Wiadomości z Rudy Śląskiej

Czy numizmatyka jest dobrą okazją do inwestycji?

  • Dodano: 2024-03-07 06:30, aktualizacja: 2024-03-08 05:31

Kryzys gospodarczy i związana z nim inflacja sprawiły, że coraz więcej osób zaczęło poszukiwać skutecznych sposobów na pomnażanie swojego majątku. Na rynku istnieje wiele różnych możliwości, które pozwalają na dywersyfikację portfela. Jedną z nich jest inwestowanie w monety kolekcjonerskie. Jednak czy ta forma może być opłacalna? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w poniższym artykule.

Jak wygląda inwestowanie w monety kolekcjonerskie?

Numizmatyka to wyjątkowe hobby, które oprócz wartości kolekcjonerskich może być ciekawym pomysłem na zdobycie dodatkowych funduszy. Należy mieć jednak na uwadze, że w przypadku inwestowania w monety (podobnie jak w przypadku innych form pomnażania kapitału) konieczne jest szczegółowe zapoznanie się z rynkiem. Początkujący numizmatyk powinien dokładnie sprawdzać autentyczność każdej monety i skutecznie oceniać jej wartość. Na początku może to wydawać się trudne, jednak w przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto zasięgnąć porady w punktach numizmatycznych, oferujących profesjonalny skup monet. Znajdujący się tam specjaliści bez problemu ocenią, ile warty jest dany egzemplarz: https://aukcje.numimarket.pl/numizmatyka-ruda-slaska/

W przypadku inwestowania w monety konieczne jest dokonanie zakupu ze sprawdzonego źródła. W tym celu warto skorzystać z oferty sklepów numizmatycznych lub wziąć udział w dedykowanych aukcjach. Jest to o wiele bezpieczniejsze niż zakup monety bezpośrednio od innego kolekcjonera. Na etapie przygotowywania do inwestycji dobrze jest również określić swój kapitał początkowy. W przypadku kolekcjonowania monet nie trzeba zaczynać z dużym zapasem funduszy — numizmatyka umożliwia wejście na rynek również osobom z mniejszymi oszczędnościami, dzięki czemu mogą one stopniowo powiększać swoje dochody.

W jakie typy monet można inwestować?

Rynek monet kolekcjonerskich jest niezwykle rozbudowany, dzięki czemu numizmatycy mogą wybierać spośród wielu wyjątkowych egzemplarzy, w tym zdecydować się na zakup historycznych okazów. W jakie jeszcze typy monet inwestują oni najczęściej?

  • Monety bulionowe - wybijane są z metali szlachetnych (złota, srebra, palladu lub platyny), ich nakład podyktowany jest popytem na rynku. Wartość tych monet związana jest bezpośrednio z ceną kruszcu, z którego zostały wykonane. Z tego powodu mogą one być dobrą alternatywą dla inwestowania w sztabki.
  • Monety kolekcjonerskie - egzemplarze wytwarzane są zazwyczaj przez mennice narodowe i cechują się wyjątkowymi motywami, często upamiętniającymi istotne wydarzenia lub osoby. Na ich wartość przekładają się m.in. zastosowany kruszec oraz unikalność - monety kolekcjonerskie mogą być wybite ze złota lub stopów metali nieszlachetnych. Ponadto ich nakłady są ograniczone - im są one niższe, tym więcej wart będzie dany egzemplarz.

Warto wiedzieć, że niektóre monety bulionowe mogą stać się egzemplarzami kolekcjonerskimi. Zazwyczaj dotyczy to starszych roczników, których design został zmieniony na przestrzeni lat. Jeśli posiadamy takie numizmaty w naszych zbiorach, inwestorzy mogą zapłacić za nie więcej - jednak wiele może zależeć od aktualnych trendów cenowych na rynku. Z tego powodu warto śledzić zmiany, aby móc łatwiej znaleźć potencjalnego kupca.

Inwestowanie w monety kolekcjonerskie - co jeszcze warto wiedzieć?

Aby zapewnić jak najlepszy stan kolekcjonowanych monet, konieczne jest przestrzeganie pewnych zasad dotyczących ich konserwacji. Niektóre starsze egzemplarze mogą być pokryte brudem lub charakterystycznym nalotem - patyną. Wielu początkujących numizmatyków jest zdania, że takie monety należy wyczyścić. Wbrew pozorom, samodzielne czyszczenie monet może znacząco obniżyć ich wartość. Patyna wykazuje właściwości ochronne, a jej usunięcie może odkryć powierzchnię kruszcu naruszoną przez korozję. 

Eksperci odradzają również wszelkiego rodzaju polerowanie, skrobanie, szorowanie czy wycieranie - wszystkie tego typu zabiegi mogą zniszczyć delikatną powierzchnię monety. Nawet najmniejsze zarysowanie spowoduje, że moneta będzie warta mniej niż w momencie jej nabycia. Choć stan zachowania danego egzemplarza ma istotny wpływ na jego wartość, patyna może sprawić, że stanie się on jeszcze bardziej atrakcyjny dla niektórych kolekcjonerów. 

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.