Wiadomości z Rudy Śląskiej

Abp Gądecki: zachęcam biskupów do odwoływania dyspens od uczestnictwa w mszach św.

 • Dodano: 2020-05-28 09:00

Przewodniczący KEP zachęca biskupów do odwoływania ogólnych dyspens od uczestnictwa w niedzielnych mszach św. Sugeruje, aby utrzymać dyspensę dla osób w podeszłym wieku, osób z objawami infekcji i osób, które czują obawę przed zarażeniem – podano w wydanym w środę komunikacie przewodniczącego KEP.

W informacji przekazanej PAP przez biuro prasowe KEP podano, że komunikat został wydany w kontekście ogłoszonej w środę decyzji o zniesieniu limitu uczestników zgromadzeń religijnych w kościołach, co – de facto – daje możliwość udziału w liturgii wszystkim wiernym.

"Zachęcam księży biskupów do odwoływania udzielonych ogólnych dyspens od uczestnictwa w niedzielnych mszach świętych. Jednocześnie - w nawiązaniu do Zarządzenia Rady Stałej KEP 1/2020 z dnia 12 marca 2020 - sugeruję, aby utrzymać dyspensę dla osób w podeszłym wieku, osób z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura, itp.) oraz osób, które czują obawę przed zarażeniem. Przypominam równocześnie o konieczności zachowania w kościołach dystansu dwóch metrów i obowiązku zakrywania ust i nosa" – napisał abp Gądecki

Dodał, że zachęca także biskupów do roztropnych zmian w szczegółowych rozporządzeniach dotyczących duszpasterstwa w poszczególnych diecezjach, mając na uwadze dzisiejsze decyzje służb medycznych, zgodnie z którymi w zgromadzeniach poza budynkami może uczestniczyć do 150 osób przy zachowaniu innych zaleceń sanitarnych, co umożliwia organizowanie procesji Bożego Ciała.

Poinformował, że w najbliższym czasie zostanie również opublikowany komunikat dotyczący szczegółów organizacji pielgrzymek. Zaprosił też wiernych do korzystania z posługi duszpasterskiej w parafiach, szczególnie z sakramentu pojednania i eucharystii.

"W imieniu Konferencji Episkopatu Polski kolejny już raz wyrażam wdzięczność wobec służb medycznych i sanitarnych za działania, służące ochronie życia i zdrowia Polaków w czasie epidemii. Obejmuję moją modlitwą wszystkich, którzy zostali dotknięci chorobą, polecając miłosierdziu Bożemu osoby zmarłe. Wyrażam jednocześnie moją radość z racji tego, że sytuacja epidemiczna w naszym kraju poprawiła się na tyle, iż możliwe się stało dalsze zmniejszenie obostrzeń i ograniczeń, nałożonych na społeczeństwo w trosce o nasze zdrowie" - podkreślił abp Stanisław Gądecki.

Zobacz także

Komentarze (13)    dodaj komentarz »

 • Zacznij myśleć.

  Bajeczki dla prostych ludzi.

 • (nie)posłuszna owieczka

  Pieniążka brakuje... Biedny kościół, tyle mln na kontach, a trzeba ludzi naganiać do kościoła narażając ich zdrowie... brr.

  • (nie)posłuszna owieczka
   2020-05-28 14:09
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • dobarana

  Pochwal się mamusi jaki mądry tekst napisałe(a)ś , będzie z ciebie dumna,Bardziej ci do barana niż do owieczki.

 • zigmunt

  Przynajmniej będzie dumna że ma rozsądnego syna. A po co myślisz jest te naganianie do kościołów ? 3 miesiące temu jak był 1 chory w Rudzie to był zakaz a teraz wszyscy mamy łazić i rzucać na tacę.

 • majk

  nikt nie mówi że masz rzucać, brak argumentów??

 • zigfrid

  A ty myślisz o naiwny, że po co są msze ? Bóg jest wszędzie i nie potrzeba kościoła by z nim rozmawiać i go wychwalać. Msze są dla składania ofiar. Tak jest od tysiącleci w każdej religii.

 • TomG

  Już widzę jak w kościele będzie zachowany dystans 2 metrów !!! A sugerowanie, że można w obecnej sytuacji zorganizować procesję Bożego Ciała to jakiś absurd. Kto będzie pilnował, że jest nie więcej niż 150 osób i zachowują dystans 2 metrów ? No chyba, że Policja będzie to pilnować i zrobi taką łapankę jak podczas niedawnych protestów przedsiębiorców.

 • Magma

  Właśnie arcybiskup zarządził. A procesja ma iść dookoła kościoła.

 • Uczestnik

  W kościele jest obowiązek noszenia maseczek, a nosząc je nie jest wymagany dystans 2 metrów.

 • anty

  najfajniejsze jest to że komunie daje sie na reke wiernemu heheheh na TA reke która otwierał dzwi koscioła i macal ławkę a pozniej komunie do geby wkladaja hehehehe średniowiecze

 • Katolik

  Drogi Przeciwniku, drzwi najczęściej są otwarte po to żeby ludzie ich nie dotykali. Po wejściu do kościoła wystawiony jest płyn do dezynfekcji i żaden problem w tym żeby po zdezynfekowaniu rąk nie dotykać ławki ani innych przedmiotów i czystą ręką przyjąć Komunię. Dla chcącego nic trudnego. Wiem, że ciężko to zrozumieć i proszę mi wybaczyć że zanegowałem argument, którym tak łatwo wyśmiewa się innych ludzi.

 • Fizyk

  Poza tym Komunia nie ma bakterii i zarazków - bo jest święta. Potwierdzone badaniami.

 • Rydz

  Na KUL- u chyba :)

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.