Wiadomości z Rudy Śląskiej

Abp Wiktor Skworc rezygnuje z członkostwa w Radzie Stałej Konferencji Episkopatu Polski

  • Dodano: 2021-07-09 14:45, aktualizacja: 2021-07-09 15:56

Arcybiskup Wiktor Skworc złożył rezygnację z członkostwa w Radzie Stałej Konferencji Episkopatu Polski. "Nie ukrywam, że w 24. roku biskupiej posługi przychodzi mi w tych dniach przeżywać najtrudniejsze chwile w życiu" – przyznaje arcybiskup Wiktor Skworc.

Abp Skworc złożył rezygnację z członkostwa w Radzie Stałej Konferencji Episkopatu Polski

W piątek, 9 lipca, Archidiecezja Krakowska poinformowała o wynikach postępowania przeprowadzonego przez Watykan w celu zbadania sygnalizowanych zaniedbań dokonanych przez abp. Skworca, jako biskupa tarnowskiego, w sprawach czynów pedofilskich dwóch kapłanów tej diecezji.

Postępowanie zostało zakończone, a dzisiaj abp Skworc złożył rezygnację z członkostwa w Radzie Stałej Konferencji Episkopatu Polski, a także z funkcji przewodniczącego Komisji ds. Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski. Abp Wiktor Skworc zobowiązał się także wesprzeć finansowo – z prywatnych środków – wydatki diecezji tarnowskiej związane ze sprawami wykorzystania seksualnego.

"Działając na podstawie przepisów Kodeksu Prawa Kanonicznego i motu proprio Papieża Franciszka Vos estis lux mundi, Stolica Apostolska – w następstwie zgłoszenia dokonanego przez abp. Wiktora Skworca – przeprowadziła postępowanie w celu zbadania sygnalizowanych zaniedbań dokonanych przez niego, jako biskupa tarnowskiego, w sprawach wykorzystania seksualnego popełnionego wobec osób małoletnich przez dwóch kapłanów tej diecezji" - czytamy w komunikacie Archidiecezji Krakowskiej.

Abp Skworc nadal będzie pełnił obowiązki metropolity katowickiego

Abp Skworc nadal będzie pełnił obowiązki metropolity katowickiego, ale poprosił Stolicę Apostolską o wyznaczenie arcybiskupa koadiutora co oznacza, że będzie to biskup pomocniczy z prawem następstwa na stolicy biskupiej.

"Nie ukrywam, że w 24. roku biskupiej posługi przychodzi mi w tych dniach przeżywać najtrudniejsze chwile w życiu, dlatego z ufnością powierzam się Bożej Opatrzności i proszę Was o wsparcie modlitwą" – napisał w piątkowym oświadczeniu abp Skworc.

W słowie skierowanym do wiernych i duchowieństwa diecezji katowickiej abp Wiktor Skworc nawiązuje do opublikowanego w piątek komunikatu Archidiecezji Krakowskiej w swojej sprawie. Hierarcha zapewnia, że wyniki dochodzenia Stolicy Apostolskiej przyjmuje z pokorą. Przypomina też, że sam o nie prosił.

"Pragnę Was poinformować, że z pokorą przyjmuję wyniki dochodzenia Stolicy Apostolskiej, o które sam prosiłem, dotyczącego sytuacji zaistniałych w czasie pełnienia przeze mnie posługi biskupa tarnowskiego. Sytuacje te dotyczyły wykorzystania seksualnego małoletnich przez duchownych podległych mojej jurysdykcji. Jak się okazało, w dwóch takich przypadkach doszło do zaniedbań. W związku z tym zwracam się przede wszystkim do skrzywdzonych oraz ich rodzin ze szczerą i pokorną prośbą o przebaczenie. O to samo proszę wspólnotę Kościoła tarnowskiego, któremu przez niespełna 14 lat starałem się służyć na miarę możliwości i sił" – napisał abp Wiktor Skworc.

Metropolita katowicki zapewnił jednocześnie, że w Archidiecezji Katowickiej w ciągu blisko 10 lat swojej posługi uruchomił "wszystkie konieczne mechanizmy ochrony małoletnich".

"Żadne zgłoszenie nie zostało pominięte, zlekceważone czy nierozpoznane. W tych sprawach przestrzegane jest ściśle obowiązujące prawo kościelne i państwowe. Został stworzony system zapobiegania przestępstwom. W jego ramach przeprowadzono szkolenia duchownych, katechetów świeckich oraz innych osób pracujących w instytucjach kościelnych. Działa i jest łatwo dostępny duchowny - przewodniczący zespołu ds. prewencji, powołani zostali rzecznicy osób pokrzywdzonych i ich duszpasterz. Każda z osób skrzywdzonych otrzymuje konkretną ofertę pomocy i wsparcia. W obu diecezjach spotykałem się też osobiście z osobami skrzywdzonymi" – podkreślił metropolita katowicki.

"Najtrudniejsze chwile w życiu"

Kończąc, abp Skworc przyznaje, że w 24. roku biskupiej posługi przychodzi mu w tych dniach przeżywać najtrudniejsze chwile w życiu. 

"Nie ukrywam, że w 24. roku biskupiej posługi przychodzi mi w tych dniach przeżywać najtrudniejsze chwile w życiu, dlatego z ufnością powierzam się Bożej Opatrzności i proszę Was o wsparcie modlitwą, zwłaszcza Koronką do Bożego Miłosierdzia. O takie samo wsparcie i zrozumienie proszę duchowieństwo archidiecezji i osoby życia konsekrowanego. Wołajmy wspólnie o miłosierdzie dla nas i świata całego" – pisze i dodaje: "Razem z Wami pragnę tworzywem modlitwy, cierpienia i pokuty budować wspólnotę Kościoła, aby był – jak tego chce sam Chrystus – 'nie mający skazy czy zmarszczki' (Ef 5, 27). Niech nas wszystkich ogarnie ojcowskim sercem – św. Józef, patron Kościoła" - podsumował  abp Skworc.

Kim jest abp Wiktor Skworc?

Abp Wiktor Skworc urodził się 19 maja 1948 r. w Rudzie Śląskiej – Bielszowicach. W 1966 r. rozpoczął naukę w Seminarium Śląskim w Krakowie. 19 kwietnia 1973 r. przyjął święcenia kapłańskie z rąk bp. Herberta Bednorza. W latach 1975-1980 był sekretarzem i kapelanem bp. katowickiego. Dnia 13 grudnia 1997 r. Jan Paweł II mianował ks. Skworca biskupem tarnowskim. Sakrę biskupią przyjął z rąk Ojca Świętego 6 stycznia 1998 r. w bazylice św. Piotra w Watykanie. 29 października 2011 r. bp Wiktor Skworc został mianowany przez papieża Benedykta XVI arcybiskupem metropolitą katowickim.

W polskim episkopacie był członkiem wielu komisji. 6 października 2015 r. został wybrany na przewodniczącego Komisji Duszpasterstwa KEP i zastąpił na tej pozycji dotychczasowego przewodniczącego tego gremium abp. Stanisława Gądeckiego. 9 lipca 2021 roku abp Skworc złożył rezygnację z członkostwa w Radzie Stałej Konferencji Episkopatu Polski, a także z funkcji przewodniczącego Komisji ds. Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski.

Komentarze (26)    dodaj »

  • Uczestnik

    Będąc chrześcijaninem należy się modlić również za tych, którzy źle czynią - nawet jeżeli wydaje się to bezsensowne i niesprawiedliwe, tego uczył Jezus - miłosierdzie i przebaczenie.

  • The Truth

    Bóg może przebaczać skrzywdzeni nigdy nie powinni.Pamiętaj Biblię można postawić na tej samej półce co baśnie tysiąca nocy. Nie potrzebujesz bibli i kościoła i całej magicznej otoczki żeby być dobrym człowiekiem

  • Katolik

    Oczywiście, wiara w Boga nie jest jakimś zaklęciem, które sprawia że człowiek staje się dobry, ale wyznacza wzór i cel do którego człowiek stara się dążyć. Kościół jest natomiast niezbędny do osiągnięcia zbawienia, które jest celem człowieka wierzącego. Nikt nie zbawia się sam. Po to jest Bóg, czyli istota doskonała, za którą mamy iść i którą mamy naśladować - my, ludzie niedoskonali. Czasami zdarzają się niestety upadki. I żeby była jasność to nie usprawiedliwiam w żaden sposób tego zachowania o którym tutaj jest mowa, bo to jest odrażające i bardzo smutne zwłaszcza dla nas - ludzi wierzących w Boga.

  • boluś

    Biedactwo! Som zrezygnowoł! Ale pitolynie' a wyglondo to na próba wyjścia przed szereg w celu utrzymania stołka pod zamkiem. Brawo Francik pierwszy PAPIEŻ z cohones.

  • krzyżak

    początek końca kościoła w polsce, koniec władzy tych co krzywdzą innych

  • Truda

    Wolałabym aby z własnej kieszeni zadośćuczynił ofiarom pedofili, których krył. KK to banda zwyrodnialców, nie rozumiem ludzi, którzy jeszcze chodzą do kościoła i rzucają im na tacę. W boga można wierzyć bez tego całego sukienkowego cyrku.

12

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również