Wiadomości z Rudy Śląskiej

Bilans kolizji i wypadków na rudzkim odcinku DTŚ i "zakręcie mistrzów" w 2021 roku

  • Dodano: 2022-01-07 12:00, aktualizacja: 2022-01-11 18:30

"Zakręt mistrzów" na Drogowej Trasie Średnicowej jest niechlubnym punktem na mapie drogowej Rudy Śląskiej. Co roku dochodzi tam do dużej liczby kolizji i wypadków. W związku z tym władze miasta postanowiły zamontować w tym miejscu fotoradar. Czy to rozwiąże problem? 

"Zakręt mistrzów" w Rudzie Śląskiej

Jak piszą internauci, każde miasto ma swój "zakręt mistrzów". Znany jest ten w Katowicach, jednak nie tylko. Ruda Śląska również posiada swój - opisywanym miejscem jest łuk na DTŚ na wysokości wiaduktu w Chebziu

Ten odcinek Drogowej Trasy Średnicowej należy do jednego z najniebezpieczniejszych na trasie między Gliwicami a Katowicami. Co rusz dochodzi tam do wypadków. Kierowcy pędzący grubo ponad 100 km/h często wypadają z lekko skręcającej trasy. Sytuacja wygląda jeszcze gorzej w przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych. Podczas opadów deszczu czy śniegu na tym konkretnym zakręcie na DTŚ kierowcy często tracą panowanie nad pojazdem i uderzają w bariery lub wypadają z drogi. W 2017 roku pobity został w tym miejscu niechlubny rekord - w ciągu jednego deszczowego dnia doszło tam do 16 stłuczek.

Bilans kolizji i wypadków na rudzkim odcinku DTŚ i "zakręcie mistrzów" 

Jak podaje oficer prasowy KMP w Rudzie Śląskiej - asp. szt. Arkadiusz Ciozak w 2021 roku na całym rudzkim odcinku Drogowej Trasy Średnicowej doszło do 41 kolizji i 5 wypadków, w których ucierpiało 6 osób. Na słynnym "zakręcie mistrzów", na jezdni w kierunku Katowic, w ubiegłym roku doszło do 12 kolizji i 3 wypadków. 

Rzeczywista liczba zdarzeń drogowych, do których doszło w tym miejscu, może być dużo większa. Dlaczego? Ponieważ nie wszyscy kierowcy wzywają na miejsce kolizji służby. 
 

Miesiąc rudzki odcinek DTŚ "Zakręt mistrzów" w kierunku Katowic
styczeń 6 kolizji 2 kolizje
luty 8 kolizji 1 kolizja
marzec 1 kolizja ---
kwiecień 3 kolizje 2 kolizje
maj 3 kolizje 1 kolizja
czerwiec 4 kolizje, 1 wypadek 1 kolizja, 1 wypadek
lipiec 4 kolizje, 2 wypadki 1 wypadek
sierpień 4 kolizje, 1 wypadek 3 kolizje, 1 wypadek
wrzesień 1 kolizja ---
październik 2 kolizje, 1 wypadek ---
listopad 3 kolizje 2 kolizje
grudzień 2 kolizje ---
RAZEM 41 kolizji, 5 wypadków 12 kolizji, 3 wypadki


Czarny punkt na DTŚ w Rudzie Śląskiej

Pod koniec kwietnia 2019 roku na tym odcinku Drogowej Trasy Średnicowej stanął pierwszy na DTŚ "Czarny punkt". Tablica została postawiona w związku ze złożoną interpelacją. Komisja ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego uznała to rozwiązanie za zasadne. Znak ma ostrzegać kierowców przed niebezpiecznym wirażem. Niestety wielu kierowców nie ściąga nogi z gazu nawet pomimo "czarnego punktu". W Internecie mogliśmy znaleźć wiele sugestii, że w tym miejscu powinien stanąć fotoradar. Tak też się stało. 

Fotoradar na rudzkim "zakręcie mistrzów"

20 grudnia na "zakręcie mistrzów" w kierunku Katowic zamontowano fotoradar. Urządzenie, które ustawiono przy DTŚ to Fotorapid CF firmy Zurad - jeden z najnowocześniejszych fotoradarów na rynku. Może on jednocześnie mierzyć prędkość pojazdów na czterech pasach ruchu, zarówno tych, które się do niego zbliżają, jak i tych, które się od niego oddalają, poruszających się od 15 do 320 kilometrów na godzinę.

- Fotoradar na słynnym "zakręcie mistrzów" (DTŚ-ka) już jest! Dziś podpisaliśmy protokół przekazania urządzenia Inspekcji Transportu Drogowego. Przed nami jeszcze testy, a potem rejestracja tych kierowców, którzy będą przekraczać dozwoloną prędkość w tym miejscu. Bardzo się cieszę, że wszystko udało się nam zrealizować zgodnie z planem. Mam nadzieję, że już nie będziemy oglądać w Internecie wyczynów kolejnych mistrzów kierownicy w tym miejscu – poinformował wówczas w mediach społecznościowych Krzysztof Mejer, wiceprezydent Rudy Śląskiej.

Obecnie trwają testy urządzenia. Magistrat wkrótce poinformuje, od kiedy za przekroczenie prędkości na tym odcinku DTŚ będzie można otrzymać mandat.

Obsługą i konserwacją fotoradaru w Rudzie Śląskiej zajmować się będzie Inspekcja Transportu Drogowego. To właśnie ta instytucja jako jedyna w naszym kraju może korzystać z fotoradarów, choć jeszcze do 2015 r. mogły je obsługiwać także straże gminne. Jednak po zmianie przepisów samorządom pozostało jedynie wnioskowanie o zainstalowanie takiego urządzenia do ITD.

Czy będzie bezpieczniej?

"Zakręt mistrzów" od dawna jest odcinkiem DTŚ, który podbija niechlubne statystyki kolizji i wypadków drogowych na terenie Rudy Śląskiej. Wiele osób zastanawia się, czym spowodowane są te zdarzenia? Brawurową jazdą, czy brakiem umiejętności kierowców? Niektórzy zwracali także uwagę na nierówności drogi, które mogły powodować, że kierowcy, którzy poruszali się ze wzmożoną prędkością, tracili kontrolę nad pojazdem. Ten problem również został rozwiązany. Pod koniec ubiegłego roku drogowcy wyrównali feralny fragment jezdni. 

Jak myślicie, czy dzięki fotoradarowi na "zakręcie mistrzów" dochodzić będzie do mniejszej liczby kolizji? Piszcie w komentarzach!

Komentarze (17)    dodaj »

  • Rudzianin

    Wy w tych urzędach naprawdę macie nas wszystkich za idiotów."Zakręt mistrzów" to że ludzie wolą siedzieć cicho ,bo tak jest prościej nie znaczy że są "ociemniali".Fotoradar za grubą kasę ,znak ostrzegawczy czarny punkt.Niebezpieczny wiraż ,wy się dajcie zbadać.Jak by nie spiedol....i tej drogi i usunęli od razu swój bubel w postaci muldy przez całą szerokość to by nie było całego cyrku.No ale klauni zawsze będą klaunami.Łatwa kasa to łatwa kasa i nieważne że kosztem czyjegoś zdrowia lub życia.

  • ihy

    Dlaczego fotoradar nie jest ŻÓŁTY?! Czy przypadkiem nie ma takiego obowiązku prawnego? Nie interesują mnie boki, bo jadę prostopadle do radaru. Pamiętam, że kiedyś jak fotoradary miała SM i nie były w kolorze żółtym to można było nie płacić mandatu.

  • ogarnięty

    A do kogo trafi kasa z mandatów, skoro to Miasto zafundowało fotoradar?

  • OllO

    Do US Opole czyli do budżetu centralnego

  • Klara

    Jak parę razy zapłacą mandat, to będą pamiętać że nalezy zwolnić!

  • MO

    Teraz wypadki będą przed ograniczeniem prędkości , bo każdy na gwałt hamuje widząc znak fotoradar a za parę metrów znak 80 na godzinę tylko [...] stawia tak blisko siebie dwa znaki, sam byłem świadkiem kilku takich zdarzeń, więc akcja się przesunie o kilkaset metrów

  • Benedykt Syguda

    Bo tak to już jest, że kierujący na widok FR dostają [...]zki, padaczki i paraliżu jednocześnie i najczęściej nie wiedzą, z jaką prędkością można w tym miejscu jechać. Ale że są sprytni inaczej, to wnioskują, że FR stoi nie bez przyczyny i najbezpieczniej będzie zwolnić i to najczęściej poniżej dopuszczalnego limitu. Tak, jak się to dzieje na drodze z Mikołowa do Tychów - jest FR i "50" - baranioki zwalniają do licznikowej czterdziestki, a zaraz za FR ogień na tłoki.

  • Miszcz kierownicy

    Na suchej nawierzchni ,ten zakręt można było przejechać niejednokrotnie ponad 200 km/h, po deszczu 140 i nie było problemu. Jeśli jeździ się na łysych oponach i ze zużytymi amortyzatorami to efekty są jakie są.

  • Matek

    Gościu to nie ps5

  • 928

    Jak to możliwe, że jedni jeżdżą tam 20 lat i jest ok ,a jeden pojedzie raz dwa i wypada. Nie rozumiem tego

  • Binia

    A jak to jest możliwe żeby na wireckim rondzie jechać pod prąd? To raczej wszystko przez te dzieciaki za kierownicą ze zdalnego nauczania

  • Jorguś

    Tak, zaraz napiszą że to dzięki fotoradarowi poprawi się bezpieczeństwo. Wystarczyło zlikwidować uskok na zakręcie i zaraz zrobiło się bezpieczniej. Teraz pozostaje jeszcze kwestia śliskiej farby (po i w czasie deszczu) którą są napalowane linie na jezdni

  • kuba

    Dokładnie, auta byly wyrzucane przez uskok. Przez lata nikt z tym nic nie robił i nagle przed montażem radaru garb został zlikwidowany. Teraz okaże się ze fotoradar był lekiem na wszystko.K

  • Marian

    Jak godosz, że to przez uskok na zakręcie to jak wytłumaczysz mistrzów na pasie do Gliwic? Ci co zapie.... sie wykoleili i sie zrobiło bezpieczniej

  • Jorguś

    A ilu było tych co wylecieli w stronę Gliwic? Może z 10% wszystkich zdarzeń. Tu upatruje przyczyn właśnie w śliskiej farbie. Sam też kiedyś ujechałem na tych liniach (była lekka mżawka) ale szybka kontra i jechałem dalej.

  • lubiąca komedie

    podobały mi sie te latające auta, wspaniała to była komedia bezmózgowców, szkoda ze nie była bardziej pikantna bo wszyscy uszli na sucho

  • wzorowy

    jedynie patologia wypada z drogi

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również