Wiadomości z Rudy Śląskiej

Adam Sztaba przeprowadził kolejne warsztaty z młodymi chórzystami z Rudy Śląskiej

  • Dodano: 2024-06-05 12:45

Adam Sztaba przeprowadził kolejne warsztaty wokalne z młodymi chórzystami z Rudy Śląskiej. Zajęcia odbyły się w ramach projektu "Most the Music", na który miasto otrzymało dotację z Fundacji Most the Most. W czerwcu rudzki chór wraz z innymi zespołami z całej Polski wystąpi na dużej warszawskiej scenie pod dyr. Adama Sztaby. 

Chór dziecięcy w Rudzie Śląskiej

Dzieci z Rudy Śląskiej tworzą jeden z ośmiu chórów "Most the Music" zlokalizowanych w różnych miejscach Polski. Jest to grupa amatorów śpiewu, których połączyła chęć samorozwoju, włączenia się w lokalne działania i spędzania czasu w interesujący sposób.

"Most the Music" to program edukacji muzycznej, skierowany do dzieci i młodzieży szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych. Program zakłada ich aktywizację poprzez udział w bezpłatnych zajęciach muzycznych. Uczestnicy pracują z profesjonalnymi trenerami śpiewu oraz mają dostęp do niezbędnych instrumentów. Dyrektorem Artystycznym programu jest uznany polski dyrygent i kompozytor Adam Sztaba. Przygotowuje on dla chórów Most the Music aranżacje muzyczne i dba o to, żeby dzieci i młodzież opanowały repertuar. Od bieżącej edycji programu Adamowi Sztabie towarzyszy Patryk Sikora, zdolny kompozytor i aranżer. Jego zadaniem jest wsparcie Dyrektora Artystycznego.

Rudzki chór trenuje razem od września 2023 roku. Młodzi wokaliści uczą się śpiewu pod okiem doświadczonych edukatorów: Mirosława Krause oraz Grażyny Darłak z Zespołu Szkół Muzycznych I i II stopnia w Rudzie Śląskiej. 

Spotkanie z Adamem Sztabą w Rudzie Śląskiej

Wczoraj w Rudzie Śląskiej odbyło się kolejne spotkanie młodych chórzystów z Adamem Sztabą, znanym kompozytorem i dyrygentem. Rudzianie biorący udział w programie "Most the Music" mieli okazję pracować pod jego dyrekcją, zdobywając cenne wskazówki i doświadczenie od uznanego artysty. 

Fundacja "Most the Most" współpracuje z lokalną społecznością i przedstawicielami Rudy Śląskiej już od początku 2023 roku. Wtedy została podpisana umowa na rewaloryzację Szybu Franciszek. Obiekt ten zwyciężył w konkursie Nasz Zabytek, dzięki oddolnemu zaangażowaniu mieszkańców. Program Most the Music jest efektem tej wyjątkowej inicjatywy lokalnej społeczności.

Finał II edycji Programu "Most the Music"

Już 23 czerwca dzieci i młodzież z chórów "Most the Music" z całej Polski wyjadą na wspólny tygodniowy wakacyjny obóz muzyczny. To będzie ostatni etap przygotowań do Koncertu Finałowego. Odbędzie się on 29 czerwca w warszawskiej Filharmonii Narodowej. Na scenie będzie można zobaczyć 200-osobowy chór dziecięco-młodzieżowy z towarzyszeniem Orkiestry Adama Sztaby, a także solistów: Natalię Kukulską i Huberta Zapióra. Koncert poprowadzi Anna Dereszowska.

- Wielkimi krokami zbliżamy się do Grande Finale programu Most the Music. To wspaniałe wydarzenie będzie miało miejsce 29 czerwca w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Na scenie zobaczymy 200-osobowy dziecięco-młodzieżowy chór złożony z grup muzycznych Most the Music z całej Polski, w tym rzecz jasna z Rudy Śląskiej. Za aranż muzyczny odpowiada Maestro Adam Sztaba. Jego orkiestra będzie towarzyszyć chórom - mówiła Brygida Ślabska, prezes Fundacji "Most the Most". - Czerwcowa uroczystość będzie zwieńczeniem wielu miesięcy pracy dzieci i młodzieży nad repertuarem muzycznym. Będzie to także święto wszystkich lokalnych społeczności, które wykazały się ponadprzeciętną oddolną inicjatywą w konkursie Nasz Zabytek Fundacji Most the Most. Propozycję udziału w programie edukacji muzycznej kierujemy tylko do tych gmin i powiatów, w których mieszkańcy w sposób szczególny zaangażowali się w udział w konkursie - dodała.

Fundacja "Most the Most"

Fundacja "Most the Most" jest organizacją non-profit, powołaną przez Bank Gospodarstwa Krajowego na rzecz wsparcia zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego kraju. Jej misją jest budowanie kapitału społecznego poprzez wspieranie kultury, twórców i międzypokoleniowej współpracy. Fundacja inicjuje zaangażowanie lokalnych społeczności wokół odnowy zabytków i nadawania im nowych funkcji społecznych. Wspiera projekty, które są odpowiedzią na lokalne potrzeby, w których tworzenie i realizację włączona jest społeczność lokalna.

Adam Sztaba przeprowadził kolejne warsztaty z młodymi chórzystami z Rudy Śląskiej

Komentarze (1)    dodaj »

  • Maria Kowalska

    Droga redakcjo, czcigodny, znany i utalentowany jest tylko Pan Prezydent Michał Pierończyk. Chyba Pani uzyla zbyt wielu przymiotników względem Pana Adama, nie ujmując mu talentu z mej strony.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również