Wiadomości z Rudy Śląskiej

Biskup Adrian Galbas zastąpi arcybiskupa Wiktora Skworca? Dziś został abp. koadiutorem

 • Dodano: 2021-12-04 21:00, aktualizacja: 2021-12-05 08:41

Wybrano następcę arcybiskupa Wiktora Skworca. W sobotę, 4 grudnia, biskup pomocniczy diecezji ełckiej Adrian Józef Galbas został mianowany przez papieża Franciszka arcybiskupem koadiutorem archidiecezji katowickiej.

Zmiany w archidiecezji katowickiej

- Ojciec Święty Franciszek mianował arcybiskupem koadiutorem archidiecezji katowickiej dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji ełckiej Adriana Józefa GALBASA SAC,  zwalniając go jednocześnie ze stolicy tytularnej Naisso i posługi biskupa pomocniczego – poinformował Salvatore Pennacchio, Nuncjusz Apostolski.

Należy wyjaśnić, że biskup koadiutor to biskup pomocniczy z prawem następstwa na biskupa diecezjalnego.
 

Kim jest arcybiskup Adrian Galbas?

Biskup Adrian Galbas urodził się 26 stycznia 1968 w Bytomiu-Szombierkach. Jest doktorem teologii duchowości. 7 maja 1994 został tam wyświęcony na prezbitera przez arcybiskupa Józefa Kowalczyka, nuncjusza apostolskiego w Polsce. Studiował teologię i dziennikarstwo w latach 1995–1998 na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W 1994 roku został wikariuszem w parafii św. Michała Archanioła w Łodzi, gdzie pracował przez rok. Z kolei w latach 2003–2011 pełnił posługę jako proboszcz w parafii św. Wawrzyńca w Poznaniu.

W 2011 roku został przełożonym prowincji Zwiastowania Pańskiego w Poznaniu i pracował tam do 2019 roku. Co więcej, w latach 1998–2002 był prefektem w Wyższym Seminarium Duchownym w Ołtarzewie. Dodatkowo, w latach 2002–2005 i 2008–2011 pełnił funkcję radcy w zarządzie prowincji Zwiastowania Pańskiego w Poznaniu, a w latach 2002–2003 zajmował stanowisko sekretarza ds. Apostolstwa w Częstochowie. W latach 2011–2019 był prowincjałem księży pallotynów w Poznaniu.

Ma 53 lata i niedawno został biskupem pomocniczym diecezji ełckiej. Po zaledwie dwóch latach otrzymał kolejny awans. Tym razem papież Franciszek mianował go arcybiskupem koadiutorem archidiecezji katowickiej (został nim 12 grudnia 2019 roku). W Konferencji Episkopatu Polski pełni m.in. funkcję przewodniczącego Komisji ds. Apostolstwa Świeckich.

Dlaczego doszło do nominacji?

W lipcu 2021 roku urodzony w Rudzie Śląskiej – Bielszowicach arcybiskup Wiktor Skworc złożył rezygnację z członkostwa w Radzie Stałej Konferencji Episkopatu Polski. 

- Nie ukrywam, że w 24. roku biskupiej posługi przychodzi mi w tych dniach przeżywać najtrudniejsze chwile w życiu – przyznał wówczas arcybiskup Wiktor Skworc.

Decyzja ta to pokłosie informacji podanej 9 lipca przez Archidiecezję Krakowską. Opublikowano wówczas wyniki postępowania przeprowadzonego przez Watykan w celu zbadania sygnalizowanych zaniedbań dokonanych przez abp. Skworca, jako biskupa tarnowskiego, w sprawach czynów pedofilskich dwóch kapłanów tej diecezji.

Działając na podstawie przepisów Kodeksu Prawa Kanonicznego i motu proprio Papieża Franciszka Vos estis lux mundi, Stolica Apostolska – w następstwie zgłoszenia dokonanego przez abp. Wiktora Skworca – przeprowadziła postępowanie w celu zbadania sygnalizowanych zaniedbań dokonanych przez niego, jako biskupa tarnowskiego, w sprawach wykorzystania seksualnego popełnionego wobec osób małoletnich przez dwóch kapłanów tej diecezji - czytamy w komunikacie Archidiecezji Krakowskiej.

Abp Skworc nadal będzie pełnił obowiązki metropolity katowickiego, ale poprosił Stolicę Apostolską o wyznaczenie arcybiskupa koadiutora, co oznacza, że będzie to biskup pomocniczy z prawem następstwa na stolicy biskupiej. Tak też się stało. 4 grudnia 2021 roku Ojciec Święty Franciszek mianował nim bp. Adriana Galbasa.

- Pragnę Was poinformować, że z pokorą przyjmuję wyniki dochodzenia Stolicy Apostolskiej, o które sam prosiłem, dotyczącego sytuacji zaistniałych w czasie pełnienia przeze mnie posługi biskupa tarnowskiego. Sytuacje te dotyczyły wykorzystania seksualnego małoletnich przez duchownych podległych mojej jurysdykcji. Jak się okazało, w dwóch takich przypadkach doszło do zaniedbań. W związku z tym zwracam się przede wszystkim do skrzywdzonych oraz ich rodzin ze szczerą i pokorną prośbą o przebaczenie. O to samo proszę wspólnotę Kościoła tarnowskiego, któremu przez niespełna 14 lat starałem się służyć na miarę możliwości i sił" – napisał abp Wiktor Skworc.

Metropolita katowicki zapewnił jednocześnie, że w Archidiecezji Katowickiej w ciągu blisko 10 lat swojej posługi uruchomił "wszystkie konieczne mechanizmy ochrony małoletnich".

Zobacz także

Komentarze (16)    dodaj »

 • św.Rocki Balboa

  opodatkować ich, majatek kościelny przypisac do miasta, niech płaca za prąd wode ,karać jak innych w sądach karnych, emerytura max 2 tyś

 • antykler

  tylko naiwniacy i mohery popierają te sekty kościelne

 • protestantka

  już po minie widać ze cwaniak, bedzie krył tą sekte aż go wymienią na innego cwaniaka

 • robol

  winni są ci co chodzą do kościoła i utrzymują tych przebierańców, mądry człowiek modli sie do swych bogów a nie poprzez facetów którym robic sie nie chce

 • uczennica

  kolejny co bedzie tuszował

 • Zrudy

  Moje pytanie brzmi kiedy szanowni radni odbiorą Panu Skworcowi tytuł honorowego obywatela miasta Ruda Śląska?

 • Marekl

  szuja szuji łba nie urwie. po drugie można zebrać minimum 300 podpisów i z obywatelską inicjatywą uchwałodawczą wystąpić do RM , okaże się, kto z nich jest prawdziwym katoilikiem

 • Przebierance

  Kiedy ten cały cyrk sie skonczy?

 • Caslaw

  Podstawowe pytanie: kogo to obchodzi?

 • Znawca

  Mnie interesują sprawy kościoła, ponieważ Polska to katolicki kraj.

 • Marekl

  znawca który nie zna prawa, raczej ciemny lud

 • Hrabia

  Znawca może dla ciebie to katolicki kraj ale dla wiekszości nie jest. Katolickie kanalie muszą odejść

 • ...za miskę ryżu

  Pewnie prawdziwy Polak-Katolik, nie odróżniający kościoła jako budynku - przez małe k, od Kościoła przez wielkie K.

 • Wierzacy

  A mnie sprawa równości wobec prawa!

 • CoSięTuOdjaniePawla

  Następny 'miły' wujaszek, do czasu aż wyjdą brudy. Wstydu kanalie nie mają

  • CoSięTuOdjaniePawla
   2021-12-05 11:07
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • Marekl

  kanalie nie mają wstydu ani honoru

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.