Koronawirus spowodował kryzysy w wielu branżach. Jedną z pierwszych, które dosięgnął, była branża turystyczna. Jak w tym roku radzi sobie branża turystyczna? Czy koronawirus zniechęcił mieszkańców Rudy Śląskiej do urlopowych wyjazdów kolejny rok z rzędu? Gdzie w tym roku wybierają się rudzianie?
Na te i inne pytania odpowiedział Kamil Gryska z biura podróży SUN Travel, które od wielu lat spełnia wakacyjne marzenia mieszkańców Śląska.
Jak radzi sobie branża turystyczna w tym roku? Czy klienci częściej wybierają wyjazdy zagraniczne, czy krajowe?
K.G: Można stwierdzić jasno, że branża turystyczna w obecnej chwili ma ogromny popyt. Napływ rezerwacji tak naprawdę rośnie od stycznia, ale rekordowym miesiącem wśród biur był czerwiec. To właśnie wtedy polscy organizatorzy, z którymi współpracujemy wyczarterowali więcej samolotów niż w 2019 roku, czyli sprzed czasów pandemii. Odnosząc się do tego czy klienci częściej wybierają wyjazdy zagraniczne, czy krajowe mogę śmiało powiedzieć, że około 95% naszych klientów wybiera wojaże zagraniczne.
Jakie kierunki najchętniej wybierają mieszkańcy naszego miasta?
K.G: Od kilku dobrych lat wygląda to podobnie, że mieszkańcy naszego miasta najchętniej wybierają trzy kierunki. Jest to Turcja, Grecja oraz Bułgaria. Największą popularnością cieszy się Turcja.
Gdzie możemy szukać informacji na temat obostrzeń związanych z koronawirusem w danym kraju?
K.G: Informacji na temat obostrzeń związanych z koronawirusem w danym kraju najlepiej sprawdzać u swojego wakacyjnego eksperta. To członkowie Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Agentów Turystycznych (OSAT) - jedynej agencyjnej organizacji w Polsce, do której należy również nasze biuro. Mamy zawsze sprawdzone i rzetelne informacje dotyczące aktualnych warunków wjazdu na poszczególną destynację.
Czy każdy kraj wymaga wykonania testu na COVID-19 przed przyjazdem?
K.G: Nie, są kraje, które nie wymagają wykonania testu przed przyjazdem. Testu nie wymaga np. Albania, Hiszpania kontynentalna oraz Baleary, Cypr, Czarnogóra, Macedonia, Meksyk oraz Dominikana.
Czy we wszystkich krajach respektowany jest paszport covidowy?
K.G: Paszport covidowy jest respektowany we wszystkich krajach.
Które państwa nie otwarły się w wakacje na turystów?
K.G: Z krajów, które cieszą się szczególnym zainteresowaniem nie otwarła się na sezon wakacyjny Tajlandia. Natomiast pierwszy wylot do Maroka 20 sierpnia już jest w sprzedaży i serdecznie zapraszamy do rezerwacji tego pełnego kontrastów kierunku.
Jakie są najbardziej egzotyczne miejsca, do których można się obecnie wybrać za pośrednictwem biura podróży?
K.G: Świetne pytanie! W tym roku w naszym biurze padła rekordowa liczba rezerwacji dokonanych na egzotyczne podróże. Najbardziej cieszy się popularnością Meksyk oraz Dominikana. Przypomnę tutaj również, że właśnie na te dwa kierunki latamy bezpośrednim lotem dreamlinerem z Katowic.
Czy organizują Państwo także wycieczki na terenie naszego kraju? Jeżeli tak, to jakie kierunki są w tym roku najczęściej wybierane?
K.G: Pośredniczymy również w sprzedaży oferty Polskiej. W naszej ofercie znajdą klienci morze, góry oraz mazury. W tym najpopularniejsze Polskie hotele.
Co się stanie, jeżeli wykupimy podróż, a w wyniku zdarzeń losowych nie będziemy mogli wyjechać? Czy tracimy całe pieniądze? Czy może wówczas ktoś pojechać za nas?
K.G: Zacznę od końca, że zmiana uczestnika jest zawsze możliwa. Nawet w dniu wyjazdu. Wtedy za taką zmianę pobierana od klienta jest opłata manipulacyjna. Wysokość tej opłaty zależy od organizatora, u którego mamy wkupioną imprezę turystyczną.
Natomiast co jeżeli nie mamy nikogo za nasze miejsce? A trafił nam się jakiś wypadek losowy, z powodu którego nie możemy odbyć podróży? Wtedy na ratunek przychodzi nam ubezpieczenie od kosztów rezygnacji ze 100% zwrotem. Jeżeli do naszego wyjazdu zostało ponad 30 dni, wtedy mamy 7 dni na zakup takiego ubezpieczenia. Jeżeli do wyjazdu pozostało mniej niż 30 dni, ubezpieczenie należy wykupić w dniu rezerwacji wakacji. Takie ubezpieczenie poszerzone o odpowiedzialność za COVID (trafienie na kwarantanne przed wylotem, zachorowanie na COVID itp.) kosztuje 4,9% kwoty całkowitej imprezy turystycznej.
Przykładowo jeżeli rodzina ma wykupione wczasy w kwocie 8000 zł, za ubezpieczenie zapłaci około 392 zł. W obecnych czasach nie warto na takim ubezpieczeniu oszczędzać.
Bardzo dziękujemy za rozmowę!
Jak spędzacie tegoroczne wakacje? Piszcie w komentarzach!