Wiadomości z Rudy Śląskiej

Demonstracja przed placówką Straży Granicznej w Rudzie Śląskiej

 • Dodano: 2021-10-02 13:30, aktualizacja: 2021-10-04 09:20

W piątek po południu pod placówką Straży Granicznej w Rudzie Śląskiej odbyła się demonstracja. Grupa aktywistów protestowała przeciwko sposobowi traktowania uchodźców na granicy polsko-białoruskiej.

Demonstracja przed placówką Straży Granicznej w Rudzie Śląskiej

W piątkowe popołudnie aktywiści broniący praw człowieka, z grupy No Borders Katowice oraz Federacji Anarchistycznej Śląsk postanowili zademonstrować swój sprzeciw  w związku z działaniami Straży Granicznej. Aktywiści pod płotem placówki w Rudzie Śląskiej ułożyli manekiny ubrane w bluzy i kurtki. Miały one przedstawiać uchodźców zatrzymanych na granicy polsko-białoruskiej.

Oprócz tego na płocie zostały zawieszone transparenty z takim hasłami jak: "pushbacki to zabójstwo", "to są wasze ofiary", "Rząd ma krew na rękach", "granica człowieczeństwa", czy "ilu jeszcze zabijecie?". Przy manekinach aktywiści ustawili znicze. 

Stan wyjątkowy w przygranicznym pasie z Białorusią

Warto przypomnieć, że od 2 września w przygranicznym pasie z Białorusią - w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego - obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy. W czwartek wieczorem Sejm zgodził się na wnioskowane przez prezydenta przedłużenie stanu wyjątkowego o 60 dni.

Szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński mówił w czwartek w Sejmie, że "na granicy polsko-białoruskiej jest 4 tys. funkcjonariuszy Straży Granicznej; 2 tys. 500 żołnierzy, kilkuset policjantów z oddziałów prewencji i kontrterrorystycznych".

Grupa 20 migrantów została odesłana na granicę z Białorusią

W poniedziałek przed placówką Straży Granicznej w Michałowie na Podlasiu przebywało ponad 20 migrantów, w tym kobiety oraz ośmioro dzieci. Grupa została odesłana na granicę z Białorusią. Między innymi to ta sytuacja mocno zbulwersowała aktywistów działających na rzecz praw człowieka. 

- Nie ma naszej zgody na systemowe łamanie praw człowieka. Straż Graniczna nie musi ślepo wypełniać rozkazów, nie musi ślepo tańczyć tak, jak im politycy zagrają. Co oni czują, kiedy wypychają na śmierć małe dzieci do lasu? Czy nie jest im wstyd? - mowiła podczas piątkowej manifestacji w Rudzie Śląskiej, jedna z aktywistek, dziennikarzowi Gazety Wyborczej. 

W piątek Straż Graniczna opublikowała w tej sprawie komunikat. Poinformowano w nim, że w poniedziałek "funkcjonariusze z placówki Straży Granicznej w Michałowie odnaleźli w pasie przygranicznym grupę obywateli Iraku, która nielegalnie przekroczyła granicę państwową". 

"W związku z tym, że w grupie tej znajdowały się dzieci, funkcjonariusze postanowili przewieźć te osoby do Placówki Straży Granicznej w Michałowie, aby zweryfikować legalność i cel ich pobytu na terytorium naszego kraju" - czytamy.

Jak przekazała Straż Graniczna, "obywatele Iraku, w tym dzieci, otrzymali od funkcjonariuszy napoje i jedzenie". Dodano, że "nikt z tych osób nie potrzebował pomocy medycznej i nie zgłaszał, że takiej pomocy oczekuje".

"Funkcjonariusze Straży Granicznej poinformowali cudzoziemców o możliwości złożenia wniosku o pomoc międzynarodową, lecz rodzice dzieci odmówili złożenia takiego wniosku w Polsce. Osoby te były zainteresowane wyłącznie złożeniem wniosku o pomoc międzynarodową w Niemczech" - czytamy w komunikacie Straży Granicznej.

Dodano, że "w związku z powyższą sytuacją, funkcjonariusze Straży Granicznej zawrócili te osoby na linię granicy z Białorusią, tj. państwem, w którym przebywają legalnie".

Przedstawiciele niektórych organizacji otwarcie krytykują te działania. W czwartek na antenie TVN24 sprawę migrantów z Michałowa komentowała Małgorzata Jaźwińska, członkini Stowarzyszenia Interwencji Prawnej. 

" [...] wywózki osób na Białoruś nie są zgodne z prawem. To nie są osoby, które powinny nocą błąkać się po bagnach na granicy polsko-białoruskiej - podkreśliła.

Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej

Jak informuje Straż Graniczna w pierwszym dniu października na granicy polsko-białoruskiej odnotowano aż 601 prób jej nielegalnego przekroczenia. Wśród 29 zatrzymanych, którzy próbowali dostać się do Polski, było 23 obywateli Iraku, trzech obywateli Iranu, dwóch obywateli Angoli oraz obywatel Konga. Zatrzymano także pięciu cudzoziemców, którzy pomagali w procederze - to dwóch obywateli Ukrainy, dwóch Syrii oraz obywatel Mołdawii.

Przez cały wrzesień granicę Polski i Białorusi próbowano przekroczyć 7 535 razy. W całym roku 2020 takich prób było 120. Straż Graniczna informuje również, że w strzeżonych ośrodkach dla cudzoziemców w Polsce przebywa obecnie 1490 osób, wśród nich najwięcej obywateli Iraku.

Komentarze (91)    dodaj »

 • Stev

  W naszym kraju jest bardzo dużo ludzi bezdomnych przykład Miasto Ruda Śląska gdzie Straż Miejska odwiedza ich szałasy w miejskich lasach i kanałach .Tym ludziom pomagać trzeba bo to nasi obywatele Polacy

 • Piotr

  Tych anarchistów to sam bym z chęcią pogonił za białoruska granice

 • Ant

  Ja bym przydzieli kazdemu z tych aktywistów po jednym uchodzcy na utrzymanie. Rozumiem ze pomoc jest konieczna ale niemozna pozwolic zeby chmarami prElazili jak szarancza rozpelzajac sie we wszystkie strony od tak. Zamiast probowac załatwic azyl w cywilizowany sposob wola jak psy pod plotem koczowac.

 • On

  Ostatni straż graniczna zawiozła do ośrodka uchodźców, 2 mężczyzn 3 kobiety i dwójkę dzieci. Po dniu pobytu faceci spierd... Zostały kobiety i dzieci. Dlaczego wpychają się do nas, pomoc EU powinna polegać na dostarczeniu pieniędzy i broni tym leniwym gnojkom by zrobili sobie porządek w tych swoich zasranych kraikach.

 • Okularnik

  Ty, Karminadel jak mozesz byc tak glupi? Osobiscie jestem ob. Niemiec, mieszkam tu 35 lat, dobrze znam mentalnosc moich ziomkow, jak widze ty na sile chcesz abyscie zostali naszymi parobkami, stuknij sie -gdzie to ty wiesz. waszemu rzadowi naleza sie duze slowa uznania za wszystko co robi, a juz najbardziej za polityke na granicy.

 • Maksymilian Janowski

  Te pustaki z Rudy czy z importu???

 • Ewa

  Moze w koncu nasz kosciólek okaze sie milosierny tak jak nas nauczają....mają teraz pole do popisu, na kazdej farze napewno znajdzie miejsce dla jednej rodziny!!!! Wtedy zacznę chodzic do kosciola i co niedziele wrzuce do koszyczka minimum 10zł

 • ruda

  Do kościoła i tak nie będziesz chodzić , nie chodzisz teraz również bo byś wiedziała ,że ostatnio nasze kościoły zbierały na Afgańczyków .Poza tym wejdź na stronę Caritas Polska to się dowiesz jaka pomoc udzielana jest pastwom Afryki.Ta materialna jak i na miejscu .W Polsce nie ma potrzeby im pomagać , bo Polska ich tu nie wpuści.Tak więc śmiało te twoje 10 zł zamiast wrzucić do koszyczka możesz jak zwykle przeznaczyć na taniego jabola.

 • Padre

  A na ch... im ta pomoc finansowa skoro oni tam mają wojny, suszę? Poza tym skąd wiesz ile z tej "pomocy" faktycznie idzie na pomoc?

 • Ruda

  Typowy padre - burak ,co ci mam boroku odpowiedzieć .To tak jakbym się ciebie zapytał ,skąd wiesz ,że zrobił cię twój ojciec

 • Padre

  Skoro chcą do Niemiec, to proszę bardzo ale nie przez Polske. Jeżeli któryś poprosi o azyl w Polsce to nie widzę problemu żeby im pomóc. Ale pomagać w nielegalny tranzycie to już przesada

 • Kochłowiczanin

  Nie wiedziałem że w Rudzie Śląskiej mieszkają [...],ale widać z tego że są w całej Polsce.

 • Monia

  Oj jacy wszyscy są wpólczujący i gotowi do pomocy. Wiadomo ze szkoda ludzi przede wszystkim dzieci. To bardzo przykre ale niestety jest ale...myslicie o konsekwencjach takiego wpuszczenia do Unii a przede wszystkim do Polski. Fakt oni nie chcą do nas tylko do Niemiec ale na samej granicy stawiają wymagania!!! To co bedzie pózniej, nie boicie sie o swoje bezpieczenstwo??? W naszym kraju juz chyba jest wystarczająco zle zeby jeszcze sprowadzac uchodzcow

 • Ernest_Vitczok

  Niby tacy to jesteśmy tolerancyjni, empatyczni, doznaliśmy jako naród tyłu upokorzeń i cierpień. A teraz widać wyraźnie, jesteśmy narodem rasistów! Zupełnie nie rozumiemy (większość społeczeństwa) w jakiej sytuacji znaleźli się ci ludzie. Nie mamy empatii. Okazujemy pogardę. A już to co zrobił (prezentacja filmów i zdjęć) człowiek występujący jako minister poważnego państwa dumnego z niesamowitą historia zasługuje na określenie dno!

 • Piter

  Vitczok właśnie są do przygarnięcia ci afgańcżycy co ich zatrzymali w Świonach,Bierzesz ich pod dach?

 • Tomek

  W porównaniu do krajów europy zachodniej to Polska jest tolerancyjna. Jak z ciebie taka matka Teresa z Kalkuty to zaproś pod swój dach i utrzymuj. Bo jakoś oni kilka tys dolarów za przemyt mieli a teraz czekają na darmocha po za tym to oni nie uciekają przed wojną.

 • Polak

  Najbardziej irytują mnie te wypowiedzi i tu i u rozhisteryzowanych polityków z opozycji gdzie mowa o nieludzkim traktowaniu uchodźców , humanitaryzmie ,godności .Typowe oddziaływanie na naszej wrażliwości .To obrzydliwe i świadczące jak nienawiść zasłania logiczne myślenie i ocenę sytuacji.Fanatyczna nienawiść opozycji i przeciwników rządu całkowicie odrzuca troskę o interesy Polski .Nie po to kilka pokoleń Polaków walczyło o wolność ,niepodległość , swoją tożsamość i charakter narodu .Nie po to skupia się wokół wypracowanego przez dziesiątki lat systemu wartości , zachowań , etosu pracy , uregulowań prawnych , norm społecznych by teraz wszystko to poszło na marne.Jak ci zaciekli obrońcy tych uchodźców tak zajadle krytykujący poczynania rządu czy wojska wyobrażają sobie dalszy ciąg wydarzeń .Ktoś tam rzuci na pokaz czekoladę tym biednym dzieciom, kilkudziesięciu innych to nagra czy sfotografuje i wszyscy czują się samarytanami .Nikt jednak się nie zastanowi co dalej .Przecież widzimy, że eksodus ludności z tamtego rejonu do Europy od kilku lat narasta i nie są to niezauważalne grupy tylko sprawa dotyczy już kilkuset tysięcy tych uchodźców.Co najgorsze końca nie widać .Zachód już wyraźnie sobie z tym zjawiskiem nie radzi i dawno już przestal udawać ,że przygarnięcie do siebie tych ludzi to nie żaden problem.Jasne ,że rząd musi podejmować decyzje niepopularne .Każdy z nas włącznie z rządem , Pisem i opozycją chciałby ,żeby ci ludzie tam koczujący przy granicy w pokoju i bezpieczeństwie mogli żyć u siebie.Takie wędrówki ludów jednak nigdy nie rozwiążą problemu a raczej zaostrzą konflikty i zdestabilizują te rejony świata gdzie panuje względny spokój i stabilizacja.Opozycja coś po raz kolejny chce niecnymi środkami coś dla siebie ugrać. Na okrągło chcąc wzbudzić litość , a jednocześnie pogardę dla rządzących ukazując dramatyczne sceny z granicy z udziałem niewielkiej grupki , w której w dodatku są dzieci.Owszem osiągają tym jakiś swój cel , bo zawsze w każdych okolicznościach krzywda dzieci budzi współczucie .Ale już tym chorym z nienawiści politykom nie przychodzi do głowy jak rozwiązać ten problem .Gdyby zachodziła pewność ,że ten przypływ uchodźców skończy się na tysiącu , to prawdopodobnie państwo by się z tym uporało , ale wiemy ,że niekontrolowane wpuszczanie do Polski wciąż stale przybywających tu tabunów tych ludzi doprowadzi do totalnego kryzysu i chaosu nad którym już nikt nie zapanuje.To ,że zależy na tym Łukaszence czy Putinowi to się nie dziwię ale ,że Tusk i jemu podobni chcą na nas sprowadzić to nieszczęście to już tylko mówi o tym ,że opozycja po trupach chce dorwać się do władzy.Na koniec .To Niemcy powinni nam dziękować i pomagać w zabezpieczeniu granicy z Białorusią , bo to w ich interesie .Przecież na dobrą sprawę Polska mogła by ustawić autobusy przy granicy .Załadować je uchodźcami , nakarmić ich wszystkich i podwieźć pod granicę z Niemcami , wypuścić ich za niemiecką granicę i jeszcze pomachać im życząc wszystkiego najlepszego w nowej ojczyźnie.

 • Karminadel

  Niby Polak a w ortografii i składaniu zdań niejeden uchodźca by Ciebie zawstydził! Nie ma ci wstyd człowieku? Skoro jesteś Polak to pisz stosując się do przyjętych reguł dla naszego języka.Co do sensu, Ja naprawdę nie potrafię zrozumieć jednego, dlaczego jako kraj nie korzystamy z pomocy frontexu? To jest dziwne i niezrozumiałe.Opozycja ma prawo przedstawić swoje racje, krytykować na tym polega demokracja! A strona rządowa, no cóż, manipuluje społeczeństwem, ta prezentacja Kamińskiego, to była podła manipulacja. Nie ma pewności, czy te materiały są prawdziwe. Każdemu z nas by poogladali telefon to byśmy pewnie na większych dewiantów wyszli, taka prawda!

 • Kochłowiczanin

  Frontex siedzi od paru dni w Polsce,widać masz takie informacje jak ta nasza opozycja i powtarzasz to co oni.Szczekaj szczekaj aż ktoś cię pies w nogę ugryzie

 • Miodek

  Jak kogoś karminadel pouczasz, to nie kompromituj się,bo w twoim tekście jest więcej błędów jak u tego co go tak krytykujesz.

12345

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również