Wiadomości z Rudy Śląskiej

Emocje w sprawie deputatów węglowych! Kiedy druga tura wypłat?

 • Dodano: 2019-07-12 10:15

Obietnice Prawa i Sprawiedliwości dotyczące wypłat rekompensat za utracony deputat węglowy nadal budzą emocje. Wczoraj swoją opinią w kwestii polityki obecnego rządu wobec górnictwa postanowili się podzielić posłowie Platformy Obywatelskiej.

Minister Tchórzewski – minister energii, mówił kilka dni temu na konwencji PiS-u w Katowicach, że strategia energetyczna Polski powinna być oparta na haśle „węgiel +” i że węgiel jest i będzie strategicznym surowcem dla polskiej energetyki. No tutaj niestety wychodzi ta hipokryzja i kłamstwa polityków PiS-u. Wszyscy wiemy – mówił o tym pan poseł Gadowski – że rekordowy, bo 20-milionowy import węgla w ubiegłym roku – w tym 13,5 miliona ton z Rosji. W tym roku za pierwszy kwartał również rekordowy import – ponad 3 miliony, co stanowi 70% całego importu to węgiel rosyjski – mówi Paweł Bańkowski, Platforma Obywatelska.

Kolejny zarzut to straty finansowe spółki Tauron. Wydobycie w wysokości ponad miliarda złotych za ubiegły rok oraz ryzyko zbycia Zakładu Janina i obawa o miejsca pracy. To tylko niektóre z uwag w kierunku rządu.

Spółka restrukturyzacyjna wypłaciła 3600 wniosków. Reszta tkwi w zawieszeniu. Pan minister Tobiszowski obiecał, że jest zabezpieczonych 240 milionów złotych na 24 tysiące wniosków, gdzie wpłynęło tylko do spółek – i do Jastrzębskiej, i do Tauronu i do naszej spółki ok 10 tysięcy wniosków. [ąŚ] Nie wiemy teraz, kiedy zacznie się druga tura wypłaty wniosków. No wdowy i sieroty są rozgoryczone. Dlaczego inne dostały, a inne zostały pominięte? Nikt nie chce nam udzielić na to odpowiedzi – mówi Agata Kowalczyk, prezes Stowarzyszenia Wdów i Sierot Górniczych.

Zarzuty odpiera SRK. Według spółki jednoczesną wypłatę wszystkich rekompensat uniemożliwił brak kompletu wymaganych na mocy ustawy dokumentów. Trwa jednak przygotowywanie kolejnych pism i weryfikowanie następnych wniosków. Wszystkie osoby, które do listopada nie otrzymają rekompensat, ani pisemnych odmów, powinny się zgłosić do Spółki Restrukturyzacji Kopalń.

Nie chcecie by Wasze dzieci zamieniły się w wirtualne zombie?
Zobaczcie koniecznie najnowszy odcinek TOP 5 Silesia Flesz!


Źródło: TVS

Komentarze (10)    dodaj »

 • Gość

  Pozytywna decyzja,kompletne dokumenty a kasy jak nie było tak nie ma,skoro piszą jak nie dostaniecie to upomnijcie się w listopadzie to jest to celowe,żałuje że nie oddałam sprawy do Sądu wypłacone byłoby z odsetkami,a tak nie długo minie trzy lata ,zdecyduje się w końcu bo śmieszne to zaczyna już być

 • Anita

  Kiedyś już ktos napisal dlaczego hutnicy nie maja takich przywilejów, przecież im także zabrano deputaty,czy to jest tzw. gorszy sort

 • Artur

  Japa tam Wy się do niczego nie dokładacie bo groszem nie śmierdzicie

 • Tom

  Widze Arturze że poziom Twoich komentarzy jest bardzo wysoki, tylko pogratulować takiemu bogaczowi jak Ty....

 • Tom

  Pracuje w przemyśle motoryzacyjnym i jakoś nikt mi nie daje za darmo samochodów!.Powinno się zlikwidować te przywileje ubiegłego systemu a ludzie pracujący na kopalniach powinni zrozumieć że wszyscy dokładamy do ich przywilejów.Nikt na kopalni nikomu pracować nie kazał więc prosze zrozumieć, że inni ludzie mają dość ciągłego dokładania do Waszych przywilejów.

 • andrzej

  hej hej jak pracujesz w oplu to masz też zniżki i co

 • jerzy

  Piszesz o czymś o czym nie masz pojęcia, to nie są przywileje ubiegłego systemu a sięgają XVII wieku.( http://nettg.pl/news/146162/gornicze-przywileje-byly-zawsze ) Dzięki górnikom Polska mogła szybko odbudować się ze zniszczeń po II wojnie. trzeba było ruszyć tyłek i zatrudnić się na kopalni,niektórym brakowało odwagi a niektórym nie pozwalało zwykłe lenistwo.

 • kwiatowe

  Dopoki kopalnie dzialaly na zasadzie przedsiebiorstw przynoszacych zyski oczywiscie, ze przywileje byly zasadne. To co teraz zostalo z gornictwa wegla energetycznego bardzie przypomina po[...]adly PGR, a nie prezne firmy Ballestramow czy Donnersmarka. Nie ma wiec zadnego powodu zeby doplacac z panstwowej kasy pracownikom nierentownych przedsiebiorstw. Potege Slaska zbudowal CZYSTY KAPITALIZM, do zapasci doprowadzila komuna, a obecne panstwowe spolki razem z ze zwiazkami, rozpaslymi strukturami kopaln oraz zapatrzeniu w przeszlosc dokoncza tylko dziela.

 • Tom

  Jerzy ja nie neguje tego o czym napisałeś wyżej, po prostu czasy się zmieniły i trzeba się do nich dostosować.Jest mnóstwo zawodów które są bardzo ciężkie i co, gdzie mają deputaty ?!Co do pracy na kopalni, dzisiaj trzeba tyrać jak wół czy pracujesz na budowie czy jako magazynier więc praca ciężka jest czy to na dole czy na powierzchni.

 • norm

  Kiedy wreszcie zniknie ten komunizm?

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również