Wiadomości z Rudy Śląskiej

Byłeś za długo na słońcu? Oto domowe sposoby na oparzenia słoneczne

  • Dodano: 2021-06-18 08:15, aktualizacja: 2021-06-18 08:42

Lato to oczywiście sezon na opalanie... i oparzenia słoneczne. Poznaj domowe metody na oparzenia słoneczne, alternatywę dla sklepowych specyfików.

Silesia Flesz w TVS od poniedziałku do piątku: 16.00, 17.45, 20.00 i 23.00

Nadmierne przebywanie na słońcu może poskutkować oparzeniem słonecznym – jak z nim sobie radzić? Czy domowe sposoby są równie skuteczne, co gotowe specyfiki z apteki? Czego użyć do przyspieszenia gojenia? Jak zabezpieczyć skórę przed kolejnym wystawieniem na słońce i zapobiec kolejnym oparzeniom?

Domowe metody na oparzenia słoneczne są równie skuteczne, co specjalne maści lub kremy do tego przeznaczone. Oczywiście, wybór należy do ciebie, ale warto zainteresować się domowymi sposobami ze względu na ekologię i ekonomię takich rozwiązań.

Oparzenia słoneczne

Oparzeniu ulegamy po wystawieniu niezabezpieczonej filtrem UV skóry na długotrwałe działanie promieni słonecznych – gdy intensywność promieniowania UV przekracza zdolności ochronne pigmentu skóry (melaniny). Należy pamiętać, że okres, po jakim skóra ulega oparzeniu, różni się w zależności od typu karnacji. Osoby o jasnej karnacji mogą ulec oparzeniu już po kilkunastu minutach przebywania na słońcu. Posiadacze ciemniejszej karnacji są zdolni tolerować promieniowanie UV bez szkody dla swojej skóry nawet do kilku godzin.

Po czym poznać oparzenie? Skóra, która uległa oparzeniu słonecznemu, jest bolesna, lekko opuchnięta i zaczerwieniona.

Skóra uszkodzona na słońcu potrzebuje natychmiastowej pomocy. Poznaj skuteczne domowe sposoby na oparzenia słoneczne!

Schłódź się

Weź chłodny prysznic – zimna woda podziała przeciwbólowo, obniżając temperaturę zakończeń nerwowych skóry. Pamiętaj, żeby prysznic rozpocząć od letniej wody, aby nie doznać szoku termicznego – później stopniowo obniżaj temperaturę wody. Podczas oparzeń bardzo często występuje gorączka, tak więc sprawdź, czy nie masz podwyższonej temperatury i w razie potrzeby zażyj lek, który ją obniży.

Aloes

Sok z liści aloesu ma właściwości silnie łagodzące, przeciwzapalne i przeciwutleniające. Warto mieć tę roślinę w domu ze względu na szerokie możliwości zastosowania jej soku.

Miód

Wystarczy przyłożyć do oparzonej skóry wacik lub gazę delikatnie nasączoną miodem, aby odczuć natychmiastową ulgę. Działanie miodu jest przeciwbakteryjne i przeciwzapalne – ta słodka substancja wpływa na przyspieszenie gojenia rany.

Ogórek

Plasterki ogórka przyłóż do problematycznych miejsc, przykryj fazą i odczekaj kilkadziesiąt minut. To warzywo bogate jest w antyoksydanty oraz witaminę C – zadziała ochronnie i odżywczo na skórę. Uprzednio schłodzony w lodówce przyniesie spieczonej skórze dodatkową ulgę.

Pomidory

Schłódź w lodówce/zamrażarce pomidora i pokrój go w plastry, a następnie przyłóż do oparzonej skóry – najlepiej na kilkadziesiąt minut, nawet godzinę. Zawarty w pomidorze przeciwutleniacz likopen odciągnie ciepło z oparzonej skóry.

Maślanka, kefir, zsiadłe mleko

Podobnie, jak w przypadku miodu – wystarczy nasączyć gazę lub wacik którymś z wymienionych produktów i przyłożyć do zniszczonej słońcem skóry. Zadziała to silnie regenerująco dzięki zawartości białka i witamin A, D i E w kefirze, maślance czy zsiadłym mleku. Ponadto produkty te przywrócą skórze prawidłowy odczyn pH i ją nawilżą.

Ziemniak

Należy go przyłożyć do zranionej skóry w formie plasterka bądź purée z surowych ziemniaków. Przykryj miejsce gazą i zdejmij okład po ok. 30 minutach. Dzięki atropiny oraz krochmalowi zawartych w ziemniakach skóra poczuje natychmiastową ulgę w bólu – dodatkowo substancje te zapobiegną powstawaniu pęcherzy i ochronią skórę przed kolejnymi podrażnieniami. Dobrze sprawdzi się również mieszanka mąki ziemniaczanej i wody.

Ocet

Okład z gazy nasączonej octem jabłkowym przywróci skórze odpowiedni odczyn pH, załagodzi swędzenie i zmniejszy stany zapalne. Ocet jest świetnym zamiennikiem niesteroidowych leków przeciwzapalnych dostępnych w aptece.

Zapobieganie

Mechaniczna ochrona przed słońcem to podstawa – stosujmy kremy z wysokim filtrem UV oraz pamiętajmy, by mieć pod ręką delikatne, naturalne, zwiewne materiały, którymi możemy osłonić swoje ciało i się nie zagrzać.

Warto również zadbać o ochronę przeciw słońcem od wewnątrz – może nam w tym pomóc włączenie pomidorów do swojej diety. Ich regularne spożywanie obniży ryzyko poparzeń słonecznych w przyszłości (ze względu na likopen, który wzmacnia naturalną ochronę skóry przed promieniowaniem UV i stanami zapalnymi). Pamiętajmy również o odpowiednim nawilżeniu ciała od wewnątrz, pijąc odpowiednią ilość wody mineralnej.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również