Wiadomości z Rudy Śląskiej

Detoks - czym jest? Jakie ma skutki na organizm?

  • Dodano: 2022-12-30 07:30, aktualizacja: 2022-12-30 07:45

Z pojęciem detoksu spotykamy się często w ośrodkach leczenia uzależnień. Jest to jeden z etapów pozwalających na powrót do zdrowia zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Na czym polega? Jakich nałogów dotyczy?

Czym jest detoksykacja?

Długotrwałe zażywanie środków uzależniających może doprowadzić do wyniszczenia organizmu. Zwłaszcza w zaawansowanym stadium w wielu komórkach obecne są toksyny, które negatywnie wpływają na rozwój i pracę układów zarówno krwionośnego, nerwowego, jak i pozostałych. W celu pozbycia się tych szkodliwych substancji przeprowadza się specjalny proces oczyszczania. Detoks jest dużym wyzwaniem dla pacjentów, gdyż wiąże się z objawami zespołu abstynencji. Z tego powodu koniecznie należy zdecydować się na przeprowadzenie tego kroku w ośrodku leczenia uzależnień. W takim miejscu pracują doświadczeni lekarze, którzy na co dzień mają do czynienia z nałogowcami. Ponadto umożliwia to łatwy dostęp do potrzebnych leków oraz substancji odżywczych niezbędnych do uzupełnienia.

Czego może dotyczyć detoks?

Detoks pozwala na dogłębne oczyszczenie organizmu z zalegających toksyn. Z tego powodu wykorzystuje się go w przypadku wile uzależnień. Głównie dotyczy to lekomanii, narkomanii czy alkoholizmu. Jest niezwykle istotny w procesie leczenia, gdyż pozwala na przywrócenie ciała do stanu względnie stabilnego. Niestety dla pacjenta wiąże się to z objawami, których dotychczas nie odczuwał ze względu na używki otępiające układ nerwowy. Detoks Opole wraz z upływem czasu oraz podawanymi lekami redukującymi przykre doświadczenia zwiększa szansę na regenerację organizmu i uzupełnienie niezbędnych pierwiastków.

Zespół abstynencyjny i jego objawy

Odstawienie używek oraz wiążący się z tym proces oczyszczania organizmu zazwyczaj prowadzi do pojawienia się objawów zespołu abstynencyjnego. Dzieje się tak, ponieważ ograniczenie lub całkowite pozbawienie dostępu do substancji uzależniającej powoduje nadpobudliwość mózgu. W takim momencie neuroprzekaźniki przestają być upośledzane przez określone toksyczne substancje i tym samym człowiek zaczyna odczuwać skutki długotrwałego nałogu. Wśród tych objawów pojawić się mogą:

  • nudności;

  • wymioty;

  • zawroty głowy;

  • potliwość;

  • bezsenność;

  • drgawki;

  • halucynacje.

Jeżeli obawiamy się, że odstawienie danej używki może się dla nas wiązać z takimi skutkami, warto zgłosić się do środka leczenia uzależnień. Tam przejdziemy przez to z pomocą doświadczonych lekarzy.

Dlaczego detoks jest konieczny?

Detoks jest niezbędny w pewnym stadium rozwoju uzależnienia. Początkowe etapy nie są na tyle intensywne, aby w dużym stopniu wpłynąć negatywnie na organizm, jednak im dłużej to trwa, tym trudniej jest wrócić do zdrowia. Należy pamiętać, że proces leczenia nie wiele zdziała, jeżeli pacjent nie będzie wyrażał chęci poprawy swojego stanu. W takim wypadku istnieje duże prawdopodobieństwo, iż w niedługim czasie powróci do nałogu. Dodatkowo oprócz detoksu warto także zwrócić uwagę terapię behawioralno-zachowawczą oraz inne sposoby pozwalające na powrót do życia w społeczeństwie.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.