Wiadomości z Rudy Śląskiej

Czterech rudzian zatrzymanych za psychiczne i fizyczne znęcanie nad bliskimi!

 • Dodano: 2024-06-20 08:45, aktualizacja: 2024-06-20 15:07

Tylko w tym tygodniu już czterech mieszkańców Rudy Śląskiej zostało zatrzymanych za psychiczne i fizyczne znęcanie się nad swoimi bliskimi. Mężczyźni od dłuższego czasu znęcali się nad swoimi partnerkami życiowymi, ale czara goryczy przelała się i kobiety zdecydowały się prosić o pomoc. Na wniosek śledczych sąd zastosował wobec jednego tymczasowy areszt, a reszta została objęta prokuratorskimi sankcjami.

Tymczasowy areszt i dozory dla domowych oprawców

Od dłuższego czasu we wszystkich rodzinach trwał koszmar, który cechował się nie tylko awanturami, groźbami pozbawienia życia, ale i znęcaniem fizycznym. Zatrzymani mężczyźni wyłącznie w domowym zaciszu regularnie wszczynali awantury, za posiłek nie taki jak by chcieli, za odmowy wykonania różnych czynności, za zwrócenie uwagi, za co bądź co akurat im nie pasowało. Niejednokrotnie zdarzały się sytuacje, w których grozili śmiercią, gdy komuś się poskarżą. Ofiary przemocy tak długo zwlekały, dlaczego, bo bały się reakcji domowych oprawców. Kiedy kobiety zdecydowały się na powiadomienie policji, agresorzy zostali zatrzymani przez mundurowych. Policjanci wdrożyli we wszystkich rodzinach procedury Niebieskiej Karty i wykonali szacowanie ryzyka, które jednoznacznie potwierdziło zasadność zatrzymania sprawców przemocy. Gdy ci przebywali w policyjnej celi, śledczy zebrali materiały dowodowe, przesłuchali pokrzywdzone i świadków. W najbardziej agresywny i brutalny ze sprawców na wniosek prokuratora, został tymczasowo aresztowany przez rudzki sąd. Reszta została objęta prokuratorskimi sankcjami opuszczenia mieszkania, zakazu zbliżania i kontaktowania się oraz policyjnym dozorem. Za znęcanie się nad rodziną grozi im do 8 lat więzienia.

Przemoc w rodzinie – możliwość uzyskania pomocy Policji

Policja – obok przedstawicieli jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, gminnych komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, oświaty i ochrony zdrowia – jest zobowiązana do podejmowania działań w przypadku podejrzenia wystąpienia zjawiska przemocy w rodzinie. Działania te podejmowane są w ramach procedury „Niebieskiej Karty”.

Celem przeciwdziałania przemocy w rodzinie jest zatrzymanie przemocy na etapie, który nie wypełnia jeszcze znamion przestępstwa. Policja, realizując swe ustawowe obowiązki, reaguje na każdy sygnał dotyczący możliwości wystąpienia zjawiska przemocy w rodzinie. Podejmuje szereg inicjatyw, które mają na celu utrzymanie na wysokim poziomie zadań realizowanych w tym obszarze. W tym celu między innymi udostępnia kanały komunikacji dla obywateli, które wspierają działania w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie.

Numer alarmowy 112

W sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia wynikającego ze stosowania przemocy w rodzinie, w pierwszej kolejności należy skorzystać z numeru alarmowego 112 obsługiwanego przez operatorów Centrum Powiadamiania Ratunkowego, którzy otrzymane zgłoszenie niezwłocznie przekazują bezpośrednio dyżurnym jednostek organizacyjnych Policji właściwych miejscowo dla miejsca zdarzenia, pobytu osoby potrzebującej pomocy.

Uwaga! Dla uruchomienia procedury "Niebieskiej Karty" nie jest potrzebna zgoda osoby dotkniętej przemocą, zaś:

 • osoby, które w związku z wykonywaniem swoich obowiązków służbowych lub zawodowych powzięły podejrzenie o popełnieniu ściganego z urzędu przestępstwa z użyciem przemocy w rodzinie, zobowiązane są niezwłocznie zawiadomić o tym Policję lub prokuratora,
 • osoby będące świadkami przemocy w rodzinie powinny zawiadomić o tym Policję, prokuratora lub inny podmiot działający na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie.

Jeśli doznajesz przemocy w rodzinie, nie obawiaj się skorzystać z wymienionych wyżej form pomocy Policji. Skontaktuj się z najbliższą jednostką Policji, dzielnicowym lub powiadom odpowiednie służby!
Jeśli jesteś świadkiem przemocy w rodzinie, powiadom odpowiednie służby

Komentarze (3)    dodaj »

 • Rudolf

  Tylko, że kobietom trzeba profilaktycznie od czasu do czasu pokazywać kto rządzi w domu.

 • Stefa

  Ty se możesz rządzić na kiblu polecam równo uprawnienie

 • Rudzianka

  Żebyście jeszcze mieli co do gotki

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również