Wybrano następcę arcybiskupa Wiktora Skworca. W sobotę, 4 grudnia, biskup pomocniczy diecezji ełckiej Adrian Józef Galbas został mianowany przez papieża Franciszka arcybiskupem koadiutorem archidiecezji katowickiej.
Zmiany w archidiecezji katowickiej
- Ojciec Święty Franciszek mianował arcybiskupem koadiutorem archidiecezji katowickiej dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji ełckiej Adriana Józefa GALBASA SAC, zwalniając go jednocześnie ze stolicy tytularnej Naisso i posługi biskupa pomocniczego – poinformował Salvatore Pennacchio, Nuncjusz Apostolski.
Należy wyjaśnić, że biskup koadiutor to biskup pomocniczy z prawem następstwa na biskupa diecezjalnego.
Kim jest arcybiskup Adrian Galbas?
Biskup Adrian Galbas urodził się 26 stycznia 1968 w Bytomiu-Szombierkach. Jest doktorem teologii duchowości. 7 maja 1994 został tam wyświęcony na prezbitera przez arcybiskupa Józefa Kowalczyka, nuncjusza apostolskiego w Polsce. Studiował teologię i dziennikarstwo w latach 1995–1998 na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W 1994 roku został wikariuszem w parafii św. Michała Archanioła w Łodzi, gdzie pracował przez rok. Z kolei w latach 2003–2011 pełnił posługę jako proboszcz w parafii św. Wawrzyńca w Poznaniu.
W 2011 roku został przełożonym prowincji Zwiastowania Pańskiego w Poznaniu i pracował tam do 2019 roku. Co więcej, w latach 1998–2002 był prefektem w Wyższym Seminarium Duchownym w Ołtarzewie. Dodatkowo, w latach 2002–2005 i 2008–2011 pełnił funkcję radcy w zarządzie prowincji Zwiastowania Pańskiego w Poznaniu, a w latach 2002–2003 zajmował stanowisko sekretarza ds. Apostolstwa w Częstochowie. W latach 2011–2019 był prowincjałem księży pallotynów w Poznaniu.
Ma 53 lata i niedawno został biskupem pomocniczym diecezji ełckiej. Po zaledwie dwóch latach otrzymał kolejny awans. Tym razem papież Franciszek mianował go arcybiskupem koadiutorem archidiecezji katowickiej (został nim 12 grudnia 2019 roku). W Konferencji Episkopatu Polski pełni m.in. funkcję przewodniczącego Komisji ds. Apostolstwa Świeckich.
Dlaczego doszło do nominacji?
W lipcu 2021 roku urodzony w Rudzie Śląskiej – Bielszowicach arcybiskup Wiktor Skworc złożył rezygnację z członkostwa w Radzie Stałej Konferencji Episkopatu Polski.
- Nie ukrywam, że w 24. roku biskupiej posługi przychodzi mi w tych dniach przeżywać najtrudniejsze chwile w życiu – przyznał wówczas arcybiskup Wiktor Skworc.
Decyzja ta to pokłosie informacji podanej 9 lipca przez Archidiecezję Krakowską. Opublikowano wówczas wyniki postępowania przeprowadzonego przez Watykan w celu zbadania sygnalizowanych zaniedbań dokonanych przez abp. Skworca, jako biskupa tarnowskiego, w sprawach czynów pedofilskich dwóch kapłanów tej diecezji.
Działając na podstawie przepisów Kodeksu Prawa Kanonicznego i motu proprio Papieża Franciszka Vos estis lux mundi, Stolica Apostolska – w następstwie zgłoszenia dokonanego przez abp. Wiktora Skworca – przeprowadziła postępowanie w celu zbadania sygnalizowanych zaniedbań dokonanych przez niego, jako biskupa tarnowskiego, w sprawach wykorzystania seksualnego popełnionego wobec osób małoletnich przez dwóch kapłanów tej diecezji - czytamy w komunikacie Archidiecezji Krakowskiej.
Abp Skworc nadal będzie pełnił obowiązki metropolity katowickiego, ale poprosił Stolicę Apostolską o wyznaczenie arcybiskupa koadiutora, co oznacza, że będzie to biskup pomocniczy z prawem następstwa na stolicy biskupiej. Tak też się stało. 4 grudnia 2021 roku Ojciec Święty Franciszek mianował nim bp. Adriana Galbasa.
- Pragnę Was poinformować, że z pokorą przyjmuję wyniki dochodzenia Stolicy Apostolskiej, o które sam prosiłem, dotyczącego sytuacji zaistniałych w czasie pełnienia przeze mnie posługi biskupa tarnowskiego. Sytuacje te dotyczyły wykorzystania seksualnego małoletnich przez duchownych podległych mojej jurysdykcji. Jak się okazało, w dwóch takich przypadkach doszło do zaniedbań. W związku z tym zwracam się przede wszystkim do skrzywdzonych oraz ich rodzin ze szczerą i pokorną prośbą o przebaczenie. O to samo proszę wspólnotę Kościoła tarnowskiego, któremu przez niespełna 14 lat starałem się służyć na miarę możliwości i sił" – napisał abp Wiktor Skworc.
Metropolita katowicki zapewnił jednocześnie, że w Archidiecezji Katowickiej w ciągu blisko 10 lat swojej posługi uruchomił "wszystkie konieczne mechanizmy ochrony małoletnich".