Wiadomości z Rudy Śląskiej

Funkcjonariusze Straży Granicznej z Rudy Śląskiej zatrzymali dwóch obywateli Afganistanu

 • Dodano: 2021-06-17 08:00, aktualizacja: 2021-06-17 08:46

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Rudzie Śląskiej zatrzymali dwóch obywateli Afganistanu. Cudzoziemcy podróżowali z Rumunii ukryci w nowym samochodzie osobowym przewożonym na lawecie.


Zatrzymali dwóch obywateli Afganistanu

Do zatrzymania cudzoziemców doszło 10 czerwca w Gliwicach. Kierowca zestawu ciężarowego, obywatel Rumunii, po wjeździe na teren gliwickiego przedsiębiorstwa, zauważył obecność niepożądanych pasażerów w jednym z samochodów przewożonych na lawecie. Powiadomił Policję, a następnie Straż Graniczną. 

- Przybyli na miejsce zdarzenia funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Rudzie Śląskiej ustalili, że mężczyźni to prawdopodobnie obywatele Afganistanu. Żaden z nich nie posiadał dokumentów uprawniających ich do legalnego pobytu na terytorium RP, w związku z czym zostali oni zatrzymani. W toku dalszych czynności służbowych wykluczono udział kierowcy w przemycie osób - czytamy na stronie Śląskiego Oddziału Straży Granicznej.

Obcokrajowcy zostali umieszczeni w strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców

Mężczyźni usłyszeli zarzut przekroczenia granicy państwowej z Czech do Polski wbrew przepisom przy użyciu podstępu, polegającego na ukryciu się w samochodzie przewożonym na naczepie ciężarówki. Obaj przyznali się do stawianego im zarzutu, złożyli wyjaśnienia i poddali się dobrowolnie karze 4 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na okres próby 2 i 3 lat. Ponadto okazało się, iż cudzoziemcy już dwukrotnie wnioskowali o przyznanie im ochrony międzynarodowej (na terenie Grecji oraz Rumunii). 

Na podstawie decyzji sądu obcokrajowcy zostali umieszczeni w strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców. Będą tam przebywać do czasu przekazania ich do państw, w których ubiegali się o ochronę międzynarodową, w ramach tzw. procedury dublińskiej.

Zobacz także

Komentarze (3)    dodaj komentarz »

 • syncysko ze zgodowych domow

  nazot do dom raus!

  • syncysko ze zgodowych domow
   2021-06-19 22:05
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • Aga11

  Ciekawe czy byli szczypieni i tak zaraza sie szerzy

 • Gość

  Tak, zaraza się szerzy od 2 osób, które ryzykują życie żeby zyskać bezpieczeństwo. Z pewnością mają szczepienia, w końcu wiadomo, że w Afganistanie opieka medyczna jest na najwyższym poziomie. Wyjrzyj czasem poza swój nos, pomyśl, że gdzieś są tragedię, sama szukałabyś schronienia gdyby i nas było niestabilnie i pewnie jeszcze... oczekiwałabyś pomocy i zrozumienia?

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.