Chór mieszany "Słowiczek" świętował 100-lecie działalności. Goście, sympatycy i przyjaciele chóru mieli okazję wysłuchać jubileuszowego koncertu, a także bogatej historii stowarzyszenia.
Chór "Słowiczek" świętuje swoje 100-lecie! Rocznica ta ma symboliczne znaczenie. W tym roku nasze miasto obchodzi 60 lat istnienia w obecnych granicach administracyjnych, jednak jego historia jest o wiele dłuższa. Jej świadectwem jest m.in. "Słowiczek", który od wieku umila mieszkańcom różne uroczystości. Czas spędzony w Zespole z pewnością dla wielu chórzystów był wyjątkowy, dał dużo pozytywnej energii i dostarczył niezatartych wspomnień. Dziękuję za wszystkie cudowne, muzyczne doznania, zaangażowanie w życie kulturalno-społeczne i promowanie Rudy Śląskiej w kraju i regionie - mówiła prezydent Grażyna Dziedzic.
Na uroczystości pojawili się goście, członkowie oraz sympatycy chóru. Wszyscy zebrani odśpiewali hymn "Przyjaźń o bracia", który członkowie chóru śpiewają na zakończenie każdej próby.
"Przyjaźń o bracia, niech wiąże nas. W śpiewach wesołych czcijmy ją wraz". To słowa hymnu Słowiczka, chóru mieszanego, który obchodzi swoje 100 lecie. Gratuluję Państwu wspaniałego koncertu z okazji Jubileuszu. Życzę kolejnych sukcesów w życiu osobistym i społecznym. Dziękujemy za 100 lat dbania o kulturę Śląska i Polski - mówiła radna Sejmiku Województwa Śląskiego, Urszula Koszutska.
Chór Mieszany "Słowiczek" jest wyjątkowy, ponieważ należy do jednych z najstarszych chórów w Polsce. Został powołany 28 lutego 1919r. podczas zebrania rudzkich entuzjastów pieśni obyczajowej w sali Danzigera w Czarnym Lesie. Wśród założycieli znaleźli się m.in. Karol Bytomski, Grzegorz Gwóźdź, Julian Pieczka i Antoni Szpilka.
W latach dwudziestych chór zajmował czołowe miejsca na okręgowych konkurach śpiewaczych. W 1930 roku Chór zdobył I nagrodę w Konkursie Wojewódzkim i II Lokatę w Konkursie Śpiewaczym w Teatrze Polskim w Katowicach, dzięki czemu zyskał ogólnopolską sławę. 30 października 1938r. po 5 miesiącach wytężonej pracy uroczyście otwarto Dom Śpiewaczy "Słowiczek" w Rudzie Śląskiej – Wirku. W budynku znajduje się duża sala mieszcząca 100 osób posiadająca również scenę.
Podczas drugiej wojny światowej działalność chóru została zawieszona, jednak już 25 marca 1945r. Nadzwyczajne Walne Zebranie reaktywowało chór. W tym czasie chórem dyrygował Juliusz Kandziora – wybitny i zasłużony dyrygent i kompozytor, który zostawił po sobie wielką spuściznę swoich dzieł muzycznych. Ten wybitny człowiek dyrygował S"Słowiczkiem" 41 lat. Oprócz wymienionego powyżej Juliusza Kandziory Stowarzyszeniem dyrygowali także m.in.: Wilhelm Nocoń, Krystyna Świder, Piotr Warzecha, Hubert Ratka, Paweł Kotucha, a od 2003 r. mgr Barbara Orlińska.
W repertuarze chóru są kompozycje o różnorodnej stylistyce i tematyce między innymi pieśni świeckie, religijne, operowe, rozrywkowe, operetkowe, musicalowe, ludowe oraz okolicznościowe. Stowarzyszenie zasłużyło się dla miasta Ruda Śląska, jak i województwa śląskiego poprzez charytatywny śpiew podczas jubileuszów, Dni Miasta, Jarmarków Świątecznych oraz jako oprawa muzyczna podczas nabożeństw za miasto, oraz ojczyznę.