Wiadomości z Rudy Śląskiej

Dlaczego każde osiedle powinno posiadać plac zabaw?

  • Dodano: 2019-09-23 12:15

Osiedle to zespół mieszkaniowy stanowiący integralną część miejscowości, w której się znajduje, ale posiadający własne organy (wspólnotę, zarząd, radę itp.) pilnujące interesów tej mikrospołeczności. W interesie każdego osiedla jest zadbanie o odpowiednią infrastrukturę, która ułatwi i uatrakcyjni życie mieszkańców. O czym mowa? Przede wszystkim o sieci odpowiednio zaprojektowanych chodników i parkingów oraz osiedlowych dróg (również ścieżek rowerowych!), które zaspokoją podstawowe potrzeby komunikacyjne mieszkańców osiedla. Na osiedlu nie powinno również zabraknąć zieleni (beton nie wyprodukuje dla nas tlenu!) oraz miejsc rekreacji (będą sprzyjać zawieraniu znajomości i zacieśnianiu sąsiedzkich relacji), a także... placu zabaw dla dzieci. Dlaczego powinniśmy zainwestować w bezpieczne miejsce zabaw dla najmłodszych mieszkańców osiedla?

Place zabaw na osiedla - przepisy

W paragrafie 40. Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U.2019.0.1065) znajdziemy informację, że w zespole budynków wielorodzinnych powinno się przewidzieć plac zabaw dla dzieci oraz miejsca rekreacyjne (dostępne również dla osób niepełnosprawnych). Osiedlowy plac zabaw to bezpieczna przestrzeń dedykowana najmłodszym mieszkańcom danego zespołu budynków wielorodzinnych, pozwalająca na swobodną i atrakcyjną zabawę. Tyle przepisy, a co podpowiada nam doświadczenie?

Dlaczego warto zbudować plac zabaw na osiedlu?

Plac zabaw na osiedlu pozwala na stworzenie specjalnej przestrzeni dla dzieci, w której te będą mogły bezpiecznie spożytkować swoją energię. Odpowiednie usytuowanie placu, z zachowaniem konkretnych minimalnych odległości od dróg, parkingów i budynków mieszkalnych (tę kwestię również regulują przepisy i wytyczne zawarte we wspomnianym wyżej Rozporządzeniu) będzie gwarantowało porządek i spokój na osiedlu.

Dzieci bawiące się w przeznaczonym dla nich miejscu będą mogły czuć się swobodnie, a ich rodzice nie będą musieli martwić się, że pociechy komuś przeszkadzają. Ponadto gwarantując najmłodszym mieszkańcom osiedla dostęp do atrakcyjnych urządzeń zabawowych - minimalizujemy ryzyko, że będą szukać rozrywek w innych, potencjalnie niebezpiecznych (dla nich, dla innych osób oraz ich mienia) i nieprzeznaczonych do tego miejscach. Plac zabaw na osiedlu będzie dodatkowo miejscem sprzyjającym integracji mieszkańców - zarówno na poziomie dzieci (przecież przyjaźnie zawarte w piaskownicy to często przyjaźnie na całe życie!), jak i dorosłych (rodziców i opiekunów dzieci spędzających czas na wspólnej zabawie).

Jakie urządzenia na osiedlowy plac zabaw?

Plac zabaw na osiedlu powinien być wyposażony w taki sposób, by umożliwiać atrakcyjne spędzanie czasu dzieciom w różnym wieku. W zależności od tego, jak dużo miejsca mamy do zagospodarowania i ile środków finansowych możemy przeznaczyć na tę inwestycję - wyposażenie placu zabaw powinno obejmować urządzenia i sprzęty z pięciu podstawowych kategorii:

  • Piaskownica - to najbardziej uniwersalny element wyposażenia placów zabaw, w piasku bawią się już małe dzieci (do 3. roku życia, bezwzględnie pod opieką dorosłych), jak i starszaki, a nawet uczniowie oddziałów wczesnoszkolnych, zabawy w piasku mogą bowiem polegać na jego przesypywaniu i robieniu prostych babek lub na tworzeniu skomplikowanych piaskowych budowli;

  • Huśtawki - ciężko wyobrazić sobie plac zabaw bez choćby jednego urządzenia umożliwiającego huśtanie; na osiedlowym placu zabaw warto postawić konstrukcję, na której będą minimum dwie huśtawki (jedna tzw. kubełkowa - dla najmłodszych i druga krzesełkowa - dla starszych); modelem urządzenia huśtającego, który podbija serca dzieci w każdym wieku jest bocianie gniazdo;

  • Bujaki lub karuzele - jedne i drugie mogą być alternatywą dla huśtawek;

  • Domek – konstrukcja wyposażona w przejścia, schodki lub tunele, z minimum jednym większym, częściowo osłoniętym / zamkniętym elementem, w takich „domkach” dzieci mogą bawić się w rozmaite zabawy, od klasycznej zabawy w dom, przez zabawę w sklep czy restaurację, po realizowanie bardziej skomplikowanych scenariuszy zabawowych (rycerze, księżniczki, podchody itp...);

  • Urządzenia sprawnościowe – to szeroka kategoria urządzeń i sprzętów (m.in. ścianki wspinaczkowe, równoważnie, linaria), które mogą zostać wkomponowane w plac zabaw pojedynczo lub w większych zestawach.

Projektując plac zabaw warto wesprzeć się na wiedzy i doświadczeniu firmy zajmującej się tworzeniem tego typu miejsc. Dobry producent placów zabaw pomoże nam stworzyć miejsce optymalnie dopasowane do potrzeb dzieci z każdego osiedla oraz wskaże nowości, w które zdecydowanie warto zainwestować.

Za pomoc w napisaniu tekstu dziękujemy laureatowi tegorocznej edycji konkursu Lubelskiego Orła Biznesu, firmie Activeline Marcin Taczalski. Place zabaw Activeline zachwycają niebanalnym designem i funkcjonalnością, imponują zastosowanymi technologiami, gwarantują bezpieczeństwo najmłodszych użytkowników i niezmiennie podbijają serca dzieci. W tym roku podbiły również serca kapituły konkursy, gratulujemy!

Komentarze (4)    dodaj »

  • ...

    A przy ulicy między Zabrzańskiej a dworcowej i Przedtorze też jest brak palcu zabaw dla dzieci.

  • Ska

    Ul. Czempiela niby nowoczesne 2letnie osiedle a placu zabaw brak.....

  • Emeryt

    To dlaczego przy Paderewskiego 15 zlikwidowano boisko dla starszych dzieci z bramkami i wycięto dorodne drzewa aby zbudować Biedronkę podczas gdy takowa jest niedaleko przy ul. Różyckiego i z parkingiem dla samochodów w miejscu po byłej restauracji , dlaczego ? Czy tak wygląda w mieście walka z ociepleniem klimatu ? Dlatego należy wycinać dorodne drzewa ,które radzą sobie z upałem i suszą ?

  • hanys

    Jakie boisko???,czy ty dziadek widziałeś kiedyś boisko,bo to co tam było to nigdy nie równało się do boiska,jeden wielki bubel,bramki to ala trzepak na dywany,nie jestem zwolennikiem biedronek,ale ta pod pulsarem to nieporozumienie.

Dodaj komentarz

W związku z nadchodzącą ciszą wyborczą, możliwość komentowania artykułów na naszej stronie zostanie tymczasowo zablokowana.
Dziękujemy za zrozumienie i zachęcamy do powrotu do dyskusji po zakończeniu ciszy wyborczej.