Wiadomości z Rudy Śląskiej

Diablice górą!

  • Dodano: 2017-05-21 12:15

W sobotę na Burloch Arenie rozegrał się wyjątkowy mecz rugby. Pierwszy w Polsce został rozegrany mecz kobiecego rugby 15-osobowego. Podczas meczu, otwierającego festiwal irlandzki, rudzkie Diablice nie dały szans przeciwniczkom i pokonały Amazonki z irlandzkiego Arklow Rugby Club 63:0.

- Wyzwanie było spore. Po raz pierwszy zagraliśmy w piętnastoosobowym składzie i to od razu z zawodniczkami z Irlandii, gdzie rugby jest niezwykle. Ale jeżeli chcemy polskie kobiece rugby  podnieść na wyższy poziom, to musimy takie próby podejmować. Nie liczyliśmy rzecz jasna na taryfę ulgową, bo w rugby, nawet w towarzyskim meczu, nie da się grać na pół gwizdka - tłumaczył Wojciech Kołodziej, prezes K.S. Rugby Ruda Śląska.

Mecz był pierwszą atrakcją z wielu czekających nas podczas tygodniowego festiwalu irlandzkiego. Na miejscu nie zabrakło władz miasta, organizatorów festiwalu i członków klubu Ruby Ruda Śląska, na meczu pojawili się także konsul irlandzki James Kilcourse, Łukasz Chimiak z Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz przewodniczący Rady Miasta z irlandzkiego Arklow – Pat Kennedy'ego z żoną.

- Pomysł zorganizowania Festiwalu Polsko-Irlandzkiego zrodził się po części z naturalnego rozwoju Festiwalu Polska Eire, który po dwóch latach sukcesów w Irlandii dojrzał do rozszerzenia swego zakresu poza samą Zieloną Wyspę, a po części z powodu specjalnego miejsca, jakie w moim oraz mojej żony sercach zajmuje Ruda Śląska – mówi Wojciech Kostka z Polsko - Irlandzkiego Stowarzyszenia Edukacyjnego, pomysłodawca imprezy. - Jesteśmy zaskoczeni ilością organizacji, osób oraz instytucji, które zdecydowały się wspólnie z nami ten Festiwal zorganizować w Rudzie Śląskiej. Pozostaje mieć jedynie nadzieję, że nasz wspólny trud zostanie doceniony przez mieszkańców miasta, którzy licznie przybędą na festiwalowe wydarzenia – dodaje.

Podczas otwarcia festiwalu można było wziąć udział w rozgrzewce razem z zawodniczkami, zobaczyć zmagania dzieci w Turnieju Rugby TAG. Z kolei młodzież z Zespołu Szkół nr 5 oraz Młodzieżowej Rady Miasta starała się wprowadzić w klimat Irlandii. Kolejna możliwość zasmakowania w irlandzkiej kulturze będzie już dzisiaj. O godzinie 15.00 przy Piekaroku będzie okazja do degustacji „rudzianina”, chleba  wypieczonego w zabytkowym piecu chlebowym z irlandzkimi dodatkami. Wystąpi też zespół ViolinDi z koncertem „Na irlandzką nutę”.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.