Wiadomości z Rudy Śląskiej

Czekasz na rekompensatę za utracony deputat węglowy? Ruszyła druga transza wypłat

 • Dodano: 2019-10-02 09:15

1 października ruszyła druga transza wypłat rekompensujących utracone prawo do deputatów węglowych. Przelewy trafią do 2600 osób, kolejne 260, które nie wskazały konta do przyjęcia pieniędzy, otrzyma powiadomienia o możliwości odbioru gotówki.

O wypłatach poinformował wiceminister energii Adam Gawęda:

Zgodnie z moimi deklaracjami i zapewnieniami, od dziś ruszają wypłaty rekompensat dla Wdów Górniczych i Sierot z tytułu utraconego deputatu węglowego - napisał na swoim profilu w serwisie Facebook Adam Gawęda.

 

Jednorazowe świadczenia w wysokości 10 tysięcy złotych są przeznaczone dla osób, które nie były pracownikami kopalni, a które jako wdowy lub sieroty utraciły prawo do pobierania deputatu węglowego. Łączna suma wypłacona w tej transzy wyniesie ponad 20 milionów złotych, natomiast kolejne wnioski są wciąż weryfikowane. Warto podkreślić, że nie ma już możliwości złożenia takiego wniosku, bo ustawowy termin minął 23 kwietnia, a zatem weryfikowane są wnioski oddane tylko do tego dnia.

Spółki górnicze na wypłatę rekompensat mają czas do końca roku.

Komentarze (9)    dodaj »

 • kwiatowe

  Dojcie tak dalej te kopalnie i panstwo, ale pozniej nie dziwcie sie jak to wszystko padnie i wara od pomocy publicznej. Zawod jak kazdy inny, 15lat pod ziemia na przodku, a reszta na powierzchni do uczciwej emerytury. Utrzymujemy niepotrzebnie calkiem okazale stado gorniczych emerytow w wieku 50lat. Komuna wiecznie zywa.

 • Elżbieta Złoty

  Jestem wdową po górniku,pobieram rentę rodzinną, mąż zmarł nagle w 2001 r. nie będąc jeszcze emerytom. Do ostatniej wypłaty miał wypłacaney ekwiwalent za węgiel ,ale mnie odmówiono rekompensaty,tłumacząc to tym,ze zmarł gdy jeszcze nie miał prawa do emerytury, teraz odmówiono mi tłumacząc ,ze jego zakład pracy nie istniał już w 2011 r. wiec ja nie jestem uprawniona do tej rekompensaty,czy ktoś może mi to wytłumaczyć?

 • Pracujący

  Wszyscy ino doją kopalnie. Państwo, miasta, emeryty, sieroty, firemki, pośrednicy, a ten co produkuje dostaje po d...€. Dajcie ludziom normalnie zarobić, a nie wiecznie jakieś ALE. Przez całe życie ciągnąć tę "kulę u nogi". W cenie węgla jest ok. 30 różnych podatków (nawet niewiem od czego). Ludzi coraz mniej, obowiązków i rejonów coraz więcej. Wypadkowość rośnie, a płace obcinane żeby potem premie po 560zł netto wypłacić.

 • Maks

  To nie górnik to ciągnie tylko pół Polski

 • Zgraja

  0 wdowach pamiętaćie a co z emerytami co odeszli 2115-2118 niedostali ani złotówki oto solidne państwo

 • Emeryt z 2014

  A ja tu czegoś nie rozumie panie Adamie Gawęda przeszłam na emeryturę w listopadzie 2014 roku i już drugi raz dostałem odmownie wypłaty rekompensaty proszę mi wytłumaczyć dlaczego

 • Emeryt

  Do a .gawedy o co z emerytami 2015 i po...oszukaliscie ich i ty mozesz jeszcze cokolwiek pisac ze dajecie..spolki mialy zysk mieliscie dac ty ktorym sie to nalezy a ktorych oszukaliscie zmuszajac do zrzekniecia sie wegla i ...[...]o z waszych obietnic komunisci byli lepsi dajcie te pieniadze na kota waszego prezesa

 • Emeryt piast

  Gdzie rekompensata dla gornikow ktorzy odzeszli od 2015..oszukanych przez nierobow zwiazkowych...i ministra...ZWIAZKI POWINNO DAWNO WYWALIC SIE Z KOPALN...JUZ SIE TO ZACZYNA ..TO SPRZEDAWCZYKI BIORACY NADSZTYGARSKIE PENSJE...

 • Emeryt

  Wdowy sieroty dostaną a gdzie rekompensata dla emerytów, którzy pracowali na kopalniach, a przeszli na emerytury lub świadczenia przedemerytalne od stycznia 2015. Im się już nie należy ????

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również