Wiadomości z Rudy Śląskiej

Plac Jana Pawła II w Nowym Bytomiu czeka na nowe życie. Co dalej z przebudową?

  • Dodano: 2025-04-11 12:45

Od lat mówi się o potrzebie przemiany betonowej przestrzeni w centrum Nowego Bytomia. Mieszkańcy, eksperci i władze miasta są zgodni – plac Jana Pawła II wymaga zmian, które uczynią go zielonym, funkcjonalnym i przyjaznym. Dokumentacja projektowa już powstała, a koncepcja – szeroko konsultowana z mieszkańcami – jest gotowa. Co dalej? Czy tym razem wreszcie uda się ruszyć z realizacją?

Jak powstała betonowa patelnia?

Obecny wygląd rynku to efekt przebudowy z lat 2009–2010, przeprowadzonej jeszcze za kadencji prezydenta Andrzeja Stani. Wtedy właśnie wykarczowano drzewa, zlikwidowano alejki i ławki, a zielony zakątek zamieniono w rozgrzaną, betonową płaszczyznę z fontanną pośrodku. Plac miał pełnić funkcję miejskiego rynku – przestrzeni reprezentacyjnej i otwartej na wydarzenia. W praktyce jednak mieszkańcy szybko zaczęli narzekać na brak cienia, wysokie temperatury latem i zupełny brak atmosfery.

W 2019 roku były prezydent tłumaczył tę decyzję m.in. problemami z kanalizacją oraz zagrożeniem ze strony gryzoni i ptaków:

– Zabytkowe kamienice po południowej stronie placu miały wodę w piwnicach. Pod placem przebiegała kanalizacja, która była uszkodzona, a pod drzewami gnieździły się szczury. Ptaki z kolei brudziły przechodniów. Uporządkowanie infrastruktury było konieczne – i to się udało. Niestety, z perspektywy lat widać, że przywrócenie rynku mieszkańcom w nowej, betonowej formie nie spełniło oczekiwań - mówił wówczas Andrzej Stania.

Od betonu do zieleni – nowa wizja rynku

Obecna dokumentacja projektowa zakłada odejście od „betonozy” na rzecz bardziej ekologicznej, komfortowej i estetycznej przestrzeni. Utwardzoną nawierzchnię zmniejszy się o ponad 1300 m², oddając ją zieleni i powierzchniom przepuszczalnym. Powstaną cztery wyraźne strefy: rekreacyjna, gastronomiczna, zielona oraz przestrzeń do organizacji wydarzeń.

Zlikwidowana zostanie nieczynna fontanna w centrum placu. Wprowadzone zostaną dwie główne osie widokowe – wschód–zachód z pasami rabat, szpalerami drzew i ścieżkami pieszymi oraz północ–południe z głównym ciągiem komunikacyjnym od działającej fontanny do wejścia do Urzędu Miasta.

W południowej części rynku zaplanowano nowoczesną strefę gastronomiczną – dwa przeszklone pawilony z ogródkami zewnętrznymi, w których znajdą się także toalety publiczne. Obok nich przebiegać będzie szpaler drzew z siedziskami i trawnikami, tworząc miejsce odpoczynku w cieniu.

W centralnej części placu pojawi się nowoczesny element retencji wody – latem zamieniany w kurtyny wodne. Odnowiona zostanie również czynna fontanna oraz schody terenowe. Dla osób z niepełnosprawnościami przewidziano dwie pochylnie – od strony ul. Piotra Niedurnego oraz od strony kościoła pw. św. Pawła. Planowany jest też zbiornik retencyjny z systemem nawadniania zieleni.

Co dalej z realizacją?

Choć koncepcja i projekt są już gotowe, kluczowe pozostaje zdobycie finansowania. Szacunkowy koszt inwestycji to około 8 milionów złotych. 

– Koncepcja zagospodarowania rynku została opracowana w 2022 roku i szeroko konsultowana z mieszkańcami w pierwszym kwartale 2023 roku. Posiadamy dokumentację projektową i czekamy na ogłoszenie konkursów, w których będzie można aplikować o środki zewnętrzne - informuje rzeczniczka rudzkiego magistratu - Agnieszka Piekorz-Hałczyńska.

Miasto zabezpieczyło już 1 milion złotych w budżecie na 2025 rok. Planowane jest złożenie wniosku o dofinansowanie z programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021–2027, w ramach działania 09.03 „Rewitalizacja obszarów miejskich”. Nabór wniosków ma zostać ogłoszony w jeszcze w tym roku.

Czy tym razem się uda? 

Komentarze (17)    dodaj »

  • Haj

    8 milionów złotych wystarczyłoby na toalety publiczne w każdej dzielnicy RŚ. Dzisiaj nie ma gdzie się załatwić, gańba.

  • adig73

    Ciekawe czy farosz pozwoli piwo sprzedawać na "nowym rynku", tak jak w innych normalnych miastach.

  • maniek

    Popytać Trzaskowskiego , gosciu wie jak tanio wybudować szalet publiczny i sprowadzić po okazyjnej cenie drzewka z Niemiec.

  • Urwis

    Nasz standard, najpierw robią potem myślą.

  • Greg

    Nie ma ważniejszych spraw?

  • d68

    Czego byście tam nie zrobili to i tak ruda śląska zostanie "mordorem"-kompletna patologia...

  • Jo

    Ta jak zawsze obiecujecie przebudowę tej patelni i nic. Obiecanki cacanki

  • Marek

    Fanaberie małego karakana i jego zastępców za swoje to był by problem ale za nasze to można co tam wyle że mówili że coś robią

  • Antymonka

    Za przebudowę powinien placić z wlasnej kieszeni ten kto 20 lat temu zrobił tę betonozę. Byly drzewa i bylo pięknie.

  • Hah

    On zdaje się już nie żyje...ale można spróbować;)

  • Mieszkaniec Kochłowic

    A co z drogami lokalnymi?Podobno nie ma pieniędzy.

  • Ołpa z łorzegowa

    Można dodać trochę zieleni ,w temacie cień latem to rozwiązań jest mnóstwo,ale i roboty przy okazji też w jesieni zacienienia trzeba będzie chować a wiosną instalować i tu pojawia się zapora skąd wziąć na to pieniądze

  • AntyRyży

    Ile milionów będzie to kosztowało ? Skoro jedna ławka w mieście kosztuje 100 tys. zł. Kto na tym zarobi ? Jakiś znajomy kogoś w urzędzie. A to wszystko z naszych podatków.

  • Marek

    I tak marnują pieniądze a wystarczy pare płyt usunąć i drzew dosadzić.

  • Asik

    Jakbyś nie byl analfabetą to byś wiedział ile bo pisze w tekście

  • J23

    Mieszkania z WC NA KLATKACH, mieszkania bez dostępu do wody w lokalu--- CZY to nie WAŻNIEJSZE drogi dziurawe niż UM - WSZYSTKIM I TAK NIE DOGODZISZ Z PLACEM kościelnym i urzędu ,Znowu wywalicie 8mil..

  • Venus

    Kiedy się zadzieje?

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również