Dla sporej ilości osób główny cel pracy to zarobek na życie i spełnianie marzeń. Sporo osób stara się natomiast łączyć pracę zawodową ze swoim hobby. W obu przypadkach istotny bez wątpienia będzie ciągły rozwój i poczucie realizacji. Dlatego też pracownik potrzebuje wyzwań, by miał poczucie, że robi coś dobrego i wartościowo. Co jeszcze warto wiedzieć na ten temat? Sprawdźmy!
Nowe wyzwania to większa motywacja do działania
Monotonia może wkraść się w każdy aspekt życia, zarówno prywatny, jak i zawodowy. Codzienne wykonywanie tych samych obowiązków, kontakt z tymi samymi osobami i przewidywalność sytuacji doprowadzi do rutynowego wykonywania zadań, bez większego zaangażowania. Często taka sytuacja pozbawia pracownika satysfakcji z wykonywanej pracy. Dlatego też pracodawcy powinni robić wszystko, by temu zapobiec. Pracownik w takim przypadku potrzebuje dodatkowego bodźca do działania, czyli wyzwania. Warto powierzyć mu wtedy zadania poszerzające jego wiedzę, obowiązki zawodowe lub zgodne z jego zainteresowaniami.
Wejdź na the:protocol - znajdziesz tu mnóstwo ogłoszeń z branży IT!
Nowe wyzwania zapobiegają monotonii
Jeśli w danej firmie przez wiele lat nic się nie zmienia, nie są wprowadzane żadne innowacje, wtedy ryzyko monotonii i wypalenia będzie dotyczyło sporej części pracowników. W takim przypadku należy zadbać o nowe wyzwania dla nich. Można na przykład połączyć pracowników w kilkuosobowe zespoły i zaproponować, by zastanowili się nad dodatkowymi działaniami lub inwestycjami, które mogłyby ułatwiać codzienną pracę. Mogą to być na przykład akcje w mediach społecznościowych, codzienne, kilkunastominutowe burze mózgów, muzyczne przerwy, albo nawet wspólna, krótka gimnastyka. W określonym terminie każdy zespół mógłby zaprezentować swój pomysł. Takie akcje wyzwalają w pracownikach kreatywność, urozmaicają codzienność, a dodatkowo zacieśnią koleżeńskie więzi.
Dodatkowe obowiązki odsuną pracownika od myśli o zmianie pracy
Jeśli pracownik ma poczucie, że od dłuższego czasu wykonuje te same zadania, nie rozwija się, a w jego życiu zawodowym nic się nie zmienia – to najpewniej pierwszą myślą w takiej sytuacji będzie chęć do zmiany pracy. A to oznacza trudniejszą sytuację dla pracodawcy, który będzie musiał szukać nowego pracownika i jeszcze poświęci czas na jego wyszkolenie. Dlatego też, jeśli jako pracodawca chcesz tego uniknąć, to musisz postawić na możliwość rozwoju zawodowego i podejmowania wyzwań przez pracownika.
W wyzwaniach także należy zachować umiar
Wiadomo już, że pracownicy potrzebują wyzwań w pracy, jednak pracodawcy muszą dostosować je umiejętnie, by nie popaść ze skrajności w skrajność i nie przytłoczyć pracownika dodatkowymi obowiązkami. Jeśli zlecamy zatrudnionemu nowe zadania, które wymagają poszerzenia wiedzy lub nabycia nowych kompetencji – trzeba dać mu do tego możliwość i na przykład skierować na stosowny kurs. Zbyt duża ilość nowych wyzwań, dodatkowo niedostosowanych do umiejętności pracownika może go przytłoczyć i zniechęcić do dalszej realizacji celów.
Poszukujesz pracy w branży IT? Wejdź na Pracuj.pl! Znajdziesz tam mnóstwo propozycji od pracodawców, którzy czekają na Twoją aplikację!
Podsumowanie
Wyzwania w pracy zawodowej mają bardzo istotne znaczenie – sprawiają, że pracownik ma poczucie sensu wykonywanych przez siebie zadań i czuje się doceniony przez przełożonych. Ponadto nowe wyzwania doskonale pobudzają wyobraźnię, ćwiczą kreatywne myślenie, a przede wszystkim urozmaicają codzienność. Dzięki temu zatrudniony nie wpada w sidła rutyny.
Przeczytaj także: https://blog.theprotocol.it/artykul/workation-o-co-warto-zadbac