Opony całoroczne nieustannie zyskują na popularności. Ich wszechstronność i wygoda użytkowania przekonuje kolejnych kierowców. Dodatkowym argumentem jest perspektywa zaoszczędzenia pieniędzy – jeden komplet wielosezonowy wydaje się tańszy niż dwa osobne na lato i zimę. Co decyduje o tym, że opony całoroczne się opłacają i kto może na tym skorzystać?
Jaki typ kierowcy może zyskać na oponach całorocznych?
Opony całoroczne najlepiej sprawdzą się wśród kierowców, którzy nie wyjeżdżają poza miasto lub opuszczają je stosunkowo rzadko oraz nie wykonują znacznych przebiegów w ciągu roku. Osoby o spokojnym i zrównoważony stylu prowadzenia mogą oczekiwać od kompletu wielosezonowego zarówno odpowiedniego bezpieczeństwa, jak i satysfakcjonującej żywotności. Modele wielosezonowe szczególnie korzystnie wypadają w autach o niewysokiej mocy, które pokonują rocznie do około 5-6 tys. km i nie są użytkowane w wymagających warunkach pogodowych i drogowych.
W jakich warunkach pogodowych opony całoroczne sprawdzają się najlepiej?
Parametry opon całorocznych są zoptymalizowane tak, aby zapewnić możliwie korzystną równowagę osiągów letnich i zimowych. W efekcie są w stanie dobrze sprawdzać się w temperaturach od około -10 do mniej więcej 30 stopni Celsjusza. Wraz ze zmianą warunków drogowych na bardziej skrajne, możliwości opon całorocznych zaczynają coraz wyraźniej ustępować oponom letnim i zimowym porównywalnej klasy.
Oszczędność czasu i pieniędzy – dlaczego niektórzy kierowcy wybierają opony całoroczne?
Jedną z głównych zalet opon całorocznych jest możliwość uniknięcia kolejek w serwisach wulkanizacyjnych. Wulkanizację można odwiedzić poza sezonem wymiany, aby wykonać wyważenie i rotowanie kół oraz kontrolę bieżnika. Oszczędność i wygoda wynika też z braku konieczności magazynowania drugiego kompletu – odpada wożenie go w samochodzie na wymianę i składowanie w garażu lub piwnicy bądź też płacenie za przechowalnię.
Dodatkowa oszczędność może też być następstwem zakupu jednego kompletu zamiast dwóch. Jeżeli przebiegi roczne są niskie, to jeden komplet całoroczny może służyć przez całkiem długi czas. W efekcie użytkowanie opon całorocznych w sposób zgodny z ich przeznaczeniem może faktycznie obniżyć wydatki na kwestie związane z ogumieniem. Jeśli rozważasz zakup takich opon, warto zapoznać się z ofertą opon wielosezonowych w sklepie sklepopon.com.
Zalety i wady opon całorocznych w porównaniu z sezonowymi
Opony całoroczne mogą zaoferować zalety wynikające z wygody użytkowania oraz potencjalnych oszczędności. Wady opon całorocznych ujawniają się podczas intensywnej eksploatacji samochodu. Przy wyższych przebiegach opony całoroczne mogą zużywać się stosunkowo szybko – w końcu jeżdżą przez wszystkie 12 miesięcy w roku.
W efekcie zakup nowego kompletu może być wymagany na tyle często, że nie zrobi to szczególnej różnicy w porównaniu z kupowaniem opon letnich i zimowych. Przy podejmowaniu decyzji należy również uwzględnić parametry przekładające się na dynamikę, osiągi oraz skuteczność w wymagających warunkach – te czynniki także sprawiają, że opony całoroczne w wielu przypadkach nie są optymalnym wyborem.
Przypadki, gdy opony letnie i zimowe pozostają lepszym rozwiązaniem
Podsumowując, opony wielosezonowe wypadają najkorzystniej po spełnieniu następujących warunków: niewysokie przebiegi, jazda miejska, umiarkowany styl prowadzenia auta. Przy spełnieniu wszystkich trzech niemal na pewno model całoroczny będzie optymalnym wyborem. Opony letnie i zimowe pozostają najrozsądniejszym rozwiązaniem do samochodu, który powinien być gotowy, aby zapewnić coś więcej. Częsta jazda w trasie, wykonywanie rocznych przebiegów ponad 10 tys. km, jazda zimą w mocno śnieżnych warunkach – np. na drogach bocznych i wiejskich, czy podczas zimowych wycieczek w góry – w przypadku takich zastosowań, opony letnie i zimowe wciąż pozostają zdecydowanie wskazane.