Wiadomości z Rudy Śląskiej

Co powinna zawierać polisa do kredytu?

  • Dodano: 2020-05-18 15:00

Zakup wymarzonej i upragnionej nieruchomości rzadko możliwy jest za gotówkę. Właśnie dlatego większość zainteresowanych decyduje się na zakup nieruchomości na kredyt. Decydując się jednak na takie rozwiązanie, trzeba się liczyć z tym, że bank postawi przed kredytobiorcą pewne wymagania, którym trzeba sprostać. Jednym z nich jest odpowiednia polisa ubezpieczeniowa.

Zaciągnięcie kredytu mieszkaniowego wiąże się ze spełnieniem wielu warunków i wymagań, które bank stawia swoim klientom. Wśród tych wymagań znajduje się między innymi dostarczenie całej gamy różnorodnych zaświadczeń, dokumentów i potwierdzeń, w tym zaświadczenia o niezaleganiu w ZUSie czy Urzędzie Skarbowym.

Do tego trzeba udowodnić swoje dochody, które są podstawą do ustalenia zdolności kredytowej zainteresowanego oraz trwałość i pewność zatrudnienia, które stanowią dla banku zabezpieczenie, że klient swój kredyt będzie spłacał. Zabezpieczeniem zaciąganego kredytu jest też sama nieruchomość, która tą drogą ma zostać kupiona.

Banki jednak mają świadomość, że może to być zabezpieczenie bardzo nietrwałe. Wystarczy bowiem nieszczęśliwe zdarzenie, które doprowadzi do całkowitego zniszczenia kredytowanej nieruchomości i już staje się ona bezwartościowa.

Na czym polega zabezpieczenie kredytu polisą mieszkaniową?

Zasadniczo, zabezpieczenie kredytu domem lub mieszkaniem polega na tym, że bank zostaje wpisany do księgi wieczystej nieruchomości, jako podmiot, który założył na niej zastaw hipoteczny. Oznacza to, że gdyby klient przestał spłacać kredyt to bank mógłby przejąć kredytowaną nieruchomość.

Dla rozliczenia wypłaconego, a nie spłaconego kredytu mógłby więc ten lokal sprzedać i ze sprzedaży rozliczyć udzielony klientowi kredyt.

Jeżeli jednak doszłoby do spalenia nieruchomości, a klient przestałby spłacać kredyt, bo znalazłby się w trudnej sytuacji finansowej, wypowiedzenie umowy kredytowej oraz przejęcie nieruchomości nic by nie zmieniło. Bank nie sprzeda spalonego domu ani mieszkania, nie rozliczy więc swoich strat, które poniósł poprzez zaufanie klientowi.

I tu pojawia się konieczność wykupienia ubezpieczenia kredytowanej nieruchomości, które kupowane jest właśnie pod kredyt. Takie ubezpieczenie służy ubezpieczonemu, choć nie bezpośrednio. Bezpośrednio służy bankowi – pozwala na rozliczenie zaciągniętego kredytu. Pośrednio jednak poprawia również sytuację samego kredytobiorcy. Zwalnia go z wieloletniego obciążenia finansowego, pozwalając na ponowne podjęcie próby zaciągnięcia kredytu i kupienia nowego mieszkania.

Co powinno się znaleźć w ubezpieczeniu do kredytu?

Ubezpieczenie kupowane pod kredyt musi zostać opatrzone cesją na bank. Czym jest cesja i jak to zrobić informuje artykuł: https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/artykuly/jak-ubezpieczyc-mieszkanie-lub-dom-pod-kredyt-z-cesja-na-bank.

Warto jednak wiedzieć wcześniej, co powinno się znaleźć w takiej polisie i na co zwrócić uwagę.

Taka polisa powinna uwzględniać ubezpieczenie na wypadek wielu różnorodnych ryzyk, jak: pożar, zalanie, przepięcie, wichury i silne wiatry, kradzież z włamaniem czy wandalizm. Każde z tych zdarzeń powoduje, że budynek traci na wartości i dlatego trzeba go ubezpieczyć.

Kolejna kwestia to wspomniane przekazanie cesji na bank. W ramach umowy cesji wypłata odszkodowania przekazywana jest automatycznie na konto banku, w którym zaciągnięto kredyt. W ten sposób rozliczane jest zobowiązanie właściciela nieruchomości. Dla banku cesja jest potwierdzeniem zabezpieczenia kredytu, a zatem znacząco podnosi wiarygodność klienta w oczach banku.

Wykupienie ubezpieczenia mieszkania często jest konieczne przy kredycie. Suma ubezpieczenia powinna być równa kwocie zaciągniętego kredytu, co jest warunkiem dla jego poprawnego i całkowitego rozliczenia.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.