Wiadomości z Rudy Śląskiej

Chór mieszany "Słowiczek" świętował 100-lecie działalności!

  • Dodano: 2019-06-17 08:30, aktualizacja: 2019-06-17 09:17

Chór mieszany "Słowiczek" świętował 100-lecie działalności. Goście, sympatycy i przyjaciele chóru mieli okazję wysłuchać jubileuszowego koncertu, a także bogatej historii stowarzyszenia.

Chór "Słowiczek" świętuje swoje 100-lecie! Rocznica ta ma symboliczne znaczenie. W tym roku nasze miasto obchodzi 60 lat istnienia w obecnych granicach administracyjnych, jednak jego historia jest o wiele dłuższa. Jej świadectwem jest m.in. "Słowiczek", który od wieku umila mieszkańcom różne uroczystości. Czas spędzony w Zespole z pewnością dla wielu chórzystów był wyjątkowy, dał dużo pozytywnej energii i dostarczył niezatartych wspomnień. Dziękuję za wszystkie cudowne, muzyczne doznania, zaangażowanie w życie kulturalno-społeczne i promowanie Rudy Śląskiej w kraju i regionie - mówiła prezydent Grażyna Dziedzic.

Na uroczystości pojawili się goście, członkowie oraz sympatycy chóru. Wszyscy zebrani odśpiewali hymn "Przyjaźń o bracia", który członkowie chóru śpiewają na zakończenie każdej próby.

"Przyjaźń o bracia, niech wiąże nas. W śpiewach wesołych czcijmy ją wraz". To słowa hymnu Słowiczka, chóru mieszanego, który obchodzi swoje 100 lecie. Gratuluję Państwu wspaniałego koncertu z okazji Jubileuszu. Życzę kolejnych sukcesów w życiu osobistym i społecznym. Dziękujemy za 100 lat dbania o kulturę Śląska i Polski - mówiła radna Sejmiku Województwa Śląskiego, Urszula Koszutska.

Chór Mieszany "Słowiczek" jest wyjątkowy, ponieważ należy do jednych z najstarszych chórów w Polsce. Został powołany 28 lutego 1919r. podczas zebrania rudzkich entuzjastów pieśni obyczajowej w sali Danzigera 
w Czarnym Lesie. Wśród założycieli znaleźli się m.in. Karol Bytomski, Grzegorz Gwóźdź, Julian Pieczka i Antoni Szpilka.

W latach dwudziestych chór zajmował czołowe miejsca na okręgowych konkurach śpiewaczych. 
W 1930 roku Chór zdobył I nagrodę w Konkursie Wojewódzkim i II Lokatę w Konkursie Śpiewaczym w Teatrze Polskim 
w Katowicach, dzięki czemu zyskał ogólnopolską sławę. 30 października 1938r. po 5 miesiącach wytężonej pracy uroczyście otwarto Dom Śpiewaczy "Słowiczek" w Rudzie Śląskiej – Wirku. W budynku znajduje się duża sala mieszcząca 100 osób posiadająca również scenę.

Podczas drugiej wojny światowej działalność chóru została zawieszona, jednak już 25 marca 1945r. Nadzwyczajne Walne Zebranie reaktywowało chór. W tym czasie chórem dyrygował Juliusz Kandziora – wybitny i zasłużony dyrygent i kompozytor, który zostawił po sobie wielką spuściznę swoich dzieł muzycznych. Ten wybitny człowiek dyrygował S"Słowiczkiem" 41 lat. Oprócz wymienionego powyżej Juliusza Kandziory Stowarzyszeniem dyrygowali także m.in.: Wilhelm Nocoń, Krystyna Świder, Piotr Warzecha, Hubert Ratka, Paweł Kotucha, a od 2003 r. mgr Barbara Orlińska.

W repertuarze chóru są kompozycje o różnorodnej stylistyce i tematyce między innymi pieśni świeckie, religijne, operowe, rozrywkowe, operetkowe, musicalowe, ludowe oraz okolicznościowe. Stowarzyszenie zasłużyło się dla miasta Ruda Śląska, jak i województwa śląskiego poprzez charytatywny śpiew podczas jubileuszów, Dni Miasta, Jarmarków Świątecznych oraz jako oprawa muzyczna podczas nabożeństw za miasto, oraz ojczyznę.
 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również