Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Będą czujniki smogu

 • Dodano: 2018-02-15 08:15, aktualizacja: 2018-02-15 13:07

Do końca miesiąca w Rudzie Śląskiej zainstalowanych zostanie 15 czujników smogu. Swoim zasięgiem obejmą one wszystkie dzielnice miasta.

Urządzenia będą dokonywały pomiaru pyłu zawieszonego PM 10 i PM 2,5 oraz emisji dwutlenku węgla i tlenków azotu. Odczyty z czujników będzie można śledzić w trybie rzeczywistym za pośrednictwem specjalnie dedykowanej strony internetowej. Miasto na ten cel przeznaczy 18 tys. zł.

Dzięki czujnikom mieszkańcy uzyskają dokładne dane na temat jakości powietrza w ich najbliższym otoczeniu. Podczas takich dni, jakie mamy ostatnio, informacje o stanie zanieczyszczenia powietrza są niezwykle ważne. Liczymy też, że szeroki dostęp do tych danych i ich publikacja będzie miała również aspekt edukacyjny. Tym samym jeszcze bardziej wzrośnie świadomość mieszkańców co do tego, jakim i jakiej jakości materiałem nie należy opalać w piecu – podkreśla prezydent Grażyna Dziedzic.

Czujniki, które będą instalowane w mieście, w większości przypadków zamontowane zostaną na miejskich obiektach użyteczności publicznej.

Przy wyborze lokalizacji pod uwagę braliśmy zabudowę w danym rejonie. W ten sposób część urządzeń zlokalizowana będzie w miejscach, gdzie budynki opalane są węglem, natomiast niektóre z urządzeń umiejscowione zostaną tam, gdzie dominuje zabudowa podłączona do sieci CO. Dodatkowo urządzenia zamontowane zostaną na Burloch Arenie w Orzegowie oraz stadionie lekkoatletycznym, czyli dwóch obiektach sportowych, gdzie aktywność prowadzona jest na wolnym powietrzu – informuje wiceprezydent Krzysztof Mejer.

Lokalizacje czujników:

1.         Bielszowice – Dom Kultury, ul. Kokota

2.         Bykowina  - Szkoła Podstawowa nr 23, ul. 11 Listopada

3.         Bykowina – Oczyszczalnia ścieków „Barbara”, ul. Barbary

4.         Chebzie – Miejskie Przedszkole nr 14, ul. Węglowa

5.         Czarny Las - stadion lekkoatletyczny, ul. Czarnoleśna

6.         Godula - Szpital Miejski, ul. Lipa

7.         Halemba - Oczyszczalnia ścieków „ Halemba-Centrum”, ul. Młyńska

8.         Halemba - Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2, ul. Kaczmarka

9.         Kochłowice – Szkoła Podstawowa nr 20, ul. Wyzwolenia

10.       Nowy Bytom - budynek Urzędu Miasta, Plac Jana Pawła II

11.       Orzegów - DPS Senior, ul. Puszkina

12.       Orzegów - Burloch Arena, ul. Bytomska

13.       Ruda – budynek MPGM TBS, ul. Janasa

14.       Wirek - budynek MPGM TBS, ul. 1 Maja

15.       Wirek – budynek Szkoły Podstawowej nr 8, ul. Główna

Urządzenia, które do końca lutego zostaną zainstalowane w mieście, dokonywać będą pomiaru pyłu zawieszonego PM 10 oraz PM 2,5 oraz emisji dwutlenku węgla oraz tlenków azotu. Te dwa ostatnie gazy są składnikiem spalin samochodowych. Wyniki w czasie rzeczywistym prezentowane będą na specjalnie dedykowanej stronie internetowej. Dodatkowo dane wykorzystane zostaną do przygotowywania uśrednionych danych dla wybranych przedziałów czasowych.

Czujniki powietrza nie są jedynym działaniem miasta w zakresie walki ze smogiem. Jednym z nich jest dofinansowanie do wymiany starych pieców węglowych. Obecnie górny limit dofinansowania do zmiany systemu ogrzewania to 2,5 tys. zł dla budynku jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego.

Dofinansowaniem objęte są nakłady poniesione na zakup nowych urządzeń grzewczych, podłączenie do sieci ciepłowniczej oraz odnawialne źródło energii – zakup nowej pompy ciepła stosowanej jako podstawowy system ogrzewania – tłumaczy wiceprezydent Krzysztof Mejer. - Mogą się o nie ubiegać osoby fizyczne będące właścicielami lub współwłaścicielami budynków mieszkalnych, osoby fizyczne posiadające tytuł prawny do mieszkania w budynkach wielorodzinnych oraz wspólnoty mieszkaniowe – dodaje.

Co ważne, wniosek o dofinansowanie należy złożyć przed zakupem nowego urządzenia. Ponadto istnieje warunek, że ubiegające się o dotację osoby fizyczne i wspólnoty mieszkaniowe nie mogą posiadać jakiegokolwiek zadłużenia względem miasta. W przypadku budynków wielorodzinnych obowiązuje limit dofinansowania. I tak w budynkach do 10 lokali mieszkalnych limit dofinansowania wynosi 5 tys. zł, od 11 do 20 lokali – 10 tys. zł, a powyżej 20 – 15 tys. zł.

W ciągu 2016 i 2017 roku miasto rozliczyło 241 wniosków, z których 98 dotyczyło zmiany na ogrzewanie gazowe, 58 – na niskoemisyjne paliwo stałe, 29 – na ogrzewanie elektryczne, a 56 – na podłączenie do sieci ciepłowniczej. Łączna kwota przyznanego dofinansowania wyniosła ponad 760 tys. zł. Dzięki wspartym przez miasto inwestycjom uniknięto emisji do atmosfery w skali roku szacunkowo ponad 12 ton pyłu zawieszonego oraz prawie 7,8 ton dwutlenku siarki.

Warto dodać, że miasto w tym roku realizować będzie także projekt, dzięki któremu dofinansowane zostanie wykonanie instalacji odnawialnych źródeł energii w 51 budynkach jednorodzinnych.

Właściciele nieruchomości za taką inwestycję zapłacą jedynie 15 proc. wartości całej instalacji oraz wartość podatku VAT od montażu urządzeń – wyjaśnia Ewa Wyciślik, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Górnictwa.

W ramach realizowanego przez miasto przedsięwzięcia zamontowanych zostanie 31 instalacji fotowoltaicznych, 15 solarnych oraz 5 pomp ciepła. Na ten cel miasto pozyskało środki unijne w wysokości ponad 1 mln zł.

Kolejnym działaniem władz Rudy Śląskiej mającym na celu ograniczenie niskiej emisji są kontrole pieców prowadzone przez rudzką Straż Miejską. Na bieżąco kontroluje ona, czy w piecach domowych są spalane odpady komunalne. W tym celu funkcjonariusze mają prawo samodzielnie lub z powołanym w tym zakresie rzeczoznawcą wejść do domu i pobrać do badań popiół. Co ważne, nie wpuszczając strażnika miejskiego właściciel nieruchomości popełnia przestępstwo z art. 225 Kodeksu Karnego, a funkcjonariusz w takiej sytuacji ma prawo wezwać policję. Za spalanie odpadów w piecu grozi kara grzywny do 5 tys. zł. Od 1 października 2017 do końca stycznia br. przeprowadzono 176 kontroli, podczas których nałożono 78 mandatów karnych.

Przypomnijmy, że w czasie tzw. dni smogowych w Rudzie Śląskiej, jak i w całej  metropolii, funkcjonuje bezpłatna komunikacja autobusowa i tramwajowa. Korzystać z niej mogą kierowcy na podstawie dowodu rejestracyjnego oraz jeden współpasażer. Dzień smogowy ogłaszany jest, gdy prognozy przekroczenia norm zanieczyszczeń w powietrzu (pyłu PM10) będą dotyczyć przynajmniej jednego z dwóch obszarów, wyznaczonych przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, obejmującego swoim zasięgiem gminy i miasta metropolii. Chodzi o obszar centralny oraz rybnicko-pszczyński. Bezpłatne przejazdy w czasie dni z dużym smogiem ogłaszają także Koleje Śląskie.

Komentarze (30)    dodaj komentarz »

 • Anella

  Czy można już gdzieś sprawdzić odczyt czytników?

 • kris

  Nareszcie coś się dzieje ,,chociaż to narazie raczkowanie,,szkoda że nie mogę wrzucić tu zdjęcia z mojego okna i zapachu zarazem ,a sytuacja smogowa w Halembie i reszcie Śląska jest tragiczna, a to mało powiedziane,,codziennie są przekroczenia o 300 procent ,,jesteśmy powoli zabijani.

 • Ides

  Drony nad kominem to najlepsza opcja

 • Mer

  Podłączenie do sieci co to najlepsza opcja, te drony, czujniki, smogu nie zlikwidują. I tysiące kopcących samochodów...

 • Edek

  Drony nad kominem to najlepszy i najtańszy sposób kontroli kominów.

 • Prostestant

  Dajcie ten czujnik obok kominow nielegalnego krematorium na wirku

 • masz rację

  jestem za...

 • Górnik

  W kochłowicach przyda sie taki czujnik, trafne miejsce bedzie w szkole 20 , bo na tyłach tej szkoły za stacją benzynową na ul, Oświecimskiej jest dom przy którym nie mozna przejechac , a zatankowanie paliwa na tej stacji przy tym dymie z komina na wjezdzie do stacji jest koszmarem, Mamy nadzieje ze czujnik wyłapie ten smog z komina tych ludzi i dostaną solidny mandat , Miło mi bedzie przyjechac na stacje paliw i wypic kawę a nie wąchac dym sasiadów tej stacji .

 • wizard

  I z czego tu się cieszyć? I co to zmieni?... Kompletnie nic. Porównam do dziurawej drogi gdzie stawia się znak że są dziury...o których wszyscy wiedzą, wszystkim przeszkadza ale problemu nie likwiduje się.

 • czasomierz

  W Polsce normy dla pyłów drobnych PM10 są ustalone na trzech poziomach:1. poziom dopu[...]ny 50 g/m3 (dobowy)2. poziom informowania 200 g/m3 (dobowy)3. poziom alarmowy 300 g/m3 (dobowy).Odpowiednio w Czechach czy na Węgrzech poziom alarmowy wynosi 100 g/m3 (dobowy), a we Francji 80 g/m3 (dobowy). Poziomy wyznaczone w Polsce są więc wzięte z kosmosu. Będziemy się truć w dalszym ciągu, bo zgodnie z normami wszystko u nas będzie w porządku. Uważam, że o tym też powinno się informować ludzi.

 • Sprawiedliwa

  Załóżcie taki czujnik tam gdzie będzie eko spalarnia.

 • Asi

  Czujniki na Halembie powinny być bardziej w centrum np. pomiędzy Halembą 1, a Hslembą 2, a nie na obrzeżach dzielnic ...

 • Maniek

  Głupotą jest instalacja czujnika w Halembie - Oczy[...]nia ścieków Halemba-Centrum, ul. Młyńska. Przeważnie mamy wiatry zachodnie, więc nie rozumiem co on tam będzie mierzył, chyba czyste powietrze z lasów pomiędzy Makoszowami a Halembą !!!!!!!!!!!!!!

 • Binia

  A co jak będą niekorzystne pomiary to ludzie zostaną w domach albo będą chodzić w maskach przeciwsmogowych??? Może w Chinach ale w Rudzie to nie przejdzie

 • Chudy83

  Fajnieale..... szkoda, że redakcja tego portalu przemilczała akcję mieszkańców i jej nie wsparła. Z tego co wiem w 3 miejscach zamontowano czujniki zgłoszone w jakimś konkursie. Mieszkańcy głosowali z zdobyli te czujniki dla miasta - już działają i pokazują jakie mamy powietrze.

 • Wyborca2018

  Masz rację uwazam, że gdyby nie czujniki airly to byśmy byli nadal w czarnej dziurze.Redakcja nie wspomniała gdyż ponieważ idą wybory! A że temat braku kontroli jakości powietrza w mieście zrobił się gorący od chwili pojawienia się czujnika airly władza wspaniałomyślnie postanowiła działać.

 • automaniak

  Instalowanie czujników na oczy[...]ni przy ul. Młyńskiej to paranoja. Obok jest las i ogródki działkowe a z rejonu Piotra Skargi smog "wali" na 1 Maja, że czasami widoczność na tym skrzyżowaniu jest prawie zerowa. Więc chyba na oczy[...]ni będzie czujnik na świeży luft - bo skąd tam smog???

 • carioka1

  czujniki czujnikami a mnie się marzy na osiedlu Markowej normalne, sieciowe centralne jak na XXI wiek przystało bo nie każdego stać na gazowe za 14.000 zł

 • Anaa ka

  A ciekawe czy czujnik przy oczy[...]ni wylapie smród z tunkla, brak tez kaufhauzu

 • Kominiorz

  Ludzie jesteście naiwni samymi czujnikami smogu nie zlikwidujemy nawet jak ich będzie 100 tys.Widać że niektórym wystarczy czujnik i już są zadowoleni a dym jak leciał z komina tak dalej leci ale co tam dym teraz mamy czujniki .Podłączcie ze 100 budynków do miejskiej sieci to będzie efekt.

12

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.

Drogi Użytkowniku!

Dokładamy wszelkich starań by korzystanie z naszego serwisu było dla Ciebie komfortowe.

Dlatego staramy się dopasować dostępne w nim treści do Twoich zainteresowań i preferencji. Jest to możliwe dzięki przechowywaniu w Twojej przeglądarce plików cookies oraz przetwarzaniu przez administratora danych osobowych w celach analitycznych i statystycznych.

Przez dalsze korzystanie, bez zmian ustawień w zakresie prywatności, z naszego serwisu wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twojej przeglądarce.

Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić w przeglądarce ustawienia dotyczące plików cookies, a także uzyskać dodatkowe informacje o zasadach przetwarzania Twoich danych osobowych oraz przysługujących Ci prawach z naszej Polityki Prywatności.

Przejdź do serwisu