowie. Potem objęła stanowisko wiceprezydenta Świętochłowic, gdzie odpowiadała m.in. za służbę zdrowia i politykę społeczną. W marcu 2014 roku weszła do zarządu województwa śląskiego i jako wicemarszałek województwa była odpowiedzialna za służbę zdrowia, oświatę i fundusze europejskie. Za jej sprawą pojawiła się Śląska Karta Dużej Rodziny. W czerwcu 2017 roku została wiceprezesem Funduszu Górnośląskiego, którego zadaniem jest wspieranie przedsiębiorczości i innowacyjności. 

W 2018 była kandydatką Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Rudy Śląskiej, nieznacznie przegrywając walkę o II turę. Uzyskała natomiast mandat radnej miasta. Od 2018 roku sprawuje funkcję Przewodniczącej Rady Miasta Ruda Śląska. Była członkiem Platformy Obywatelskiej. W październiku 2020 r. zrezygnowała z członkostwa w partii po zawieszeniu jej przez zarząd regionu i rozwiązaniu koła PO w Rudzie Śląskiej, którego była przewodniczącą.

Komentarze (10)    dodaj »

 • fuzekla

  widać, że chlor

 • Beba

  A TERAZ IDYMY NA JEDNEGO

 • Maniek

  W końcu dorwała się do koryta.

 • Jeden mądry wybór

  Prezydent z radnymi Ruda Śląska czy nie czas oznakowania budowy odnowy schronisk przeciw ataku bronią atomowa lub inna taktyczną jeśli takie są w ogóle na ten temat za cicho, a schrony blisko osiedli dzielnic nie ma oznaczeń gdzie się znajduja

 • Mieszkaniec

  Mniejsze pensje dla prezesów spółek i już pieniądze się znajdą. Proste, czyż nie?

 • Czop

  To niech nie przyznawaja sobie podwyżek wynoszących 5tys złotych

 • rozbawiony fafik

  Rządziła PO, rządzi PO. PO staremu. Wszyscy zadowoleni :)) Teraz czas na cuda na patyku, które obiecywali POżiwiom, uwidim :)

 • boluś

  Podwyżki 'Podwyżki 'Podwyżki OPŁAT , PODATKÓW itd. Sens i Radość Życia i te RUBE ZADKI ze skłonnościom do TYCIA !

 • ja

  Znów wróciła, pogrąży Rudę jak Siemianowice.

 • Mieszkanka Rudy Śląskiej

  Chyba Świętochłowice

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również