Wiadomości z Rudy Śląskiej

Chcesz zmienić swoją okolicę? Zgłoś projekt do budżetu obywatelskiego

 • Dodano: 2020-06-17 10:45

Od dziś /17 czerwca/ można składać projekty do budżetu obywatelskiego Rudy Śląskiej na 2021 rok.

Do rozdysponowania jest tym razem ponad 4,1 mln zł.

Pomysły na inwestycje lub tzw. „projekty miękkie” można zgłaszać do 26 czerwca w formie papierowej, a do 1 lipca - za pośrednictwem specjalnej platformy elektronicznej.

W Rudzie Śląskiej nie brakuje ludzi z pomysłami na miasto, a budżet obywatelski to szansa na ich realizację. Mam nadzieję, że mimo uciążliwości związanych z trwającą epidemią i tym razem rudzianie znajdą czas na przygotowanie wniosków. Dotychczas dominowały projekty związane ze sportem i rekreacją. Zobaczymy, czy podobnie będzie w tym roku – mówi prezydent Grażyna Dziedzic.

Pula środków na rudzki budżet obywatelski w 2021 r. wyniesie 4 122 640 zł, z czego 1 042 640 zł na projekty duże (koszt realizacji zadania wynosi więcej niż 280 tys. zł), a 3 080 000 zł na projekty małe (z kosztem realizacji do 280 tys. zł). Co istotne, jeśli w wyniku weryfikacji koszt zadania zgłoszonego jako małe przekroczy limit, to zostanie ono automatycznie zakwalifikowane do zadań dużych. Zgłaszanie zadań jest możliwe od 17 czerwca br. i potrwa do 26 czerwca w przypadku wniosków papierowych, a do 1 lipca - dla wniosków składanych za pośrednictwem platformy elektronicznej rudaslaska.budzet-obywatelski.org.

Nie zmieniają się zasady obowiązujące przy składaniu projektów

Podobnie jak w ubiegłych latach, zgłaszający będzie musiał dołączyć do wniosku listę co najmniej 30 osób popierających projekt. Następnie złożone wnioski zostaną zweryfikowane pod kątem zgodności z wymogami zawartymi w podjętej 30 kwietnia br. uchwale Rady Miasta w sprawie wymagań, jakie powinien spełniać projekt budżetu obywatelskiego miasta Ruda Śląska. Zakwalifikowane projekty zostaną poddane pod głosowanie mieszkańców, które prowadzone będzie za pośrednictwem wspomnianej platformy elektronicznej oraz w formie tradycyjnej - w wyznaczonych punktach.

Do realizacji wybrane zostaną zadania, które uzyskają najwyższą liczbę głosów, jednak nie mniej niż 30 i będą mieściły się w przewidzianej puli pieniędzy – informuje Grażyna Janduła-Jonda, sekretarz miasta, przewodnicząca zespołu ds. budżetu obywatelskiego na 2021 rok.

Propozycje do budżetu obywatelskiego mogą dotyczyć nie tylko zadań inwestycyjnych, ale także tzw. „projektów miękkich”, czyli przedsięwzięć o charakterze kulturalnym, sportowym czy społecznym, np. organizacji koncertów, zawodów sportowych, festynów itp. Muszą one obejmować działania zgodne z obowiązującym prawem oraz stanowić zadania własne gminy. Zlokalizowane muszą być na terenie, na którym miasto może zgodnie z prawem wydatkować środki publiczne. Projekty muszą spełniać również warunek ogólnodostępności, czyli być dostępne dla wszystkich mieszkańców Rudy Śląskiej, przy czym korzystanie z nich nie może być odpłatne.

Z budżetu obywatelskiego wyłączone są inwestycje i remonty w budynkach placówek oświatowych. Pozostałe wymogi, jakie muszą spełniać wnioski, można znaleźć we wspomnianej uchwale Rady Miasta. Załącznikami do uchwały są wzory formularza zgłoszenia projektu oraz listy poparcia. Rolę punktu informacyjnego i doradczego dla osób zainteresowanych zgłaszaniem projektów pełni Biuro Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta.

Wykaz projektów dopuszczonych i niedopuszczonych do głosowania zostanie opublikowany 7 sierpnia

Mieszkańcy będą mogli głosować od 7 do 13 września, a lista zwycięskich projektów zostanie opublikowana 21 września.

Wydzielenie z przyszłorocznego budżetu miasta specjalnej puli do dyspozycji mieszkańców to ósma tego typu inicjatywa realizowana w Rudzie Śląskiej. W 2014 roku były to 2 mln zł, w 2015 roku - 2,375 mln zł, w 2016 roku – 2,650 mln zł, w 2017 i 2018 roku – 2,815 mln zł, w 2019 roku – 3,720 mln zł, a w 2020 roku - 3 994 000 zł. W pierwszym głosowaniu wzięło udział 3,5 tys. osób, w ostatnim – ponad 5,2 tys.

Chcesz zmienić swoją okolicę? Zgłoś projekt do budżetu obywatelskiego

Komentarze (27)    dodaj komentarz »

 • Helena

  Niech pani Dziedzic lepiej zadba o to co juz w miescie jest , a nie zaczyna nowe projekty o ktore nie bedzie dbac . Na Bykowinie juz pare lat temu zerwano tartan z boiska i caly projekt ktory byl wykonany przez pana Stanie , jest bezuzyteczny i zniszczony . Daje upasc Slawi bo nie ma kasy ? Niech w projekcie obywatelskim wspomoze to co juz mamy ,. Kiedy Prezydentem Rudy Slaskiej byl Stania to na wszystko starczalo kasy ! Dzieci cale wakacje mialy zorgznizowane wyjazdy do kina , na kregle , lub dzieciece zabawy i opieje na osiedlach , organizowane przez miasto , a i dla doroslych mieszkancow byly organizowane festyny . Jak to jest ze wtedy kasy starczalo a teraz na nic nie ma ? Ciekawe

 • caro

  a szczególnie ten maszt bezużyteczny na targowisku

 • inspirator

  Wg mnie jedyne co czeba miastu to czyste mury czyli walka z brzydotą no ale jak to zrobic po obywatelsku Zamalować nic nie da bo zara t zabazgrza swoimi bazgrołami Pozostaje więc eliminacja wykonawców Do tego czeba by obywatelsko poszukac paru gości dobrze im po obywatelsku zapłacić Proste :) Uczyc sie od starych obywateli co na Dzikim Zachodzie tak rozwiazywali swoje obywatelskie kłopoty

 • Yngelbert

  Siemanko w Bielszowicach? Ponbóczku wybocz!

 • grzegorz

  To może jakieś zakłady pracy na terenie miasta, a nie tylko Biedronki i Żabki oraz ...dzikie łki

 • Karl

  Szkoda czasu na wypełnianie druków i obliczenia inwestycji. Goście weryfikujący wnioski raczą zawyżać koszta ok razy dwa, pewnie biorąc je z programów kosztorysowych które prezentują ceny wyjściowe a nie obowiązujące na rynku. Dlaczego, niech sobie każdy sam odpowie. Na Rudzie nic się nie da tanio zrobić, do czasu aż w magistracie nastąpią zmiany personalne.

 • egon

  W dodatku kierują się zasadą "nie bo nie".

 • Rudzianka

  Otworzcie spowrotem basen Zdebel!

 • waso

  Przeznaczcie w tym roku te fundusze na dokończenie tego co zaczęte i nie dokończone,np "GORGOL" już dwa razy był w projekcie i co jest ?Ścieżka wyłożona kostką do połowy :D.Stół do ping-ponga(tam widuję użytkowników) i stół do szachów (tam jeszcze nikt nie grał) za to obydwa zarośnięte metrowymi chwastami,jak i cały skwer.Płot dziurawy jak był tak jest.Zapomniałam jeszcze jest gril..Ciekawi mnie czy ktoś się kiedyś skusi grilować w tym parku :D.Żenada.Dwa podejścia do jednego malutkiego "parku" i tak mizerne efekty.

 • Wrr

  Zgłaszam pomysł, aby usunąć nową Biedronkę przy ul. Paderewskiego i PRZYWRÓCIĆ DRZEWA O KRZEWY.

 • Rychu

  To nie jest teren którego właścicielem jest miasto. A tylko na terenach miejskich działa "budżet" To był teren członków RSM którzy nie interesują się tym co robią władze spółdzielni

 • Rudzianka

  Kładka między Ul.Pawła a Dworcem Pkp

 • Mieszkaniec

  To najlepszy pomysł. Tą kładką też powinna przebiegać obwodowa trasa rowerowa, a nie pod wiaduktem na Chebziu obok ciężarówek.

 • Bez apelacji

  Fakt ten projekt powinien wygrać.

 • Padre

  No, szkoły! Macie znów pole do popisu.Uważam że ten cały cyrk z BO powinnien zostać ukrucony, a te 4mln PLN przeznaczyć na miejsca w przedszkolach. Dlaczego w tym roku zostałe polikwidiwane miejsca w oddziałach przedszkolnych? Żeby człowiek pracujący nie mógł posłać dzecka do przedszkola! Trzeba się rozwieść i rzucić pracę, może wtedy przyjmą dzieciaka!

 • Karl

  Nie pisz bzdur, od kilku lat jest OBOWIĄZEK zapewnienia miejsca w przedszkolu każdemu dziecku od 3 lat. Ewentualnie że żłobkami mogli by coś zrobić bo tam się dostać to cud...

 • Padre

  Dostałeś kiedyś propozycję alokacji dziecka przez miasto!? Dla Halemby proponują Czarny Las na Kazimierza. Dodam tylko że dojeżdżam do pracy do Mikołowa, a żona pracuje na Halembie. Propozycja miód malina.

 • Karl

  Owszem, nie wskazane przeze mnie lecz w tej samej dzielnicy...

 • Padre

  To miałeś farta że w tej samej dzielnicy

 • Łobywatel

  A po co głosować, żeby znowu powstawały place zabaw na terenach szkół.

12

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.