Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Budynek kolonii robotniczej Ficinus zostanie wyremontowany

  • Dodano: 2018-08-16 08:30, aktualizacja: 2018-08-16 13:44

Miasto wyremontuje i zaadaptuje do nowych funkcji budynek unikalnej kolonii robotniczej Ficinus z 1867 r. Po modernizacji — przy wsparciu unijnym — ma tam powstać biblioteka, ekspozycja muzealna, punkt informacyjny oraz sala animacyjna.

10 sierpnia, przedstawiciele rudzkiego samorządu poinformowali o ogłoszeniu przetargu na prace budowlane w obiekcie przy ul. Kubiny 24. To jedyny zabytkowy dom na osiedlu Ficinus, który obecnie należy do miasta. Pozostałe budynki znajdują się w prywatnych rękach.

- Domek na zabytkowym osiedlu robotniczym Ficinus przy ul. Kubiny 24 znów będzie przywrócony do życia! Ogłosiliśmy już przetarg na jego modernizację. Przez lata ten budynek nie należał do miasta i popadał w coraz większą ruinę. Na szczęście udało nam się go odkupić i pozyskać na jego renowację środki unijne. Na ten cel otrzymamy 1,5 mln zł – napisała na jednym z portali internetowych prezydent Grażyna Dziedzic.

Kolonia Ficinus to historyczne osiedle robotnicze w dzielnicy Rudy Śląskiej — Wirku. Powstało dla pracowników kopalni Gottessegen (obecnie Pokój). Kolonia składa się z szesnastu domów i jest jednym z najstarszych zachowanych zespołów budownictwa patronackiego na Górnym Śląsku. Wszystkie budynki, co nietypowe w regionie, zbudowano z piaskowca, a otwory okienne i drzwiowe ozdobiono ceglanym obramieniem.

Kolonia jest jedynym zabytkiem z naszego miasta położonym Szlaku Zabytków Techniki, który skupia obecnie 42 najciekawsze obiekty dziedzictwa przemysłowego w woj. śląskim. W ub.r. Ficinus trafił na krótką listę obiektów, których obecność na Szlaku jego zarządca, czyli samorząd województwa, uznał za zagrożoną. Powodem stała się niewystarczająca otwartość na turystów, m.in. brak miejsca z informacją turystyczną i szerszą ofertą na miejscu. Miasto dostarczyło jednak program naprawczy.

- W zabudowaniach przy ul. Kubiny 24 będzie się znajdowała biblioteka, wystawa dotycząca zabytkowego osiedla Ficinus oraz punkt informacji turystycznej. Dzięki tym ostatnim dwóm elementom będziemy mogli utrzymać obiekt na Szlaku Zabytków Techniki. Po modernizacji będziemy także starać się o ponowne wpisanie na szlak dworca w Chebziu, a także wielkiego pieca Huty Pokójdodała Grażyna Dziedzic.

Na parterze wyremontowanego budynku ma powstać sala animacyjna z punktem informacji turystycznej, a na piętrze — stała ekspozycja muzealna w postaci odtworzonego dawnego mieszkania robotniczego oraz wystawy nawiązującej do historii miejsca.

Łączny przewidywany koszt tej renowacji obliczono na ponad 2,8 mln zł, z czego prawie 1,5 mln zł będzie pochodzić z dotacji przyznanej w konkursie Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2014-2020 dot. dziedzictwa kulturowego.

Budynek kolonii robotniczej Ficinus zostanie wyremontowany

Komentarze (3)    dodaj komentarz »

  • Czytelnik

    Ile tych bibliotek na jednym osiedlu bedzie? Przeciez jest tam juz filia i to calkiem blisko

  • Czytelnik

    Na parterze sala animacyjna i punkt informacyjny a na pietrze muzeum...a biblioteka gdzie?

  • megi

    Na Chebziu :-)

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.