Wiadomości z Rudy Śląskiej

Czy w tym roku "zima znów zaskoczy drogowców"? Jak przygotowana jest Ruda Śląska?

  • Dodano: 2022-11-24 14:00

Wielkimi krokami zbliża się do nas zima. Czy w tym roku "zima znów zaskoczy drogowców"? Jak przygotowana jest Ruda Śląska? 

W tym roku zimowe utrzymanie dróg jest prowadzone  przez Konsorcjum firm: PreZero Service Południe Sp. z o.o. z siedzibą w Rudzie Śląskiej oraz Saferoad Grawil Sp. z o.o. w Rudzie Śląskiej. Akcja zimowa na drogach I i II kolejności została ogłoszona od dnia 17 listopada br., od godz. 18.00 i prowadzona jest poprzez prowadzenie czynnej akcji zimowej, oraz całodobowego pogotowia. 

Akcja Zima w Rudzie Śląskiej

Jak informuje rzecznik rudzkiego magistratu - Adam Nowak dla potrzeb Miasta zapewniono następującą liczbę sprzętu do zimowego utrzymania dróg:

  • 10 piaskarko solarek,
  • 6 pługopiaskarek,
  • 3 samochody ciężarowe lub specjalne, lub ciągniki wyposażone w pługi,
  • 2 pojazdy wyposażone w pług.

- Faktyczna ilość sprzętu pracującego na drogach jest uzależniona od warunków pogodowych (ilości opadów, temperatur) oraz warunków panujących na drogach  - mówi Adam Nowak.

Zimowe utrzymanie dróg w Rudzie Śląskiej

Zimowe utrzymanie dróg podzielone jest na cztery kolejności zimowego utrzymania w zależności od kategorii drogi.

  • I kolejność zimowego utrzymania obejmuje wszystkie drogi, po których odbywa się komunikacja zbiorowa (drogi wojewódzkie, powiatowe, gminne);
     
  • II kolejność zimowego utrzymania obejmuje pozostałe drogi powiatowe i wytypowane drogi gminne mające duże znaczenie w układzie komunikacyjnym miasta;
     
  • III kolejność zimowego utrzymania obejmuje drogi gminne mające mniejsze znaczenie w układzie komunikacyjnym miasta (m.in. drogi osiedlowe).
     
  • IV kolejność zimowego utrzymania obejmuje drogi gminne, wewnętrzne, na których występuje nieliczna zabudowa, drogi gruntowe. Drogi w tej kategorii są utrzymywane interwencyjne, w ograniczonym zakresie w przypadku wystąpienia obfitych opadów śniegu.

Podział dróg na kolejności utrzymania  wskazuje  w szczególności  na to, które drogi są odśnieżane jako pierwsze. Zatem, aby zapewnić przejezdność głównych szlaków komunikacyjnych drogi ujęte w I kolejności są odśnieżane najpierw, a potem drogi ujęte  w II kolejności i kolejnych. 

- Czas przystąpienia do czynnej akcji zimowej w przypadku I kolejności wynosi do 15 min (w przypadku II kolejności do 30 min) od pierwszych sygnałów atmosferycznych wskazujących na konieczność przystąpienia do odśnieżania/posypywania. Łączna długość dróg utrzymywanych w I i II kolejności wynosi 172 km, natomiast  w III i IV kolejności wynosi 127 km - mówi Adam Nowak.

Za utrzymanie przejezdności dróg wewnętrznych odpowiadają ich zarządcy

Warto przypomnieć, że miasto odpowiada za utrzymanie dróg publicznych (wojewódzkich, powiatowych oraz gminnych). Interwencyjnie miasto utrzymuje również drogi wewnętrzne będące własnością gminy. Za utrzymanie przejezdności dróg wewnętrznych, które nie są własnością gminy, odpowiadają ich zarządcy. Podobnie sprawa wygląda z odśnieżaniem chodników. 

Prawo przewiduje jednak kilka odstępstw od tego obowiązku. Chodnika nie trzeba odśnieżać, jeśli gmina pobiera opłaty za postój lub parkowanie pojazdów w miejscu przeznaczonym także dla ruchu pieszych. Właściciel nie musi też usuwać śniegu z graniczących z posesją przystanków autobusowych czy tramwajowych, które są wyraźnie oznaczone.

Właściciele nieruchomości we własnym zakresie muszą też odśnieżać i likwidować lód z bramy i podwórza swojej posesji, a także usuwać sople i zwały śniegu z dachu budynku i zabudowań gospodarczych znajdujących się na ich terenie. Odgarnięty przy tym śnieg powinien być składowany w miejscu, w którym nie będzie powodował zakłóceń w ruchu pieszych i samochodów.

- Informuję, że zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (tekst jednolity: Dz. U. z 2022 r. poz. 1297 z późniejszymi zmianami) właściciele nieruchomości zobowiązani są do uprzątnięcia błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z dróg dla pieszych położonych bezpośrednio wzdłuż granicy nieruchomości. Zatem zgodnie z powyższym właściciele nieruchomości są zobowiązani również do odśnieżania i posypywania dróg dla pieszych przed posesją. Natomiast za odśnieżanie dróg dla pieszych na terenie osiedli mieszkaniowych odpowiadają  zarządcy/właściciele nieruchomości - mówił Adam Nowak. 

Mandat za nieodśnieżony chodnik

Z art. 117 Kodeksu wykroczeń wynika, że za nieodśnieżenie części drogi przeznaczonej dla ruchu pieszego właścicielowi grozi kara nagany lub grzywny w wysokości do 1500 zł. Taką samą karę można otrzymać np. za nieusunięcie sopli z elementów elewacji. Do prawdziwych konsekwencji finansowych dochodzi wtedy, gdy ktoś poślizgnie się i poturbuje przed naszym domem. Osoba, która ucierpiała, może wówczas żądać od nas odszkodowania np. za złamanie nogi. 

Komentarze (3)    dodaj »

  • Hela

    Każdego roku zaskakuje czy to w styczniu czy w lutym spada śnieg. Dlaczego w tym sezonie zimowym miało by być inaczej

  • ANTY UE

    Jestem ciekawy co się będzie działo przy pierwszym porządnym ataku zimy jadąc ze Wirku na Halembe Chodzi o ten tymczasowy przejazd nad Kochłówką hahaBędzie ciekawie

  • Jorg

    Nie CZY? Tylko KIEDY ich zaskoczy?

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również