Wiadomości z Rudy Śląskiej

Czy w Rudzie powstanie park kulturowy?

  • Dodano: 2018-05-28 11:15

Część dzielnicy Ruda w Rudzie Śląskiej może zostać objęta szczególną ochroną konserwatorską. Władze miasta i województwa śląskiego chcą utworzyć na jej terenie tzw. park kulturowy. Dziś podpisano list intencyjny w tej sprawie.

– Większość historycznych zabudowań w dzielnicy Ruda jest dobrze zachowana, a co najważniejsze stanowi spójną zabudowę. Jest to idealny punkt wyjścia do tego, by na tej podstawie zbudować uniwersalną opowieść o rozwoju górnośląskich miejscowości, a także o górnośląskich rodach, które na przestrzeni wieków przyczyniły się do rozwoju kulturowego, społecznego i gospodarczego regionu – podkreśla prezydent Grażyna Dziedzic.

Planowany park kulturowy to efekt współpracy Samorządu Województwa Śląskiego i  Miasta Ruda Śląska. Dotyczy on najstarszej dzielnicy Rudy Śląskiej, czyli liczącej ponad 700 lat Rudy.

- Wyjątkowość tego miejsca polega na zachowaniu między innymi układów przestrzennych i urbanistycznych z różnych etapów rozwoju miejscowości: od wsi przez wieś robotniczą z okresu industrializacji po osadę patronacką o wszelkich cechach miasta – mówi członek Zarządu Województwa Śląskiego dr inż. arch. Henryk Mercik.

Obiekty, wśród których znajdują się osiedla patronackie, obiekty sakralne, zespół zamkowy z parkiem i terenem folwarcznym, obiekty małej architektury, budynki przemysłowe, budynki użyteczności publicznej, nekropolie oraz budynki reprezentacyjne są materialną pamiątką po właścicielach Rudy, począwszy od rodziny von Stechow, a skończywszy na rodzie von Ballestrem, właścicielach majoratu rudzko-biskupicko-pławniowickiego od 1758 r. do wybuchu II wojny światowej.

Na krajobraz kulturowy przyszłego parku składają się również elementy krajobrazowe związane z pierwotną działalnością rolniczą miejscowej ludności, łączoną później z działalnością w przemyśle oraz gospodarstwami rolnymi prowadzonymi przez samych Ballestremów (folwark, stawy hodowlane).

- Obiekty na terenie przyszłego parku związane są także z postaciami Karola Goduli i Joanny Gryzik. Są zatem źródłem przekazów ustnych, legend i mitów, stanowiących ważne toposy całej górnośląskiej kultury – zauważa Adam Kowalski, zastępca dyrektora Regionalnego Instytutu Kultury w Katowicach, instytucji koordynującej prace nad powołaniem parku. - Formuła parku kulturowego wydaje się doskonałą okazją nie tylko do prezentacji walorów historycznych Rudy, ale także dopełnieniem narracji ważnych z punktu widzenia zarówno rozwoju Szlaku Zabytków Techniki jak i trasy śladami rodów przemysłowych - dodaje.

Park kulturowy to forma ochrony stworzona z myślą o ochronie krajobrazu kulturowego. Tworzy się go na podstawie uchwały rady gmin, po wcześniejszym zasięgnięciu opinii wojewódzkiego konserwatora zabytków. Na obszarze parku kulturowego mogą być ustanowione zakazy i ograniczenia, dotyczące w szczególności prowadzenia robót budowlanych oraz działalności handlowej, usługowej, przemysłowej i rolniczej, zmiany sposobu użytkowania zabytków nieruchomych, składowania bądź magazynowania odpadów oraz umieszczania tablic, napisów i ogłoszeń reklamowych, a także form małej architektury.

Zasadniczym celem tworzenia parku jest ochrona unikatowych obszarów krajobrazu kulturowego. Nie można jednak pominąć znaczenia tego rozwiązania dla wzmacniania oraz promowania turystycznego, gospodarczego i społecznego potencjału gminy.

Rada gminy w uchwale powołującej park musi określić nazwę i granice parku, a także sposób jego ochrony, w tym zakazy i ograniczenia. Plan ochrony parku kulturowego sporządza wójt gminy lub prezydent czy burmistrz miasta, w uzgodnieniu z wojewódzkim konserwatorem zabytków i przedkłada go do zatwierdzenia radzie gminy. Cała procedura uwzględnia obowiązek przeprowadzenia konsultacji społecznych poprzedzających podjęcie uchwały w sprawie utworzenia parku.

W sumie w Polsce utworzonych zostało 35 parków kulturowych, z których najbardziej znanymi są krakowski Kazimierz i ulica Piotrkowska w Łodzi. W województwie śląskim do tej pory formuły parku kulturowego użyto czterokrotnie: w Żorach (Cmentarz żydowski), Tarnowskich Górach (Hałda Popłuczkowa) oraz w Bieruniu (Obszaru Grobli i Bieruń Stary). Trwają również prace nad powołaniem parku na terenie Rybnika. Rudzki park ze względu na swój zakres i potencjał fabularny będzie pierwszą tak złożoną opowieścią o górnośląskim dziedzictwie zapisaną w historycznej przestrzeni i obiektach.

Czy w Rudzie powstanie park kulturowy?

Komentarze (10)    dodaj »

  • fafik

    Właśnie w ramach parku wali się biblioteka publiczna a wraz z nią ciągle Wirek który kiedys był dzielnica autentycznie handlową A jak komuś parku brakuje, to proponuję dziury w płytach wywiercić i drzewa zasadzić które kiedyś rosły przed UM przed którym obecnie rozgrzana patelnia, dobra na parady w stylu North Korea

  • jo....

    ten park tak powstanie jak ten parking na ul.planty kowalskiego koło biedronki na Nowym Bytomiu.już prawie 2 tygodnie jest zablokowany wjazd a tam ani jednego robotnika,no chyba nie robia bo jest za ciepło.

  • Apsik

    Chyba nie wiecie z czym to się wiąże. Będzie szereg utrudnień dla mieszkających tam ludzi, ku uciesze kogo, turystów? W Rudzie? Posłużmy się przykładem, który sam przerabiałem. Wymiana okien. Muszą być czerwone i z łukiem bo tak sobie życzy konserwator. Ok, nie ma sprawy tylko że takie okna są, na dzień dobry, droższe o ponad 1000 PLN za sztukę od zwykłych(czyt. białych z zaślepką zamiast łuku). To prawda, familoki, czy kamienice z jednolitymi kolorami okien wyglądają znacznie lepiej ale miasto chcąc zachować walory estetyczne robi to kosztem mieszkańców. Miasto nie przewiduje uczestnictwa w kosztach wymiany okien. To jedno z wielu utrudnień jakie czekają mieszkańców parku kulturowego. Nie sądzę, żeby ktokolwiek z urzędników poszedł za ciosem i pomyślał o jakichkolwiek ułatwieniach dla mieszkańców, dla których stworzenie takiego parku to po prostu wzrost kosztów.

  • waldek

    Dlaczego miasto ma ci sponsorować okna? Załóżcie sobie Wspólnotę, płaćcie na fundusz remontowy, uchwalcie możliwość dofinansowania wymiany okien - i po sprawie.

  • Apsik

    Nie rozumiemy się. Wcale nie chce żeby ktokolwiek mi cokolwiek sponsorował. Chodzi o to, że miasto swoimi działaniami tworzy sytuację, w której nie będziesz mógł swobodnie dysponować swoim mieniem. Obawiam się, że po utworzeniu parku kulturowego nie wymienisz swobodnie okien na takiej jakie ci pasują, nie zmienisz pokrycia dachowego na takie jakie chcesz, nie ocieplisz budynku z cegły. Miasto stworzy tzw. "park kulturowy", bo "stworzenie" dokumentu w urzędzie nic nie kosztuje a można się pochwalić działaniami. Z tym że stworzenie takiego dokumentu generuje koszty dla mieszkańców, bez żadnych korzyści dla nich samych.

  • RAŚ

    Przecież to tylko pod publiczkę zrobione. Wystarczy spojrzeć na nazwiska. Koalicja przedwyborcza

  • Inedita

    Lepiej przeznaczyliby pieniądze najpierw na nowy żłobek. Dwa żłobki na 11 dzielnic to mało! Dopiero później niech zajmują się parkiem kulturowym.

  • Za ile lat to się ziści?

    Dobrze usłyszeć tak dobre wieści.

  • Inny park

    Miło by było jakby obecne parki były trzymane w należytym porządku. Trawy niekoszone przez co parki wyglądają na zapuszczone. Może dlatego też ze park powstał za tego złego AS?

  • Ruda

    Tak

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również