Wiadomości z Rudy Śląskiej

Czy w tym roku "zima zaskoczy drogowców"? Jak przygotowana jest Ruda Śląska?

  • Dodano: 2023-11-21 10:30, aktualizacja: 2023-11-22 09:39

Wielkimi krokami zbliża się do nas zima. Czy w tym roku "zima znów zaskoczy drogowców"? Jak przygotowana jest Ruda Śląska? 

Akcja Zima w Rudzie Śląskiej

Zimowe i letnie utrzymanie dróg na terenie miasta jest realizowane przez konsorcjum firm: PreZero Service Południe Sp. z o.o. z siedzibą w Rudzie Śląskiej oraz Saferoad Grawil Sp. z o.o. z siedzibą we Włocławku. 

- Akcja zimowa zostanie powołana dopiero w czasie zmieniających się warunków atmosferycznych (minusowych temperatur oraz opadów). Po jej powołaniu, wykonawcy prowadzą całodobowe pogotowie lub czynną akcję zimową. Działania w terenie od momentu pierwszych sygnałów atmosferycznych, powinny rozpocząć się do 15 minut na drogach I kolejności, do 30 minut na drogach, II kolejności i do godziny na drogach w III kolejności - mówił Mariusz Pol, naczelnik Wydziału Dróg i Mostów rudzkiego magistratu. 

Ponadto drogi są podzielone i będą utrzymywane według czterech następujących kolejności zimowego utrzymania:

  • I kolejność zimowego utrzymania obejmuje drogi wojewódzkie, powiatowe, gminne, po których odbywa się komunikacja zbiorowa;
  • II kolejność zimowego utrzymania obejmuje pozostałe drogi powiatowe i pozostałe drogi gminne, które mają duże znaczenie w układzie komunikacyjnym miasta;
  • III kolejno zimowego utrzymania obejmuje drogi gminny mające mniejsze znaczenie w układzie komunikacyjnym, którymi m in są drogi osiedlowe;
  • IV kolejności zimowego utrzymania obejmuje drogi gminne, wewnętrzne, gruntowe. 

- Podział dróg na poszczególne kolejności utrzymania określa drogi, które są konieczne do odśnieżenia jako pierwsze, celem zapewnienia przejezdności głównych szlaków komunikacyjnych. Dopiero po odśnieżeniu dróg I kolejności, odśnieżane są drogi II kolejności. W razie konieczności (podczas intensywnych opadów śniegu i minusowych temperatur) powołuje się akcję zimową dla III kolejności oraz interwencyjnie dla IV kolejności - mówił Mariusz Pol.

W bieżącym sezonie zimowym na rudzkich drogach będzie pracowało 10 szt. pługo-piaskarko-solarek oraz 6 szt. pługopiaskarek. W  różnych częściach miasta - na odcinkach dróg szczególnie niebezpiecznych - ustawione zostaną także pojemniki z piaskiem. Drogi będą posypywane solą oraz solanką.  W magazynach zabezpieczono 1200 ton soli, która na bieżąco ma być uzupełniana.

Za utrzymanie przejezdności dróg wewnętrznych odpowiadają ich zarządcy

Miasto Ruda Śląska utrzymuje drogi publiczne, wojewódzkie, powiatowe oraz gminne i interwencyjnie drogi wewnętrzne będące własnością gminy. Za utrzymanie dróg, które nie są własnością gminy oraz dróg, na których została ustanowiona służebność gruntowa, odpowiadają ich zarządcy. 

Prawo przewiduje jednak kilka odstępstw od tego obowiązku. Chodnika nie trzeba odśnieżać, jeśli gmina pobiera opłaty za postój lub parkowanie pojazdów w miejscu przeznaczonym także dla ruchu pieszych. Właściciel nie musi też usuwać śniegu z graniczących z posesją przystanków autobusowych czy tramwajowych, które są wyraźnie oznaczone.

Właściciele nieruchomości we własnym zakresie muszą też odśnieżać i likwidować lód z bramy i podwórza swojej posesji, a także usuwać sople i zwały śniegu z dachu budynku i zabudowań gospodarczych znajdujących się na ich terenie. Odgarnięty przy tym śnieg powinien być składowany w miejscu, w którym nie będzie powodował zakłóceń w ruchu pieszych i samochodów.

Właściciele nieruchomości we własnym zakresie muszą odśnieżać i zwalczać śliskość zimową na zjazdach do swoich posesji.

- Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, uprzątnięcie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z dróg dla pieszych położonych wzdłuż nieruchomości, przy czym za taką drogę uznaje się wydzieloną część drogi publicznej przeznaczoną do ruchu pieszych, położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości, należy do obowiązków właścicieli tych nieruchomości - mówił naczelnik Wydziału Dróg i Mostów.

Mandat za nieodśnieżony chodnik

Z art. 117 Kodeksu wykroczeń wynika, że za nieodśnieżenie części drogi przeznaczonej dla ruchu pieszego właścicielowi grozi kara nagany lub grzywny w wysokości do 1500 zł. Taką samą karę można otrzymać np. za nieusunięcie sopli z elementów elewacji. Do prawdziwych konsekwencji finansowych dochodzi wtedy, gdy ktoś poślizgnie się i poturbuje przed naszym domem. Osoba, która ucierpiała, może wówczas żądać od nas odszkodowania np. za złamanie nogi. 

Komentarze (3)    dodaj »

  • Bożena

    Chodniki osiedlowe masakra ,zasypane śniegiem z piaskiem, po których ciężko.przejść ,a inwalida z wózkiem podpórką to już tragedia.

  • Rudzianin

    Chyba ni jak!!! Jest przygotowana Ruda Śląska jest przygotowana do zimy. Przystanki autobusowe nie odśnieżone, chodnikiem...idziesz i normalnie nie możesz dojść, bo w pierony śniegu z mieszanką soli, piasku i tak się próbujesz dostać do domu, lub na kolejny przystanek. Porażka.

  • Rudolf

    Jak co roku będzie wielkie zdziwienie jak spadnie śnieg a na chodnikach zaś będzie katastrofa ale za to przy urzędzie miasta będzie szło spokojnie przejść bo tam bydzie do samej kostki odgarniete

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również