Wiadomości z Rudy Śląskiej

Budowa i zastosowanie filtrów kieszeniowych

  • Dodano: 2020-06-01 13:15, aktualizacja: 2020-06-11 22:28

Filtry kieszeniowe są jednymi z najpopularniejszych filtrów powietrza, które wykorzystuje się w wentylacji i klimatyzacji pomieszczeń. Obecnie są one dostępne w kilku klasach, a także w wykonaniu z różnych materiałów. Rozmiary są zazwyczaj standardowe, jednak wiele firm oferujących filtry kieszeniowe zajmuje się wykonywaniem ich na zamówienie, pod konkretny wymiar.

Co to jest filtr kieszeniowy?

Filtry kieszeniowe, jak już zostało wspomniane, są najpopularniejszym rodzajem filtrów powietrza. Stosuje się je w wielu systemach klimatyzacji oraz wentylacji. Ich skuteczność może być różna i zależna ich budowy. Wyróżnić można jednak podstawowe rodzaje filtrów kieszeniowych:

  • G2
  • G3
  • G4
  • F5
  • HEPA
  • H11
  • H13

Wszystkie wymienione powyżej to filtry kasetowe w zabudowie na ramce, składające się z kieszeni filtrujących, które mają kształt klina. Najczęściej materiałem filtrującym jest mieszanka syntetycznych włókien. Niekiedy mogą to być również włókna szklane, w szczególności, gdy potrzeba filtrować gaz lub środki chemiczne. Filtry kieszeniowe można stosować jako dokładne albo wstępne. Pierwsze z nich, aby spełniać konkretne normy, muszą mieć osnowę z medium filtrującego, charakteryzującego się porowatością stożkową.

Jakie są rodzaje filtrów kieszeniowych?

Filtry kieszeniowe dzieli się przede wszystkim ze względu na ich budowę, czyli na to, w jakiej są ramie. Może ona być wykonana z blachy ocynkowanej lub też z tworzywa sztucznego, którym najczęściej jest plastik. Filtry kieszeniowe, które mają ramę z blachy ocynkowanej, są przede wszystkim odporne na korozję i wyjątkowo trwałe. Warto dodać, że znajdujące się wewnątrz kieszenie są szyte przemysłowo, co dodatkowo wpływa na ich trwałość.

Filtry kieszeniowe, które mają ramę wykonaną z tworzywa sztucznego, łączone są specjalnie wyprodukowanymi profilami. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup tych filtrów pod konkretny wymiar. Należy zaznaczyć, że ich budowa jest dodatkowo aerodynamiczna, przez co opór powietrza jest ograniczony do niezbędnego minimum. Warto także dodać, że powierzchnia filtracyjna jest zwielokrotniona.

Filtry kieszeniowe dzieli się na poszczególne klasy, z czego każda z nich charakteryzuje się innym stopniem oczyszczania. Zastosowanie tych filtrów znajduje się głównie w wentylacjach i klimatyzacjach, w których niezbędne jest oczyszczanie powietrza z drobin oraz pyłów. Bardzo często są więc wykorzystywane w przemyśle i wszędzie tam, gdzie niezbędne do prawidłowej pracy i zapewnienia bezpieczeństwa jest odpylanie, czyli na przykład w stolarniach, czy różnego rodzaju pyłowniach.


Źródło: Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.