Wiadomości z Rudy Śląskiej

Dlaczego mając firmę, powinieneś założyć rachunek firmowy?

  • Dodano: 2017-06-23 16:15

Współczesna oferta banków jest bardzo rozbudowana i nie brakuje w niej rachunków bankowych. Czym różnią się standardowe konta od firmowych? Czy zakładając działalność gospodarczą, musisz założyć rachunek firmowy?

Różnice między standardowym a firmowym kontem

Z pewnością posiadasz rachunek bankowy w banku, a to oznacza, że wiesz, jak takie produkty działają. Jeżeli właśnie założyłeś działalność gospodarczą, to powinieneś rozważyć podpisanie umowy z bankiem o prowadzenie również rachunku firmowego. Taki pozwoli ci m.in. rozgraniczyć wydatki firmowe od prywatnych.

Czy standardowe rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe różnią się czymś od firmowych? Owszem – wysokością naliczanych przez bank opłat i funkcjonalnością.

Rachunki bankowe a opłaty – za co będziesz musiał płacić?

Standardowe konta przeznaczone dla klientów indywidualnych wyróżniają się przede wszystkim brakiem opłat za podstawowe operacje. Te mniej popularne są drogie, np. za przelew zagraniczny trzeba zapłacić nawet 200 zł. Klienci nie zapłacą jednak za:

  • otwarcie rachunku bankowego – nie ma znaczenia, z usług którego banku klient zdecyduje się skorzystać, bo aktualnie banki nie pobierają opłat za założenie rachunku,
  • większość banków rezygnuje z pobierania opłat za prowadzenie rachunku,
  • wydanie karty płatniczej.

Jak wygląda sytuacja, gdy mowa o rachunkach firmowych? Banki również nie naliczają opłat za podstawowe operacje. Dodatkowo jednak przedsiębiorcy mogą liczyć na kilka bezpłatnych w miesiącu przelewów np. zagranicznych czy ekspresowych.

Funkcjonalność rachunków standardowych i firmowych – tu widać największe różnice

W porównaniu do rachunków standardowych przeznaczonych dla klientów indywidualnych, rachunki firmowe wyróżniają się przede wszystkim funkcjonalnością. Przykładowo konta dla firm znajdujące się w ofercie Idea Banku wyróżniają się tym, że przedsiębiorcy mogą np.:

  • odebrać pewną pulę pieniędzy za korzystanie z konta (dotyczy to wybranych rachunków),
  • korzystać z platformy Idea Cloud z aplikacją mobilną,
  • zamówić usługę Mobilny Wpłatomat (odbiór gotówki przez pracownika banku spod podanego adresu),
  • korzystać z coworku Idea Hub,
  • otrzymać korzystną pod względem finansowym ofertę na terminale płatnicze.

W przypadku standardowych rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych banki rezygnują – z oczywistych względów – z udostępnienia powyższych rozwiązań. W praktyce klient z poziomu bankowości elektronicznej ma dostęp jedynie do swoich rachunków i innych produktów, z których aktualnie korzysta (np. kredytów).

Czy opłaca się założyć rachunek firmowy?

Jeżeli założyłeś firmę i zastanawiasz się, czy powinieneś założyć rachunek firmowy, to nie wahaj się. Podpisanie umowy i udostępnienie przez bank takiego produktu nie będzie cię dodatkowo kosztować, a możesz sporo zyskać, bo otrzymasz dostęp do szeregu pomocniczych usług, dzięki którym zaoszczędzisz sporo czasu – wystarczy tylko przywołać wspomnianą wyżej usługę Mobilnego Wpłatomatu.

Chcesz założyć konto w banku dedykowane osobom przedsiębiorczym, ale masz problem z wyborem konkretnego produktu? W takim razie najlepiej zrobisz, jeżeli zajrzysz do aktualnego rankingu takich produktów. Zapoznając się z zestawieniem, szybko uzyskasz najważniejsze informacje o poszczególnych rachunkach.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.