Wiadomości z Rudy Śląskiej

Coraz bliżej przebudowy ul. Bałtyckiej w Rudzie Śląskiej - Kochłowicach

 • Dodano: 2022-07-14 08:00, aktualizacja: 2022-07-14 09:12

Coraz bliżej przebudowy ul. Bałtyckiej w Rudzie Śląskiej - Kochłowicach. Właśnie wyłoniony został wykonawca tej inwestycji, który po podpisaniu umowy będzie miał 13 miesięcy na realizację zadania. Koszt modernizacji wyniesie blisko 20 mln zł, z czego ponad 15 mln zł stanowić będzie dofinansowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych.

– Obecnie jest to droga gruntowa, ale po przebudowie, będzie miała strategiczne znaczenie dla tej części miasta.  Dzięki modernizacji tej ulicy powstanie bowiem dojazd do terenów inwestycyjnych po byłej kopalni Polska-Wirek – komentuje Jacek Morek pełniący funkcję prezydenta Rudy Śląskiej.

Budowana droga będzie miała ok. 800 m długości

Budowana droga będzie miała ok. 800 m długości i będzie obejmowała odcinek od ul. Radoszowskiej do ul. Długiej. Dodatkowo wybudowane zostanie także przedłużenie drogi, które stanowić będzie   dojazd do posesji znajdujących się przy ul. Bałtyckiej 15, 15A i 19.

Jezdnia budowanej drogi wykonana zostanie z nawierzchni asfaltowej. Taki sam materiał wykorzystany zostanie na budowę drogi rowerowej, która także jest częścią zadania. Dodatkowo powstanie też chodnik i oświetlenie. Przebudowany zostanie także istniejący przepust uliczny oraz wykonana zostanie kanalizacja deszczowa ze zbiornikiem retencyjnym. Przewidziany czas na realizację całej inwestycji to 13 miesięcy.

Warto dodać, że przebudowa ul. Bałtyckiej jest jednym z elementów porozumienia w sprawie zagospodarowania pokopalnianych nieruchomości, które miasto w ubiegłym roku podpisało ze Spółką Restrukturyzacji Kopalń oraz Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną. Jego celem ma być aktywizacja gospodarcza nieruchomości inwestycyjnych po kopalni „Polska-Wirek”, w pobliżu autostrady A4. W ten sposób mają zostać stworzone warunki do powstawania nowych miejsc pracy, które mają częściowo zniwelować negatywne skutki społeczne i gospodarcze przemian w branży energetycznej.

Koszt modernizacji wyniesie blisko 20 mln zł

Przebudowa ul. Bałtyckiej w zdecydowanej większości finansowana będzie dzięki środkom pozyskanym z Programu Inwestycji Strategicznych. Przyznane dofinansowanie wynosi 15,2 mln zł. Natomiast koszt wszystkich prac budowlanych wyniesie blisko 20 mln zł. Przypomnijmy, że aktualnie w mieście realizowana jest także inna inwestycja z dofinansowaniem ze wspomnianego programu rządowego. Chodzi o rewitalizację pl. Niepodległości w Goduli. W tym przypadku miasto otrzymało 4,5 mln zł dofinansowania. Dodatkowo miastu pod koniec maja przyznano z kolejnej odsłony Programu Inwestycji Strategicznych 65 mln zł na budowę odcinka trasy N-S od Drogowej Trasy Średnicowej do ul. Magazynowej w dzielnicy Ruda.

Komentarze (6)    dodaj »

 • rafbud1992@onet.pl

  Drogą się chwalą na naszej ulicy A żyjemy jak w PRLu bo kanalizacji do dziś u nas nie umią zrobić .

 • Zonk

  Ciekawe kto mieszka w tej okolicy?

 • Wylber

  Lida miyszko

 • Wojtyła

  Pytanie kto ważny tam mieszka? bo wątpię że za 20 mln robią dojazd dla działkowców :D

 • Robert

  Bardzo uczęszczana droga. Prawie tak bardzo jak ul. Wolności nieopodal Adrii, gdzie można stracić koła na starych torach tramwajowych. Grunt to priorytety i przemyślane decyzje :)

 • kwiatowe

  Akurat na ten odcinek Wolnosci w tym samym dniu oglosili wybor wykonawcy:) Baltycka bedzie pod nowa strefe przemyslowa, mieszkancy jeszcze sie zdziwia jak sie tam zaroi od ciezarowek.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również