Wiadomości z Rudy Śląskiej

Daniel Zych stworzył utwór Duchy zadedykowany górnikom. Posłuchajcie!

 • Dodano: 2021-05-15 12:45

Daniel Zych, mieszkaniec Rudy Śląskiej, utalentowany artysta i absolwent Wydziału Teatru Tańca Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie zaskoczył po raz kolejny. Tym razem na niwie muzycznej. 10 maja miała bowiem miejsce premiera jego utworu „Duchy”, który został zadedykowany wszystkim, którzy pracowali w kopalniach, a także ich rodzinom.Artystę można było już zobaczyć na scenie  Bytomskiego Teatru Tańca i Ruchu „ROZBARK” w spektaklu „Okruchy z wesela”, który został przygotowany pod opieką Jerzego Stuhra, a choreografię stworzyła Nina Minor, będąca absolwentką WTT AST. Daniel Zych wystąpił także w spektaklu „N/EBO”, który zrealizowano w oparciu o prace studentów WTT, powstałe podczas warsztatów Anny Godowskiej i Sławomira Krawczyńskiego oraz w najnowszej produkcji Teatru Rozbark - „PROPAGANDA. ucieleśnienie” w reżyserii Anny Piotrowskiej. Sztuka zainspirowana jest historią powstań i plebiscytów śląskich. Jej scenicznemu wykonaniu towarzyszyła muzyka na żywo w wykonaniu MS Oberschlesien.

Premiera piosenki "Duchy" miała miejsce w maju

Po aktorstwie i tańcu przyszła pora na muzykę. Daniel Zych przygotował utwór opatrzony znaczącym tytułem. Piosenka „Duchy” stanowi niejako hołd dla braci górniczej i ich trudu, a zarazem pożegnanie świata węgla i stali. Artysta porusza kwestie związane z planowaną datą likwidacji górnictwa. 

- Daniel Zych - młody artysta z Rudy Śląskiej. Absolwent Akademii sztuk teatralnych wydziału Teatru Tańca w Bytomiu. Aktualnie aktor Teatru Rozbark. Właśnie nagrał utwór z dedykacją dla wszystkich pracowników kopalń i ich rodzin. To chyba pierwsza piosenka nawiązująca do wyznaczonej daty likwidacji górnictwa. Tytuł bardzo wymowny. Czy górnicy niebawem będą duchami?! Posłuchajcie jego utworu proszę dokładnie. I jeszcze jedno. Zapamiętajcie to nazwisko. Coś mi się wydaje, że jeszcze nie raz usłyszymy Daniela i o nim poczytamy. Brawo! – skomentował Krzysztof Mejer, wiceprezydent Rudy Śląskiej.

Premiera utworu w Sieci miała miejsce 10 maja.

- Utwór jest dedykowany wszystkim, którzy pracowali w kopalniach, a także ich rodzinom. Niech nie będą „Duchami”, niech pozostanie pamięć, a pracujący aktualnie, nie powinni nigdy pozostać pozostawieni sami sobie. Dziękuję Wam – pisze Daniel Zych.

Posłuchajcie utworu!

Prezydent Grażyna Dziedzic oceniła, że utwór brzmi nostalgicznie i składnia do zadumy.

- „Duchy” - to najnowszy utwór pochodzącego z Rudy Śląskiej Daniela Zycha. Nagranie zostało zrealizowane z dedykacją dla wszystkich pracowników kopalń i ich rodzin. Piękny teledysk - oszczędny w środkach, liryczny i skłaniający do zadumy... Muszę przyznać, że po jego obejrzeniu zrobiło mi się trochę smutno. Cieszy mnie jednak to, że młodzi ludzie kultywują nasze dzieje, tradycje i ludzkie historie, często niestety tragiczne, ale to również stanowi część naszego dziedzictwa – napisała w mediach społecznościowych Grażyna Dziedzic, prezydent Rudy Śląskiej.

Komentarze (9)    dodaj komentarz »

 • bramkarz

  boszee kto tego słucha, toż to gorsze niż disco polo

 • Beata

  O Boshe, no to tutaj mamy mistrza słowa.

 • Ehh

  Disco polo? Na prawdę?

 • Ruda

  Piękny, utwór.

 • cyps albo zyps

  Poprosimy jeszcze ckliwe piosenki o: hutnikach, budowlańcach, elektrykach wysokich napięć, kierowcach, pielęgniarkach, ekspedientkach, strażakach, sprzątaczach, lekarzach i kolejarzach...

 • Rudzianka

  Szacun , szybko zapominamy o tych co tam zginęli ,utwór jednak nakłania do zadumy .Dzięki Bogu mój mąż już nie zjeżdża a sytuacji było wiele ciężkich.

 • Dolas

  NASTYMPNY GOROL BEZ ZIELONEGO POJĘCIA O GÓRNIKACH I GÓRNICTWIE

 • Wjk

  Niech pani Dziedzic myśli też o innych pracownikach tego miasta. Tu żyją inni ludzie którzy pracują w różnych zawodach. Ciezko pracują nie tylko górnicy.

 • ewa

  Jestem pełna podziwu dla tego młodego człowieka, za wrażliwość, słowa prawdy ubrane w poezję. Piękne po prostu piękne.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.